RTÜK’ten ‘kalça’ cezası

Radyo ve Göstergeç Art Oturmuş (RTÜK) akıbet toplantısında dünyada büyük aksiseda mucit Shakira ve Rihanna ’nın, “Can ’t Remember To For You” ünlü klibine ilişkin raporu ele aldı. Raporda, Show TV ’nin tekrar esasen bu klibi yayınladığına özen çekilerek, şu ifadelere saha verildi:

“Klipte, Shakira bir yatağın içerisinde ellerini sık sık bacaklarının arasına götürmekte, iki karı sanatçı ayrımsız yatağın içerisinde, vücutlarının yarısı peyda biçimde, son merhale açık saçık giysilerle ve ritmik hareketlerle kıvrılmaktadır. Shakkira ve Rihanna sırtını-kalçasını duvara sürterek aksi görüntüler veriyor.”

Eşcinselliği teşvik ediyor

Raporda, Bogota ’da tıpkı divan üyesinin Shakira ’nın lezbiyenliği isteklendirme edici klibiyle Kolombiya ve Latin Halkları Amerika gençliğinin sağtöresel karakterini yaraladığına ilişkin sözlerine saha verildi. Raporda, “Bahis Konusu klipte eşcinselliği çağrıştıran görüntülerin olduğu akıl edilmiş olup, bu durumun doğuştan gelen bir madde olmadığı, bilakis analog olma yaklaşımıyla ortaya çıkabileceğine ilişkin muhtelif görüşler da mevcuttur” denildi.

Raporda, “İncelenen klibin bala ve gençlerin görüntülük başında olduğu saatlerde yayınlandığı(yüz kere ekrana geldi) ve huysuz öge içerdiği, tekrar bu izleyici kitlelerin fiziki, zihinsel ve ahlaki gelişimine beis verecek türde olduğu, eşcinselliği çağrıştıran ve kusurlu niyet içeren unsurları barındırdığı düşünülmüştür” denildi. Ense Kurul, Show TV ’ye familya ayı reklam gelirinin yüzde 1 ’i büyüklüğünde nakdî ceza verdi.

ÖNDER YILMAZ / ULUSALLIK GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın