RTÜK’ten Parafin TV’ye Ahmet Şimşekli Fener cezası!

Milliyet’in haberine göre RTÜK, spor yorumcusu bozuk Yargıcı Ahmet Şimşekli Fener’ın,Beyaz Futbol” isimli programda çarkıt Form Yargıcı Yerleşmiş (MHK) Başkanı Zekeriya Kahraman ile hakemler Hür Yankaya ve Miğfer Özkalfa’nın fotoğraflarının üstüne çarpı işareti koyup ekrandan gösterdiği ve Küçük Asya takımlarına genosit yapıldığını söylediği için, “nefis haklarını ihlal ve “amaç sergileme”den Beyaz Zehir TV’ye nakdî ceza kesti.

Yorumcu Çakar, Parafin TV’üstelik 30 Kasım’da yayınlanan Beyaz Ayak Topu” isimli programda, hakemler Yankaya ve Özkalfa’yı yönettikleri maçlarda eleştirdikten sonraları MHK Başkanı Yiğit’e reaksiyon göstermiş, üçünün da fotoğrafının üzerini çizmişti. Çakar’ın bu hareketi kamuoyunda aksiseda uyandırmıştı. Zekeriya Kahraman, Şimşekli Fener’ın yanısıra Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl’ın sert açıklamaları sonrası 16 Aralık’ta MHK Başkanlığı’ndan çekilme etmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İdarim Müeyyide Bürosu, Çakar’ı, bu davranışının peşi sıra sportif alanlara girmekten 3 kamer men etmiş, böylecene Sporda Çaba ve Düzensizliği Önleme Yasası olarak bildik 6222 basit yasaya göre ilk kez bire bir göstergeç yorumcusuna ceza gelmişti.

“Garaz gösterdi” cezası

Çakar’ın hareketiyle ilgili olarak dün toplanan RTÜK de “ceza” kararı verdi. RTÜK yılın akıbet toplantısında, Çakar’ın söz konusu hakemlerin nefis haklarını ihlal ettiği ve söz konusu isimleri uğur gösterdiği gerekçesiyle Parafin TV’ye para cezası kestiği öğrenildi.

Bir Cevap Yazın