RTÜK’ten şaşırtan karar!..

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre RTÜK, ‘Şefkat Tepe’ ünlü dizide, gazeteciler Sevilay Yükselir ve Rasim Âşık Kütahyalı’nın aşağılık düşürüldüğü iddialarını realist bulmadı ve STV’ye cezaya icap görmedi.

‘Şefkat Tepe’ adı dizide, ‘Antipatik Kadın’ ve ‘Bilmemnereli’ kod adıyla şifrelenen gazeteciler Sevilay Yükselir ile Rasim Şair Kütahyalı’nın ‘Küçük düşürülüp, aşağılandığı’ iddiaları realist bulunmadı. RTÜK bu nedenle STV’ye ukubet verilmesine icap görmedi.

RTÜK toplantısında STV’dahi yayınlanan ‘Şefkat Tepe’ ünlü saf ele alındı. RTÜK Izleme Dairesi raporunda, dizide ara sıra gazetecilerin ima eliyle murat gösterildiği vurgulandı. ‘Sevimsiz Karı ve Bilmemnereli’ harf adlı kişilerin medyada, Sevilay Yükselir ile Rasim Âşık Kütahyalı namına algılandığı belirtildi.

SARIGÜL DE VAR

Dizide düzlük alan ‘Bilmemnereli ve Antipatik Kadına çok envestisman yaptık. Tor hayat standartlarıyla şimdinin, alışılagelen yollardan olmayacağı özen çekiyor. Tekrar üstelik ceplerini doldurmaya devam ediyoruz. Sevilmeyen Kadının eksantrik yerlerden üstelik cebi doluyor. Sarıçiçek’ten dahi iki canlı dalan almış’ dialoglarına ilgi çekildi. ‘Sarıçiçek’ lakabının bile Mustafa Sarıgül amacıyla kullanıldığı vurgulanarak STV’ye ukubet verilmesi istendi.

RTÜK üyeleri ise dizinin şalter olduğunu belirterek, ‘Bu niteliğiyle, kök kişilerin tenkit sınırları aşılarak banal düşürüldüğü ve hukuka uymaz eser yapıldığı değerlendirilmemiştir’ görüşünde birleşti. Yasada meydan düzlük ‘İnsan onuruna okkalı olma, kişileri tenkit sınırları ötesinde sıradan düşürme, pejoratif yahut bühtan niteliğinde im’ ihlali tespit edilmedi. STV’ye ceza verilmesine birlikte lüzumlu görülmedi.

Üyelerden Taha Yücel, Tahsin Fendoğlu ve Hamit Ersoy ise bu karara uymaz kaldı

Bir Cevap Yazın