RTÜK’ten O Curcunalı Çocuklar yarışmasına ceza!

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre cemi dünyada “The Voice”, Türkiye ’bile da “O Curcunalı Türkiye” adıyla değişik kanallarda gösterilen, 2013-2014 sezonu amacıyla TV8 ’bile dalan değiştirerek adı “O Gürültülü Füru” olan ve çocukların yarıştığı, yapımcılığını Acun Iletişim Araçları ’nın, sunuculuğunu Acun Ilıcalı ’nın yaptığı izlence RTÜK ’kap diploma alamadı.

7-14 yaş arası çocukların meydan aldığı programda gelişigüzel çeşit müziği seslendiren çocukların hayat öykülerine de yer veriliyor. zaman zaman çocukların fert durumlarına bile değinilen programda çocuklar birbirleriyle seslerini kullanarak müthiş yarışıyorlar.

RTÜK özellikle çocukların birbirleriyle yarıştırılmasının kusurlu olduğunu belirterek programa biraz posta seksiyon başına ukubet vermişti. Ancak TV8 ’e sabık izlence RTÜK tarihinde ilk kez farklı ayrımsız müeyyide ile karşı karşıya kaldı. Programa seksiyon başına değil, “formatı” nedeniyle ukubet verildi. imdi çocukların bu tür programlarda saha alması durumunda seçme ihlal aranmayacak doğrudan ceza verilecek.

150 BİN TL CEZA

Arka Asamble yayını, Radyo ve monitör iz hizmetlerinde, bala ve gençlerin fiziksel, zihinsel yahut ahlakî gelişimine engel verebilecek türde muhteva haiz programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu bayrak kullanılmadan yayınlanamaz” maddesini ihlal ettiğine karar vererek kalıp gereği tahminî 150 bin TL cezalandırdı.

Bir Cevap Yazın