RTÜK’ten ‘İnadına Aşk’a öpüşme cezası!

Milliyet’ten Alemdar Yılmaz’ın haberine bakarak Radyo ve Televizyon Peş Oturmuş (RTÜK) uzmanları, Fox tv ’da yayınlanan, ‘Dikine aşk ’ adlı dizide Defne ’ ve ‘Yalın ’ karakterlerinin öpüştükleri sahneye ilişik azrail bire bir tabir hazırladı.

Öpüşme sahmesinin ilkinde 5 saniye, ikincisinde 30 ve sonuncusunda dahi 40 saniye gösterildiği bilgisinin saha aldığı raporda, “Sözkonusu görüntü senaryonun gereklilik sınırları aşılarak ziyadesiyle detaylı gösterilmiştir. Öpüşme sahnesinin kâin gösteriminin senaryo gerekliliğinden mavera, süre ve çekim tekniği nedeniyle cinsî ebat taşıdığı, ‘yazıksız ’ aynı tayf adına nitelendirilemeyeceği anlaşılmaktadır. Nedeniyle naşir kuruluşun izlenilirlik için sahnenin 3 yol tekraren abartıldığı izlenimi oluşmuştur” denildi.

‘Dengeleri bozuluyor ’

Vatandaşın, “Ahlaka hilaf şeyler var, +13 yaş sınırlaması gelmeli”, “şiddetli cinsellik içeriyor, çocuklara dağ emsal oluyor” şeklindeki şikâyetlerine bile vadi verildiği raporda, çocukların erken yaşta tensel içeriğe maruz kalmalarının tensel dürtülerinin erkenden uyarılmasını ve aksiyon aşamalarından biri olan eşeysel gelişimin kötülük görmesine kat açabileceğine vurgu yapıldı. Raporda, “TÜRK Pedegoji Derneği üstelik çocukların ekranda gördükleri amor, cinsellik gibi kavramlardan karşıt etkilendiğini ve dengelerinin bozulduğunu vurgulamaktadır” denildi.

Raporda, sözkonusu ürün nedeniyle Fox TV ’ye, “yavru ve gençlerin fiziki, zihinsel yahut ahlakı gelişimine engel verebilecek türde zımni yaşıyan program “ve “bu kesimin izleyebileceği antlaşma dilimlerinde yardımcı simge kullanılmaması” dolayısıyla ukubet verilmesi istendi.

Dal Asamble ise hazırlanan ifade doğrultusunda, mevzuatın 24/2 ’deki, “havari simge” hükmüne dayandırarak Fox TV ’ye bir geçmiş ayın reklam gelirlerinin yüzdelik 1 ’i oranında yani kestirmece 130 bin TL ceza verilmesine karar verdi.

Bir Cevap Yazın