RTÜK’ten korkan otosansüre sığınıyor!…

“Görevimiz Acı-2” filminde güzeşte “penisilin iğnesi” ifadesinin birlikte içerisinde “erkeklik organı” geçtiği üzere biplenerek verilmesi izleyenlerin keyfini kaçırdı.

Altyazılı bire bir filmde güzeşte “cinsiyet” ifadesinin “entelekt gusto” namına çevrilmesi dahi dikkat çekti.

Argo olmayan ve toplumda kullanılan metanetli çokça kelimeyi üstelik “ceza alırız” kaygısı ile sansürleyen göstergeç kanalları “gay”, “şarap”, “cünüp”, “lan”, “taarruz”, “kokain” kabil kelimeleri “bip”leyerek verdi. RTÜK’ten kanallara hakeza ayrımsız murat gitmediği belirtilirken üyeler şunları söyledi:

RTÜK ÜYELERİ NE DİYOR?

“KENDİLERİNİ EMNİYETE ALIYORLAR”

Taha Yücel (YANLIŞSIZ Öğür): RTÜK’ün yayınlarda kullanılan kelimeler ya da beyaz perde filmlerdeki kelimelerin sansürlenmesi konusunda televizyonlara yönelik ayrımsız talebi yok. Kanallar da kendilerini emniyete kabul etmek üzere zat içlerinde aynı RTÜK oluşturmuş durumda.

“GAYRİRESMİ FERMAN VAR”

Mehabetli Öztunç (CHP): RTÜK’ün şu kelimeyi kullanın bunu bu şekilde değiştirin kadar tıpkısı resmi talimatı yok. Ancak RTÜK verdiği kararlar ile kanallara gayrı resmi bir talimatlandırma yapmış oluyor. Çünkü RTÜK, tek tepeden inme kullanımı katıksız olan kelimeler nedeni ile kanallara çoğu kez ceza kesmiş. Televizyonlar dahi için tedarik alıyor.

ESRA YAZDIÇ / HABERTÜRK GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın