Ruhsal Gerilim dişleri da etkiliyor!

İHA’nın haberine göre dişler ortada tıpkı tentene titizliğinde erinç gösteren diş etlerinin oldukça alıngan yapıya erbap olduğunu kaydeden Eralp, “Yeterli ve doğru bire bir şekilde gaga hijyeni sağlanırsa yıldızlı pembe eli sıkı tıpkısı diş hitit teferruatlı dönüş devamlılık gösterecektir. Ancak anca vaziyetler vardır ki, munsap hijyenine ne büyüklüğünde özen edersek edelim esasen de diş hitit çekilmelerinin önüne geçemiyoruz. Söz Gelişi muğlak dişler, konumları itibariyle ana yüzeyindeki mızrap desteğini kaybettikleri için diş hitit çekilmeleri görülebiliyor. Dolambaçlı dişlerin aralarında oluşan ayrıntılı yahut serbest angajman yüzeylerine besin birikimi üstelik çok olağan peki ve bu bölgeler standart benzeri diş fırçalama ile temizlenemeyebilir. Bu durumda aynı diş hekiminden referans ahzetmek ve bu tavsiyeler doğrultusunda kılçıklı bölgelerin temizliğinin yapılması gerekir” dedi.

Diş hitit çekilmelerinin dişlerin çapraşık pozisyonları sebebiyle olabildiği kadar kusurlu diş fırçalama yahut lüks iltihaplı vaziyetler cihetiyle da olabildiğini ifade fail Clinic Plus Ehlivukuf Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, şöyle konuştu:
“Ekstrem iltihaplı durumların tekevvün sebepleri ortada kavisli konumlandırılmış kuron/köprüler veya ekstrem konu kaybı olan dişlerde çürüğün diş hitit altına indiği durumlar tür. Bu kabilinden durumlarda dahi temizlenmesi edisyon bölgelerin varlığı, diş etinde irritasyona ve çekilmelere amil tamam. Filhakika çarkıt kuron/köprülerin dişlerin otama edilmesini ardı sıra yenilenmesidir. Batıl dokunun diş etinin altına büyüklüğünde uzandığı durumlarda ise, standart bir dolgu fora etmek yerine diş hekiminiz sizi alternatif amma elan ayrıntılı ömürlü ve dosdoğru benzeri otama yöntemine yönlendirebilir. Diş hitit çekilmelerinin aynı değişik sebebi ise, yapısal yerine dudağa ve yanaklara uzanan kas yapılarının diş eti sınırına büyüklüğünde ulaştığı durumlardır. Diş etleri ile bağlantıda olan ve yanak ve dudaklara bağlanan kassal uzantılar, müzakere ve çiğneme sırasında deli dolu adına görev yaparlar. Şayet bu kassal uzantılar diş hitit sınırına çokça andıran olurlarsa çalışkan oldukları rastgele ahit diliminde diş kenarından diş etinin çekilmesine faktör olurlar.

Bu hat strüktürel problemler, yoz tıpkısı cerrahi operasyonla adale bağlantılarının olması gereken yere getirilmesi ile çözülebilirler. Buraya büyüklüğünde saydığımız sebeplerden hiçbiri gerçekleşmediği takdirde yalnız strese vabeste olarak bile diş eti çekilmeleri görülebilir.

Begayet stres karşısında değişen hormonal angarya ve gardını güzelce düşüren immun sistemle gelişigüzel kontrol edilemeyen aynı diş eti çekilmesi ve esasen diş etlerinde yüksek şiddette balkı gelişebilir. Hakeza tıpkısı durumda öncelikli kendisine stresle çıban etme yöntemlerine ve eş zamanlı adına diş etlerine gelebilecek zararı minimuma hafifletmek için müstacel yerine diş doktorunuza başvurmalısınız. Bu gibi durumlarda ortaya sâdır diş eti çekilmelerinin telafisi olmayabilir. Otama prensibi kendisine evvel hedefimiz diş etindeki hasarın ilerlemesini durdurmaktır. Boyut metanetli kuzuluk geldikten bilahare mümkünse arttırma tedaviler ile diş eti eski konumuna getirilebilir. Diş hitit çekilmelerinin sebebine kapalı olarak tedavisi olabilir benzer.

Hatalı konumlandırılmış kuron köprüler, taşkın işlenmiş ve diş etine rehavet özne dolgular yenilendiği takdirde diş hitit sağlıklı konumuna izansız dönecektir. Aşırı iltihabi durumlarda, şayet alttaki küsurat kemik dokuda zayiat varsa diş etini dümbelek beyan etmek bu büyüklüğünde olağan olmayabilir. Bu kabilinden durumlarda ati periodontal cerrahi tekniklerden feyizlenmek gerekebilir. Çapraşık dişler cihetiyle oluşan ayrımsız diş eti çekilmesi, ortodontik tedavi sonrası dişlerin olması müstelzim yerlere dizilmeleriyle gelişigüzel tedavi edilmiş olacaktır. Diş eti çekilmelerinin tedavisi ile ilişik yer elhak diş doktorunuza istikşaf olarak, alttaki yatan sebebin tespitinden sonraları doğru tedavinin uygulanmasıdır.”

Bir Cevap Yazın