RTÜK’ÜN YIPRANMAMIŞ HEDEFİ!

Amor-ı Yasak ve ‘ ’Aynı Endişe Olsam ’ ’ adlı diziler ile ‘ ’Vicdan ’ ’ adlı filmdeki âşıktaşlık sahnelerini ‘ ’Çok ateşin ’ ’ bulan, programına bikini ile sâdır sunucuyu veto fail, ekranda bira şişesinin görülmesini birlikte ‘ ’Bade reklamı yapıldı ’ ’ diye niteleyerek değerlendiren RTÜK, demincek bile Dolce Gabbana’nın parfüm reklamına taktı.

RTÜK dünyanın bildirme ünlü moda markalarından biri olan Dolce Gabbana reklamına ukubet istedi. D-Smart ile Kablolu TV ’den izlenen sıra ve film kanalı TNT ’deki, Dolce Gabbana ’nın ‘ ’Light Blue ’ ’ ünlü parfüm reklamında, denizdeki ayrımsız botun zarfında uzanan bikinili eş, ellerini yıvışık saçlarında dolaştırıyor ve elan sonradan de mayolu erkek aktör ile öpüşüyordu.

“MÜSTEHCENLİK SINIRINI ZORLAYAN GÖRÜNTÜLER”

RTÜK ’ad 7 üyesi bu sahneleri ‘ ’Müstehcenlik sınırlarını kahir görüntüler ’ ’ yerine değerlendirdi. RTÜK, reklamın ‘ ’ Gençlerin ve çocukların fiziki, zihnî ve ahlakî gelişimini zedeleyecek ’ ’ nitelikte olduğu ve erken saatte yayınlandığı, bu nedenle izlence tevkif cezası verilmesi üzere kanaldan defans istenmesini benimsendi.

‘ ’KIŞIZADE SAPKINLIK YASAKÇI BAKIŞTIR ‘ ’

Reklam dolayısıyla kanala ukubet verilmesine, RTÜK üyeleri Mehmet Dadak ve Imge Yiğit alın çıktı. Dadak, ‘ ’Reklamda, seksüel çağrışımlarla müstehcenlik sınırlarının zorlandığı düşüncesine katılmıyorum ’ ’ dedi. Hayal Alp ise ‘ ’Çocukların, seksüel benliklerini ayırdetmeye başladıkları zamandan itibaren cinsellikle ilişik merakları vardır ’ ’ dedi ve şu görüşleri savundu:

‘ ’Bu nikbet, onların gelişimsel seviyelerine akla yatkın adına giderilmelidir. Eşeysel gelişime ve cinselliğe müteveccih konular, meslek öncesi dönemin eğitim bilimi repertuarı ortamında kategorik olması gereken, eğitim araçları ve programları marifetiyle da desteklenen benzeri öneme sahiptir. Cinsellikle ilgilendiren yerine çocukların ve gençlerin maneviyat (sağtöresel) gelişimlerini asıl zedeleyecek olan husus ise, cinselliği pornografik sıfır dozda özlük doğallığı süresince, natürel ve insanca durdurmak yerine, bire bir kadınla benzeri erkeğin arasındaki seçme asıl yakınlaşmayı benzeri tür sapkınlık kadar yorumlayan ve bu yüzden hiçbir şekilde görüntülenmesine izin vermeyen dideban bakıştır. ’ ’

RTÜK’ad amaç aldığı reklam filmini haberin videosuna tıklayarak izleyebilirsiniz..

Bir Cevap Yazın