RTÜK’ten keyif programlarına ceza yağdı

RTÜK, izleyicilerden mevrut şikayetler ve uzmanların tespitleri üstüne, ’ ’Doktorunuz Sizinle ’ ’, ’ ’Önce Afiyet ’ ’, ’ ’Bonjur Esenlik ’ ’, ’ ’Can Sağlığı ’ ’, ’ ’Ehlihibre Gözüyle Esenlik ’ ’, ’ ’Sağlıkta Zaman ’ ’, ’ ’Bitkilerden Gelen Felah ’ ’, ’ ’Keyif Rehberi ’ ’, ’ ’Doğadan Sağlığa ’ ’, ’ ’Birinci Sınıf Hayat ’ ’ kadar isimler altında muhtelif televizyon kanallarında yayınlanan afiyet programlarını takibe aldı.

Tetkikat sonucunda, sağlık programı görüntüsü altında yayınlanan bazı programlarda ’ ’bilinmez reklam ’ ’ yapıldığı ortaya bundan sonra.

Ayrıca MS hastalığından kansere, şekerden kısırlığa ve his damar hastalıklarına kadar değişik rahatsızlıkları zat üretimi olan nebati kökenli ürünlerle tedavi ettiğini öne süren bazı kişilerin mukavim haddinden fazla monitör kanalında tıpkı adı taşıyan programlara çıkarak ürünlerinin reklamını yaptıkları belirlendi.

Yapılan tespitler konusunda Ense Kurul, güzeşte haftaki toplantısında esenlik programı görüntüsü altında bilinmez reklam yayınlayan mecmu kanallara ceza verdi.

– ’ ’SAĞLIK, TİCARİ DÜŞÜNÜLEMEYECEK KADAR KOSKOCAMAN ’ ’-

Konuyla ilişkin soruları yanıtlayan RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, afiyet konusunun ticari düşünülemeyecek kadar kocaman olduğuna dikkati çekti.

Gâh kanallarda tıp doktoru olup olmadığı değişmez bilinmeyen kişilerce türlü reçetesiz reçete ve tedavilerin ’ ’şaşırtıcı ’ ’ kabil sunularak tanıtıldığını tabir eden Dursun, ’ ’Incelemeler sonucunda esasen muamma reklam yapılan bu programların izleyicilere afiyet programı görüntüsü altında sunulduğunu belirledik. Sağlık programı görüntüsü altında bilinmez reklam yayınlayan göstergeç kanallarıyla mücadelede kararlıyız ’ ’ dedi.

Önceki etapta bu şekilde im yaptığı belirlenen 27 kuruluşa ukubet verildiğini, analog kitap özne radyo kuruluşlarının birlikte izleme edildiğini bildiren Dursun, söz konusu programların kanallarda para karşılığı yayınlandığı yönünde kuşkularının birlikte bulunduğunu söyledi.

Sunulan cezalara rağmen ihlallerin devam etmesi halinde ürün kuruluşlarının ciddi mal cezalarıyla yüz yüze kalacaklarını anlatan Dursun, bu programlarda reklamı yapılan reçetesiz çare ve tedavilerin esenlik açısından tehlikeli olup olmadıklarının, ilaçların tanıtımını işleyen kişilerin pespaye tıp doktoru olup olmadıklarının RTÜK yoluyla tayin edilemeyeceğinin altını çizdi.

bununla birlikte bu cins reçetesiz umar ve tedavilere belen bağlayanların hastaneye ve doktora başvurmayarak otama olma şanslarını kaybedebileceklerine dikkati çekici Dursun, bu konuda da eksper kuruluşlar olan Afiyet Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile dahi bağlanak kurarak işbirliği yapacaklarını açıkladı.

 

Bir Cevap Yazın