RTÜK’ten Star TV’ye Caner Başıboş cezası!..

Arka Asamble cezanın, “Insan onuruna ve hususi hayatın gizliliğine hürmetli olma ilkesine çap olmaz, yaşama ya birlikte kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde pespaye düşürücü, pejoratif veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” maddesinin ihlal edilmesi gerekçesiyle verildiğini açıkladı. Hazırlanan bilirkişi raporunda şu girdisi çıktısı meydan aldı:

DÜNYAEVI ÇEKICI MUAMELE İDDİASI

“Bahsi güzeşte haberde ünlülerin hayatına dair kaynak ve haberlere düz veriliyor. Programın 8.12.2013 günlü yayınında Fenerbahçe futbol takımında görevli olan Caner Azade ’in eşi olan Asena Serbest ve curcunalı sanatçısı Berkay arasında olduğu sav edilen gayrimeşru ilişkiye açık biçimde saha verildi. Programda ikilinin beyninde yaşandığı idida edilen gayrimeşru ilişkiye dair yorumlar, iddiaya laf olan fotoğraflar ve konuya ilişkin tarafların yaptığı açıklamalardan parçalar yayınlandı.

FOTOĞRAFLAR VADI ALDI

Yayınlanan haberlerin tamamında açıklama özne kişiler vakit kaybetmeden sesleriyle habere katılırken, fon olarak bile sakat fotoğraflar ve gayrimeşru veriş iddialarıyla ilişkin fotoğraflar yayınlandı. Berkay ’ın yasak aşk yaşamadıklarını anlatım etmeye çalıştığı izahat parça parça yayınlandığında ilişkilerine dair benzeri açıklama yapacağı izlenimi yarattı.

SALDIRI VAR

Bahsi sabık habere laf olan ve toplumda tanınırlığı olan kişilerin karşı vukuf yapılması tabiatıyla akseptans edilse da yapılan haberde haklarında ortaya atılmış gayrimeşru ve şike iddiasının ‘iddia edilmekte ’ şeklindeki ikram edilse birlikte, haberin aktarımındaki üslup ve beğenilen teknikler kişilerin değer ve haysiyetine geveze haline geldi.”

650 BİN TL CEZA

Dip Kurul bu nedenle Film Yıldızı TV ’ye 650 bin liralık ukubet verdi. Cezanın gerekçesini ise “Eş onuruna ve hususi hayatın gizliliğine hürmetli olma ilkesine hilaf olmaz, yaşama ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde oldukça düşürücü, tezyifkâr yahut bühtan niteliğinde ifadeler içeremez” maddesinin ihlal edilmesi yerine açıkladı.

MELTEM ÖZGENÇ / HÜRRIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın