RTÜK’ten Saba Tümer’in programına rekor ceza!..

Arka Asamble cezaya gerekçe kendisine Yaşar Nuri Öztürk ’ün kendisini eleştirenlere, “onun bunun çocuğu” demesini gösterdi. Konuyla ilişik ehlihibre raporu şöyle:

AĞIR HAKARET VAR

“Ilgilendiren programda Yaşar Nuri Öztürk namına yapılan eleştirilere alçak taşlama ederek karşılık vermiştir. Eleştirilerle ilgili namına, ‘Tıpkı namussuz bana mail atmış, dini paravan olarak kullanıyorum diye niteleyerek. Vakarsız, yalancı, onun bunun çocuğuna bakar mısınız? Ne buyurmak geçişsiz bunlara, bulsam acımadan söyleyeceğim ’ şeklinde ifadelerde bulunmuş ve sonrasında tıpkısı hitaplara bitmeme ederek, ‘Namussuz diyorum, onun bunun çocuğu diyorum, onursuz diyorum yetmiyor. ’

OLUMLU TIPKI DAVRANIŞ DEĞİL

Ayrımsız platformda Kırat ’zaman ayetlerinden örnekler verirken, tipki yandan ağıza alınmayacak hakaretlerde olmak, dini konularda insanların seyrederek yararlanmak istediği, insanlara İslamiyeti anlatan ve bu doğrultuda güleryüz göstererek benzer olması gereken benzeri erkek açısından çok de müspet durumlar olmamaktadır.

KOLLAR KORUNMALI

Bu tarz yaklaşımların bilgilenmek üzere programı seyreden insanlar açısından ve bir şekilde, saati itibariyle ekran başında olması muhtemel oldukça yaşta izleyicilerin üstünde faydadan ziyade münasebetsiz kalın bıraktığını ifşa etmek kaçınılmaz olmaktadır. Çocukların bu üst üste yinelenen taşlama meşgul sözlerden yetişkinlere bakarak çok henüz fazla etkilenebileceği, yayıncının çocukları siper sorumluluğu çerçevesinde dikkate alması gereken tipkisi husustur.”

196 BİN 207 TL CEZA

RTÜK, “Türki ’nin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzelce ve beliğ şekilde kullanılmasını tedarik etmek zorundadır. Dilin seviyesiz, anif ve argo kullanımına meydan verilemez” hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle Show TV ’ye 196 bin 207 TL ukubet verdi.

AKŞAM GENEL AĞ SİTESİ

Aha rekor cezaya etken olan o müşavere!..

Bir Cevap Yazın