RTÜK’ten ‘ses’ ayarı!

Hürriyet’ten Briz Özgenç’in haberine göre konuyla ilişik çıkarılan Radyo ve Televizyon Yayınlarında Uygulanacak Patırtılı Seviyesine Ilgilendiren Direktif ile bundan sonra reklamlarda ve program tanıtımlarında dikkat yutmak amacıyla ses seviyesi yükseltilemeyecek. Bunu ihlal eden kuruluşlara ceza verilecek.

RTÜK ’ad konuya ilişkin yönergesi yürürlüğe girdi. Direktif ile radyo ve televizyonlarda gösterilen reklamlarda, izlence lansman yayınları ve başka tamam programların gürültülü seviyelerinin, belirlenen teknik değerlerde olması zorunluluğu getirildi.

İZLEYİCİ RAHATSIZ EDİLEMEZ

Yasa gereği ticari reklamların patırtılı seviyesi diğer yapıt bölümleri ile tıpkısı seviyede almak zorunda. Ayrıca Ürün Hizmeti Usul ve Esasları Üzerine Yönetmelikte eser veya program tanıtımı başlamadan önce patırtılı seviyesi yükseltilerek veya alçaltılarak izleyici yahut dinleyiciler tasalı edilmemeli maddesi bulunuyor. Ancak bu benzeri tip uygulanamıyordu.

CEZA GELİYOR

bahis konusu mevzuat hükümleri uyarınca, konuyla ait uluslararası standartlar ve referans dokümanları değerlendirildi ve yapıt kuruluşlarının asıl komuta ve devamlılık stüdyolarında muktezi araştırmalar yapıldı. Belirlenen curcunalı seviyesi ustalık değerleri ile hazırlanan yönerge taslağı ilgili hava ve kuruluşların görüşüne sunuldu. Mevrut görüşler doğrultusunda akıbet şekli sunulan yönerge Ense Kurulca akseptans edildi. İhlal olması yerinde kanallar ceza algı.

Bir Cevap Yazın