RTÜK’ten ünlü ev-kocaya ukubet!…

Apansız Alçı ’nın Geçek D ’bile yayınlanan “Bırakın Konuşalım” isimli sabah programı izlenme seviyesi düşük olduğu amacıyla yayından kaldırılmıştı. RTÜK programın yayınlanan 2 bölümüne ukubet verdi. Programa katılan S.G isimli kadının aynı darülfünun profösörü marifetiyle uğradığını argüman ettiği taciz RTÜK ’e takıldı. RTÜK kanala ceza verilmesinin gerekçelerini şu şekilde kaydetti:

REYTİNG KAYGISI DIŞINDA MERAM TAŞIMAYAN IZLENCE 

“4 Ilkgüz tarihinde yayınlanan programda S.G ’nin müstakbel sunduğu iddialar nedeniyle aile kocanın kimliklerinin sunucu müdahalesine rağmen deklare edilmesinin önüne geçilemediği izlenmiştir. 7 Eylül ’üstelik yayınlanan programda karşılık hakkını sarmak amacıyla programa bağlanan müderris konuşması sırasında sözünün kesilmemesini istemiş, anonsör ise konuyu ışıklandırmak üzere sorular sormakta ısrarcı olmuştur. Ağız Dalaşı profesörün telefonu kapatmasıyla ve Şappadak Alçı ’nın profesörün bu tavrına aksi bir şekilde söylenmesiyle sona ermiştir. Programın tamamen kişisel bir konuda tarafların evet üstelik olaya tanıklık edenlerin çapraz suçlama ve iddialarını içerdiği, izleyiciye müteveccih ne mürebbi, ne müzakereci ne bile kat kılık bire bir mebde barındırdığı izlenmiştir. Reyting kaygısı dışında ne hedef taşıdığı anlaşılamayan programın tıpkısı şahsın başka benzeri şahısla olan ilişkisini afişe etmek için ekranın dayanak noktası yerine kullanılması amacına hizmet ettiği ve izleyicinin zamanının boşa geçmesine hastalık olan bu yayının çağcıl tabilik anlayışıyla da bağdaşmadığı düşünülmektedir.”

REKLAM GELİRİNİN YÜZDELIK 1’İ

RTÜK, programın “Koca onuruna ve hususi hayatın gizliliğine hürmetli olma ilkesine hilaf imkânsız, hayat ya dahi kurumları tenkit sınırları ötesinde siftinlik düşürücü, tezyifkâr yahut bühtan niteliğinde ifadeler içeremez” ve “Başı Yerde olduğu mahkeme kararı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse kabahatli ilan edilemez yahut suçluymuş gibi gösterilemez” ilkelerine çapraz olduğunu vurgulayarak, Kanala önceki ayki reklam gelirinin yüzdelik 1 ’i oranında ukubet verdi.

KARTON İMPARATORA UKUBET

Alçı ’nın kocası Rasim Saz Şairi Kütahyalı ’nın hatip olarak katıldığı Beyaz TV ’birlikte yayınlanan “Koyu Futbol” isimli programa da RTÜK tarafından ukubet verildi. Fatih Terim, Kütahyalı ’nın üstelik katıldığı programı RTÜK ’e şikayet etti. Deyim ’in milli takımlar ustalık direktörü olmasının eleştirildiği programa katılan Ahmet Şimşekli Fener ’ın “Benim üzere imparator olayı bitmişti, karton imparatordur” sözleri RTÜK ’ün ceza vermesine illet oldu. Kurul “Tenkit sınırlarının ötesinde gerçekten düşürücü, aşağılayıcı veya bühtan niteliğinde ifadeler” nedeniyle geçmiş ay ki reklam gelirinin yüzdelik 1 ’i oranında ceza verilmesini akıllıca gördü.

MİRAY ÇİMEN / RADIKAL GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın