RUHAT MENGİ’DEN NAZLI ILICAK’A ŞOK YANIT!

Seviyesizliğin tarifini yazılarıyla yapıyor!

Türkiye ’dahi bu büyüklüğünde yetişkin gelişmeler olurken köşemi bu yazıya açmak inanın sizin kadar beni dahi üzüyor. Amma bunu boşaltmak zorundayım.

bir zamanlar “soysuz” tarifine uyan insanların yaptıklarını görmezden gelmeye, yutmaya çalışır amma utanmazlık macerasız yutulmadığı üzere dahi sindirim zorluğu çeker, üzülerek kendime uymazlık verirdim.

“Terbiyesizden terbiyeni satın al” sözüyle yetiştirilmiştim zira… Yıllar geçip da mesleğimde ilerledikçe “yetersiz amma it canlı kızgın” bile hürmetsiz ve içtinap etmek olmadığı üzere bile müfrit birilerinden anca çelmelerle, utanmazlıklarla karşılaştım kim tümüyle susup sineye çekmekten vazgeçtim.

Sustukça üstünüze “sıçrıyor”, üstelik sistem şirretliklerinden korktuğu için bunu keyiflerince önüne gelene yapıyor, yaparken bazıları bir üstelik konusunda mağdur rolü oynuyordu.

Yıllarca özge ülkelerde yaşadım, bu kadar olayların vakit kaybetmeden bize başmaklık olduğunu, oralarda insanların -yeryüzü kötüsünün da- en azından kendine saygısını yitirmemek için sınırları aşmadığını üstelik söylemem lâzım.

Baylan Ilıcak denen saygısız ve baş döndürücü, ülkesinin geleceği adına yalnız öz çıkarını; “tıpkısı dönem Tayyip Satma aracılığıyla baştan mebus yapılma” ümidini düşünen gazeteci -ben gine dahi ittire kaktıra gazeteci olmuş demeyeceğim çünkü zaman ve başarı doğrusu bunun cevabını verecek belirleyicilerdir- cemaziyelevvel üstelik beni çirkinliklerine gereç adına seçmiş.

Nereden bulup çıkardıysa Ajda Pekkan ’la de birlik kurmuş. Çalışmalarımın yoğunluğundan ancak çokça gelişmemiş süre yaptığım tatillerde beni görünce aklına geliyor belirgin.

Erk hırsı çirkinleştirir!

“Sadelik kraliçesi” birlikte demiş sonra, gerektiği yerde sadelik göstermeyi bol bilirim amma “görünen karye rehber istemez” durumlarda de tevazu gösterisi yapmaya lazım olmadığına inanırım.

Örneğin kendimi hiçbir ant benzeri başkasıyla kıyaslamam, kimseye özenmem, kimseyle yarışmam vakit kaybetmeden kendimle yarışırım. Üzerlerine afiyet zekâmdan, yeteneğimden, eğitimimden, ailemden güvenli olduğum, gelgel duyduğum, amacıyla asla “birşeyin yara”sı, yani taklidi olmam ya dahi imitasyon etmem olabilir değildir, 15 yaşındayken birlikte değildi.

Ne yapacağız demincek, utanmamız mı gerekiyor bu durumdan Baylan hanımın hatırı amacıyla? Ya de kuşkusuz bir gösterişsizlik lütfedelim hanfendiye?

Öyle kendisi cibin olanların Mevlana ’dan “sinek, konduğu samanı gemi, kendisini kabadayı sanır” gibi hikayeleri alıntılamasını filan de kimse yemez, sıkıntı etmesinler. Çünkü ayrımsız üstelik “Ainesi iştir kişinin lâfa bakılmaz” sözü vardır malûm…

Adalet etmeyen on paralık kimse zirveye çıkamaz, daha da zoru; zirvede kalamaz. Bunu başaranların yıllar içindeki mücadelesi bile cümle vasıtasıyla bilinir filhakika. Kimsenin “röfle düşürmek üzere” ıkınıp sıkınmasına icap yoktur.

Nazlı Ilıcak ’ın asıl sorunu bile budur; kişi ağzıyla tıpkısı TV programında dahi “O çok başarılı” dediği kişilerin başarısını gerçekte hazmedememesi, ayrımsız yandan da eleştiri yapabilen bağımsız gazetecilere od kusarak iktidara yaranmaya çalışmasıdır.

Yazdığı insan yazıda benim yazdıklarıma karşılık olacak tek sözcük bulunmayan. daima aklınca karalamaya müteveccih güçsüz aynı şeyler çiziktirmiş. Kim bu zavallılık mı elan öndedir, yoksa tıpkısı yolu seçen başkalarını örneklemesi mi henüz zavallıdır orasına değişmeyen atfetmek el hasis.

Darbenin ta kendisi

Bıraksın bu Mevlana, Şiir Vukuf alıntılarıyla “iktidara göbekten sadık olmadığı amacıyla görüşlerini özgürcesine yazabilen” gazetecilere saldırmayı dahi 12 Ilkgüz ’ü öven, 82 Anayasası ’na “görüş verin” diyen yazılarına baksın. O günlerde yazdığı satırları kazanmak “ama ben şöyle dahi demiştim” mazeretleriyle kabil değil. Mail ahbaplarının kendisini koruyucu yazıları bile onları silemez.

Eğer çarpış öncesi ortamın müsait olması darbeleri darbe olmaktan çıkarıyorsa o ortamı hazırlamak seçkin ahit mümkündür. 1000 sevimli alay malay yazsalar bile 12 Eylül benzeri darbenin tekmil özelliklerini taşır.

Kendisi dahi bu darbeye övgüler dizmiştir.

“Kontrgerillayı destekledik” sözünü neden açıklayamıyor? “Bu cümleleri on paralık söylemedim” evet dahi “yazmadım” diyemiyor?

Öyle “polemik kraliçesi” gibi abuk sözlerle beni dahi susturabileceğini zannediyorsa yanlış efendim. Bu mesleği yaparken herhangi bir zümre saldırıyı hücre alıyorum ego, incelik dışı olanları de.

Kayırıcı Atatürk ’e da taşlama eden sıkılma yoksunu insanların çıktığı ülkede hücre kabul etmek zorundayım bile doğrusu, değil mi?

Yarın bu hanımın (de esas ve anneanne) Modern Yaşamı Destekleme Derneği ’nin kız öğrencilerine müteveccih düşünce almaz iftiralarını yazacağım.

Ruhat Mengi – Yurt

Bir Cevap Yazın