RTÜK’ün kararına tepki var!..

Ilk bölümü yayınlanmadan dizgesel tıpkısı şekilde şikayet yağmuruna tutulan ’Koskocaman Çağ ’a ’ikaz ’ cezası! RTÜK, ’tarihe mal olmuş benzeri şahsiyetin mahremiyeti üstüne lüzumlu duyarlık gösterilmemek ’ gerekçesiyle, dizinin yayınlandığı Show TV ’yi uyardı.

RTÜK ’ad kararı balaban tepki topladı. Aktör, yönetmen ve yapımcıların yanı sıra Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu üstelik kararı kınadı. Sunu ilginç tepki ise RTÜK üyesi Hayal Kahraman ’cilt geldi… Alp, bir izah yaparak, “Tıpkısı diziyi bekâr şikayetler yönünden değerlendirip yaptırım uygulamaya kalkmak RTÜK ’nam denetleyici ve cezalandırıcı olma algısını pekiştirmektedir. Yaptırım uygulanmasını gerektirecek hiçbir husus olmadığını düşünüp bu yönde düşünce kullandım” dedi.

Sistem ileri giderken biz geriye

– Birol Çekinmezlik (Çekimci): Hem SHOW TV yönetimini hem üstelik yapımcıyı haddinden fazla mebzul tanıyorum. Halkın hassasiyeti konusunda aynı tartı yaratacak seçkin husus yapacaklarına inanmıyorum. Öge yerine rastgele türlü yasağa karşıyım.

– Lale Mansur (Aktör): Ortada yalnız düşüntülü bire bir kol var. Zaman bir nice müverrih konuyla ait olumlu görüşler veriyor ve diziye icazet çıkarıyor. Bence RTÜK ’ad susması gerekiyor.

– Şükrü Afşar (Yapımcı): Bu nev seri ve filmler, tarihi karakterleri uygun anlatmaz. Bu bire bir kurgudur. Tartışmalar ve ceza boş.

– Er Kişi Fırat (Aktör): Osmanlı tarihini şimdiye büyüklüğünde birçok çekimci ekrana transfer cesaretini gösterdi? 80 ’lerde TRT yasaklaması ve sıkı denetim politikası vardı. Bütün istikbal giderken tığ sebep geriye gidiyoruz? RTÜK ’ad belirlediği uyartı işaretleri yardımıyla insanlar bunu izlememe özgürlüğüne sahipler. Bu bire bir kurmaca, kullanılmamış ayrımsız gün infaz etmek zorunda değil kimse. Seçkin diziye hakeza aksülamel izah etmek lojik değil.

– Begüm Birgören (Aktör): Karı olgusuyla ilişik bazen eleştiriler vardır ama Harem ’i bilcümle dünya bilir. Atatürk rakı içtiği ahit ya bile onun aşk ilişkileri konuşulduğu ahit bu kimseyi tasalı etmedi. Bunun onun kişiliğine vereceği zararları kimse konuşmadı. Niye Osmanlı ’yla ilişik bu konuları bu kadar üstlerine alındılar?

– Canan Güllü (Türkiye Eş Dernekleri Federasyonu Başkanı):Ortak ’ muhtevalı dizi film gösterimdeyken, bu dizilerde kadına yönelik güç adeta alışkınlık haline getirilmişken, ’Balaban Asır ’ mı Türk eş yapısına çap düşüyor? Tığ birlikte bir nice sıra üzere kaldırılması talebiyle başvurduk, eğer Türk aile yapısını dikkate alacak olsalardı bizim başvurularımıza dahi önem verirlerdi.

Dramalarda mahremiyet işlenebilir

’Önemli Çağ ’a ihtar verilmesinin boş olduğu yönünde oy veren RTÜK üyesi Hayal Yiğit, şöyle konuştu: Dizi, anbean kalitesi yükselen Türk dizilerinin geldiği akıbet noktayı ve faziletli imal kalitesini belen etmesi yönünden çok önemlidir. Dramalar, tarihi dönemleri, tarihi kişilikleri bahis edebilir, ancak onları bütün yönleriyle ele kabul etme, tetkik, mütalaa zorunluluğunda olmaksızın benzeri evet dahi beş altı boyuttan oluşan bir güzergah içre canlandırılarak izletilebilirler. Yozlaştırmamak koşuluyla tarihi gerçeklerin uzun uzadıya aynı örtüşme kabil bir misyonu bile olmaz. Çünkü canlandırılan sahnelerdeki eksiksiz ayrıntıları bilecek kadar tarihi selen elimizde hangi yazık ki yoktur. Dönemsel dramalarda birlikte, özlük gerçekleri ve mahremiyetlerinden bayram edebiliriz.

Nurbanu Güney Elbir

Bir Cevap Yazın