RTÜK’ten ‘Kaynana Gelin’e rekor ceza!..

Radyo Monitör Üst Oturmuş (RTÜK), Geçek D ’de hafta arası temas dönem ekrana gelen ”Hanımanne Eş Ses ’ya Gelin” isimli konkur programında yarışmacılara verilen hediyelerin markalarına müfrit vurgu yapıldığı gerekçesiyle 650 bin liralık ceza kesti.

RTÜK kaynakları, bu tuhaf programlarda eser alengir çerçevesinde yapılan destekleyici reklamlarının kanuncu olduğunu, fakat Seda Sayan ’ın programında bunun abartılması nedeniyle ceza yönünden karar alındığını dile getirdi.

RTÜK ’ad Hat D ’ye Ses Sayan ’ın programında; Profilo, Kütahya Porselen, Atlas, Casper, BİGOTTİ, YKM, Özdilek ve Doğtaş kadar firmalara ait ürünlerin aşırı vurgulanması zımnında ukubet verdiği öğrenildi. RTÜK ’ad bu kararı televizyonlarda ihsan dağıtan yarışmalar için tartışma yaratacak tıpkı ebat kazandı.

Ses Sayan ’ın sunuculuğunu yaptığı ”Kaynana Kadın Ses ’evet Eş” ünlü konkur programında yapılan reklamlar RTÜK toplantısında değerlendirildi. Güruh sonucunda hazırlanan raporda şu tespitler düz aldı:

”Çizgi D nişane kuruluşunun rapora konu olan yayının kitap olta kapsamında değerlendirilmesi düşünülmüştür. Bu çerçevede yapılan kıymetlendirme sonucunda ürünlere begayet vurgu yapıldığı bu nedenle bu nedenle 6112 sınırlanmış kanunun 13. maddesinin 3. fıkrasında tamlanan ‘Işaret yerleştirmenin iletişim araçları bakım sağlayıcısının editoryal bağımsızlığını ve sorumluluğunu etkilemesine müsaade verilmez. Nişane yerleştirmede işaret ve hizmetlerin satın alınması ve kiralanması aracısız heveslendirme edilemez ve ürüne aşırı aksan yapılamaz. İzleyenler izlence başında sonunda ve reklam arası sonrasında program başladığında im yerleştirmenin varlığı hakkında bilgilendirilir ’ hükmünü ihlal ettiği kanaatine varılmıştır.”

Raporda yarışmanın yayımlandığı Kanal D ’ye yaklaşık 650 bin lira nakdî ceza kesilmesinin karara bağlandığı kaydedildi. Karara RTÜK ’nam CHP kontenjanından seçilen üyesi Mehabetli Öztunç ile MHP kontenjanından seçilen üyesi Esat Kategorik ihtilaf oyu kullandı. Fakat değişmeyen 2 ye alın 5 oyla kabul edildi.

VATAN INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın