Rus medyasından Putin’e haddinden fazla anif tenkit!

Milliyet’in haberine göre Gazeta.ru adlı sitede kayran alan başyazıda, Moskova’nın Türkiye’ye cebin aplikasyon kararı aldığı hesaplı yaptırımların öncelikle Rusya’nın namına kötülük vereceği savunuldu.

Yazıdan ilgili bölümler..

YAPTIRIMLARIN RUSYA’YA BEDELİ AĞIR OLACAK

“Erdoğan’ın, Türkiye-Suriye sınırında nerede uçarlarsa uçsunlar Rusya uçaklarını vurmama garantisi vermeyeceği münhal. Rusya’nın yaptırımları Erdoğan’a ülke süresince yaymaca imkanı veriyor. Ayrımsız, Gün Batısı’nın Rusya’ya karşı yaptırımlarının bizim başkanımıza bu imkanı verdiği kabilinden.

Bu yaptırımlar öncelikle Rusya ekonomisine kötülük verdi. Fakat, gâh Gün Batısı ülkeleriyle sıcak münasebat sağlanmasına rağmen Moskova, daha tek taraflı namına yaptırımları kaldırmadı. Düşüncesiz etap atmak bizde siyasi arıklık namına akseptans ediliyor.

Fakat bu tepki, belli belirsiz deyişle, bizim çıkarımıza değil. Türkiye ile ilişkileri kesmenin bedeli pahal olacak. Türkiye, Rusya’nın ticari ortakları ortada altıncı sırada. Rusya’nın ihracatının yüzde 5’i bu ülkeye.
Azık ve tarım ürünlerinde, makine, erişim araçları, nesiç ve ayakkabıda bu ülkeden aheste ithalatımız var. Türkiye belkili benzeri durumda petrol ve doğalgazı hızla Ortadoğu ülkelerinden gerçekleştirme ika imkanına sahipken, Rusya bakir urba, ayakkabı, parafin eşya satın alamaz. Türkler için ise tabiatıyla en nazik çarpış, turizmde olacak.

Türkiye’ye müteveccih yaptırımlar, çöz ve aut yatırımcılar amacıyla, Rusya’nın kestirilmesi vahim benzeri ülke olduğu konusunda bakir ayrımsız sinyal oldu.”
 

Bir Cevap Yazın