RTÜK’TEN ‘İZDİVAÇ’A TILSIM

Radyo Göstergeç Dip Asamble (RTÜK) Üyesi Bilge Dr. A. Vahap Darendeli, RTÜK ’e yapılan şikayetler üzerine evvel sıralarda tezevvüç programlarının geldiğini, ukubet ve yaptırımlarla Türk sülale yapısını, milli, manevi değerleri örseleyecek boyuttaki programları önlemeyeceklerini anladıklarını belirterek, aile uzmanları ve kentlileşmiş ünsiyet profesörlerinin bile ortamında kayran alacağı tıpkı alt kurul eliyle konuyla ilişkin aranjman yapacaklarını bildirdi.

Kurul Üyesi Darendeli, Pınar ’da düzenlenen Izleme Birimleri Yetişek Semineri ’nin arkası sıra, yaptığı açıklamada, asli görevlerinden birinin kamuoyunun şikayet ve beğenileri doğrultusunda sektörü yönlendirmek olduğunu belirtti.

RTÜK ’ad müeyyideler infaz etmek, cezalar uzaklaştırmak kadar benzeri amacının olmadığını anlatan Darendeli, gusto ve şikayetleri içeren raporu kamuoyuyla paylaşmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Yer çokça şikayet düz programlar beyninde haberlerin vadi aldığını tamlayan A. Vahap Darendeli, ’ ’Benzeri da hepimizin bildiği evlendirme programları maatteessüf haddinden fazla şikayet alıyor. Türk sülale yapımızı, milli, manevi değerlerimizi örseleyecek, rencide edecek seviyelere ulaştı. Bunları tıpkı bando yaptırımlarla, cezalarla önleyemeyeceğimizi anladık ’ ’ diye niteleyerek konuştu.

Tezevvüç programlarında, Türkçe kullanımından, herif onuruna, çocuk ve karı haklarına kadar birçok alanda ihlal tespit ettiklerini dile getiren Darendeli, şöyle konuştu:

’ ’Tıpkısı güruh rapor düzenledik, sonuçta bunlarla yolumuza devam edemeyeceğimizi anladık, zira nişane özgürlüğü var. Önümüzdeki aydan itibaren bu bahis kurulumuzun gündeminde. Banko tıpkısı enfrastrüktür oluşturarak, üniversitelerden familya uzmanlarıyla hukukçulardan bile kentlileşmiş ülfet alanındaki profesörlerle aynı komisyon oluşturarak neler yapılabileceğini, bu alanda nelerin eksen altına alınabileceğini gündeme getireceğiz. İnşallah Türk milletinin yapısına, milli manevi değerlerine akla yatkın, amma çağın birlikte gereklerini inkar etmeyen onu namevcut saymayan ayrımsız anlayışla yayıncılığı düzenleyeceğiz diyorum. Amma bu konunun şöyle tıpkı açmazı var, bildirme çok şikayet alınan programlar, sunu haddinden fazla reyting alan programlar. Bu da gösterişsiz bir düzenleme mümteni. ’ ’

-BAKIR KANUN VE TRT ’NİN DENETİMİ-

Darendeli, RTÜK Yasası adına bildik yasanın, radyo ve televizyonların kuruluşu ve işaret esasları için kanun olduğunu ve yalnız oturmuş düzenlemediğini, yayıncılığın temel ve usullerini dahi içerdiğini vurguladı.

Mevcut 3984 sayılı yasanın en son 2002 yılında değiştirildiğini ve makro değişikliklerden sonra yasanın özünü kaybettiğini anlatan Darendeli, yamalı bohça haline gelen yasa namına macerasız, anlaşılır ve çağın normlarına akla yatkın aynı yasa tasarısı taslağını Başbakanlığa sunduklarını, Hükûmet ’ndan geçerek, teşri meclisinin çalışmasıyla tasarının yasalaşmasını beklediklerini belirtti.

Eskimemiş yasayla getirilen yeryüzü cesim değişikliğin arsıulusal taahhütlere uzlaşma olduğunu belirten Darendeli, ’ ’Avrupa Görsel İşitsel Iletişim Araçları Hizmetleri Sözleşmesi diyerek tıpkısı sözleşme var. 2007 yılında DENIZ bunu akseptans etti, organ ülkeleri dahi adaptasyona bağımlı tuttu. 2009 bizim için dahi son tarihti. RTÜK kayırıcı müesses adına tema taslağını hazırladık. Tasarıda evvel yerine KEZ ’ye ve komite sözleşmesine cümle harmoni üzerine emek yaptık ’ ’ diye niteleyerek konuştu.

Yasanın isminin değiştiğini, görsel işitsel iletişim araçları hizmetlerini, bakir medyayı, dijital yayıncılığı düzenlediğini vurgulayan Darendeli, düzenlemenin peyk ve kablo yayıncılığını dahi içine alacağını söyledi.

TRT ’nin Türkiye ’birlikte hususi ayrımsız yapılanmasının olduğunu ve kamu hizmeti yaptığını anlatan Darendeli, sözlerini şöyle tamamladı:

’ ’Batıda tıpkısı kamu kuruluşu yayımcılık yapıyor amma hususi bir televizyonculuğun hususi çalışanları da amme yayıncılığı yapabiliyor. Bir x televizyonuna bu yetkiyi verirseniz TRT fonksiyonunu yapabiliyor. O nedenle hepsini bire bir çerçevede, türel külliyet zarfında ayırmak zorundayız. TRT bile şu yahut bu şekilde RTÜK ’nam aranjman ve bakı yetkisi alanı içinde olacak. ’ ’

Yurt

Bir Cevap Yazın