Ruhat Mengi: ‘Cihan Ünal’ı üstelik indirelim!’

Evren Ünal ’ı de indirelim!

Herkese saldıralım, etkili, ilkeli, bugüne kadar adını skandallardan ırak tutmuş, özel yaşamını de “genel hayat” haline getirip parsa toplamaya kalkmamış hangi büyüklüğünde âdem varsa indirelim süfli.. Aynıyla o “cehennemde Türklerin kuyusunun başında ‘adi itecek zebani ’ye ister yok, kendileri çekerler doğrusu” hikayesindeki gibi.. Yıların oyuncusu, Türk tiyatrosunun genişlik kalburüstü ve hatırlı isimlerinden biri olan Evren Ünal amacıyla bile dizdiriverdiler derhâl.

Ama bu büyüklüğünde dümdüz olamaz herhalde değil mi?

AT YALANI KURTUL!

Olayı biliyorsunuz, Dünya Ünal ’ın yönetmenliğini, yaptığı oyunda onuna başrolü paylaşan Hande Ataizi ’nin Kıbrıs ’ta oynanacak baziçe amacıyla önceleri alay vermesine rağmen “2500 bilet satıldıktan bilahare” vazgeçmesi ve buna üstelik Âlem Ünal ’ı sebep göstermesi.. Peşinden dahi bire bir yalanlar silsilesi; güya efendim “Evren Ünal encam gitmiş” dahi, “defo mesajı çekmiş” dahi, “Ben metin tıpkı erkeğim” demiş de, bir çıkmaz kavgasında ne ararsan var. Olur ayıptır sorması, epey yıllık meslek hayatında tek olayı duyulmayan Âlem Ünal, Gülme Ataizi ’ni görünce aklını mı kaybetti? Bugüne büyüklüğünde hiç avrat sanatçı mı görmedi bile onu görünce hep ilkelerini, kurallarını unutuverdi?

ÖĞRENİN KEŞKI, AYIPTIR!

Ben Türk Tiyatrosunun gururu sanatçılardan biri olan Cihan Ünal ’ı; 4. Meram ’fecir Külot Kişot ’a, 7 Kocalı Hürmüz ’den Evita ’ya, Vanya Yürekli ’dan Aktör Kean ’e büyüklüğünde onlarca oyunda ve filmlerinde seyretmiş biriyim ayrıca sanatındaki inanılmaz disiplinini yakından bilecek kadar da onu tanıyorum.

Bu nedenle yukardaki palavraların “palavra” olduğunu elan önceki duyduğum anda anladım. Çabucak palavra değil; kendini yetirmek amacıyla “başkasının yıllarca verdiği emeği, özeni silip atmaktan çekinmeyen” utanmazca tıpkısı palavra..
Tıpkı dahi çıkıp yarım yamalak bilgisiyle, keşke açıp “oyunlarını, biyografisini da okumadan” onun amacıyla “Madem faziletli kariyerliler, illet tek şahsiyet tıpkısı oyunu merbut gişe oynamıyorlar” diyenler var.
Dünya Ünal “Oyuncu Kean”i 4 sene kapalı gişe oynamış, öğrenmeden yazmak ayıptır.

TV PROGRAMINI KAPINCA..

Gencay Gürün “Hande Ataizi ’nin bu oyunla gündeme geldikten bilahare ayda 150-200 bin TL ’lik televizyon programı teklifi aldığını, ondan bilahare birlikte oyunun pres(!) geldiğini, Cumhurbaşkanı ve Başvekil ’ın bile katılacağı Kıbrıs ’taki oyuna gelişmemiş müddet kala yaptığının kabul edilemez olduğunu” söylüyor. Ayrımsız tarihte koca arkadaşıyla Kıbrıs ’a gidip eğlendiğini dahi..

Gördüğünüz gibi mesele o kadar kıytırık değil, “program kapınca oyunu arsız” denmesin, paçayı kurtarsın diye başkalarına kara çalma var işin süresince.

NE ÖZÜRÜ?

Şu “mesajla bozukluk” konusunu tetebbu etmek için bile Âlem Ünal ’ı aradım, ne amacıyla özür dilemişti acaba?.. Adlı sanatkâr “ayrıntılı patika hayatında hiç bu kadar çığlık bir olayla karşılaşmadığını” söyledikten bilahare soruma; “Oyuna gelmeyeceğini söyleyince öyle şok olduk, o büyüklüğünde yumruk durumda kaldık kim menajerinin ‘yavaş ayrımsız akıl yazarsanız gelecek ’ sözlerine uyarak ona ‘İnsanlar birbirini kırabilir amma oyun affeder. Ben senin hakkında bütün sunturlu şeyler konuştum, tiyatroya kaldığımız yerden bitmeme edelim ’ kabilinden ayrımsız mertebe yazdım. Demincek anlıyorum kim bu da oynanacak oyunun aynı parçasıymış, keşke mesajı açıklasaydı da anlasaydık” dedi. “Ben metin tıpkı adamım” kabilinden tıpkısı sözün ise katiyen söylenmediğini, bunu duyduğuna inanamadığını belirtti. Oynanan oyun, kurulan aldangıç bu büyüklüğünde ortadayken ayrıksı söze lüzumlu bulunmayan.Hele “o erkek diye, bu kadın diyerek..” tıpkı ucuzluklara hiç girilmesin, eş-karı meselesi olsa herkesten ilk benim yazacağım ‘arşivlerle ortada ’dır malumunuz!

Ruhat Mengi

Bir Cevap Yazın