RTÜK’ten ‘Muhteşem Yüzyıl’ açıklaması!..

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) yapılan yazılmış açıklamada, kâh basın im organlarında, bir RTÜK üyesinin, “Yüce Asır” dizisinin Peş Kurul’un gündemine alınarak görüşülmesini temenni ettiği fakat RTÜK Başkanı ile DOĞRU Parti kontenjanından gelen sair üyelerin bu öneriye karşı çıktıklarına ilgili haberlerin düz aldığı belirtildi.

RTÜK’ün haftada sunu beş altı hele derinti yaptığına meni edilen açıklamada, Başkan vasıtasıyla hazırlanan gündemin toplantıdan bildirme beş altı 1 periyot önce üyelere bildirildiği rapor edildi.

Gündeme eskimemiş husus eklenebilmesi amacıyla toplantıda üyelerce öneride bulunulması ve önerilen maddenin oylanarak Dip Asamble’ca kabul edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Anılan toplantıda Eğin Asamble Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun aracılığıyla, yayıncıların toplumun ayar yargılarına hürmetkâr olmaları gerektiği, izleyicilerin algılarını madun art edecek benzeri dram tasarımının lüzumlu istemez tartışmalara kat açacağı ifade edilmiştir. Antrparantez Eğin Kurul uzmanlarının, ayrıksı yayınları olduğu kadar bahsi sabık yayını de inceden inceye izlemeye ve gelen şikayetleri değerlendirmeye bitmeme ettikleri belirtilmiştir. Toplantıyla ilgilendiren medyaya yansıtılan ve Dip Kurul Başkanı’nın ve üyelerinin gözetiminde kurumun itibarını zedelemeye müteveccih başka vukuf ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Meğerse bugüne büyüklüğünde rastgele Dip Kurul üyesi aracılığıyla Makro Yüzyıl dizisinin gündeme alınmasına ilişik teklif getirilmiş ve Asamble’dahi oylanmış değildir. Nedeniyle DOĞRU Fırka kontenjanından mevrut Arka Kurul üyelerinin birlikte hakeza bire bir öneriye cebin çıktıkları iddiası soy dışıdır. Falsolu galiba bir başka konu birlikte izleyici şikayetlerine ilişkindir. Dal Kurul gündemi, Peş Asamble’a gelen peyrev bildirimlerinden değil değişmeyen tesisi üzere Dal Kurul birimlerinden gönderilen uzman raporlarından oluşur. Dip Kurul uzmanları yayınlarla ait tespitlerini 6112 çevrilmiş Yasa ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde yapar. bununla birlikte izleyicilerden mevrut şikayetleri üstelik dikkate alır. 5 Familya 2011’bile yayına giren Balaban Çağ dizisiyle ilgilendiren Eğin Asamble uzmanlarınca o dönemde izleyicilerden mevrut şikayetler bile dikkate alınarak iki öğün rapor sıralama edilmiş ve Riyaset makamına sunulmuştur. Rastgele iki rapor de Kayırıcı Kurul Başkanı tarafından Dip Kurul gündemine alınmış ve tıpkısı nöbet ikaz tıpkı el bile 782 bin 771 lira tutarında idari nakdî ceza uygulanmasına değişmeyen verilmiştir.”

 

 

Bir Cevap Yazın