Rusya çöküşün eşiğinde!..

Sabah’ta vadi alan habere göre Rusya’nın “yeni acun düzenini” şekillendirme iddiasıyla 2014 ve 2015’te sırasıyla geçmiş Ukrayna’ya, peşi sıra Suriye’ye leşker göndermesi, Türkiye ile ilişkileri kötüleştiren tıpkı yöntem benimsemesi, Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin’in meşruiyet arayışı olarak yorumlanıyor.

Rus profesör Nikolai Petrov, The Moscow Times gazetesi için kaleme aldığı yazıda, Moskova’nın öz bağırsak siyasetine sıkıntı uyum vermemesi halinde daha çok hayatta kalamayacağını belirtti. Putin’in savaş ve çatışmacı politikalarla meşruiyet arayışında olmasını eleştiren Petrov, “Bu garip orkestral meşruiyet, kompetitif intihabat üzere uygun değil. Bu yüzden Kremlin, belediye başkanlarının direkt seçilmesini kaldırılmış etmekte, bölgesel ilbay seçimlerini önceden belirlemekte” değerlendirmesinde bulunarak yetkililerin normalde adil seçimler kazanarak seçim meşruiyeti elde ettiğinin altını çizdi.

ZIT MODELLER

Kremlin’in halkın seçimlere olan ilgisini azaltmaya çalışmakla kalmayıp, demokratik muhalefetin üstelik 2015 seçimlerine katılmasına mani olduğunu hatırlatan Petrov, iktidarın, muhalefetin çok görüş kazanmasından değil, rejimin meşruiyetini sarsacağından korktuğu yorumunu yaptı. “Intihap meşruiyeti aşağıdan yukarıya büyürken, ‘zorla meşruluk’ yukarıdan aşağıya empoze ediliyor” ifadelerini kullanan Petrov, bu ayak tabanı tabana suratsız modellerin 2016’birlikte çökmeye başlayacağı değerlendirmesinde bulundu. İktidardaki elitler arasındaki bağırsak dengenin sonuç iki yıldır mehabetli ölçüde değiştiğini belirten Acımasız profesör, Rusya’nın aut savaşlarının, düzenlilik bürokrasisinin ve askeri sınai komplekslerin etkisini artırdığını belirtti.

GÜÇ DENGESİ DEĞİŞTİ

Rusya’nın idmansız maddeye dayalı iktisadi modelinin çöküşü, Garp yaptırımları ve bunun sonucunda piyasalarda oluşan yeni fiyatlandırma, hâkim seçkinler arasındaki korkulu dengesinin iri ölçüde değişmesine nöbet açtı” diyen Petrov, elitler arasındaki mücadelelerin temel hedefinin krizin vurduğu oran bütçesine yayılmak ve peş düzem liderlerin gözüne girmeye gitmek olduğunu, bu sebeple, eylül ayındaki parlamento seçimlerinin elitler beyninde artan rakiplik içinde yapılacağını rapor etti. “Dümdüz para olmadan, kuvvet kendini yenilemeden hayatta kalamaz” yorumunu eden Petrov, doğru Ilkgüz seçimleri üzere Kremlin’in kurnazlık yaparak saraya merbut ve kurallara uyan dışarlıklı vatandaşları ile büyük şehirlerin bağımsız ve ihtarname oruçlu sakinlerini üstelik bir araya getiren biçimsiz seçim bölgeleri çizdiğini belirterek, seçimlerin şimdiden manipüle edildiğine dikkat çekti.

MOLDOVA’YI ŞERH PLANI

Rusya’nın Ukrayna’daki iktidar mücadelesine yan namına başlattığı ülkenin doğusunu fek senaryosunun Moldova’dahi da tekrarlanmasından bulut ediliyor. Moldova’bile Rusya yanlısı grupların başını çektiği protestolar Günindi yanlısı Pavel Filip hükümetini incizap etmeye zorluyor. Tıpkısı taraftan da Zalim ordusunun bulunduğu doğudaki ayrılıkçı debi sorunuyla savaş fail Moldova’nın içinde bulunduğu durum, “ikinci ayrımsız Ukrayna” senaryosu mu hazırlanıyor sorusunu akıllara getiriyor. Moldova, komşusu Ukrayna kabil Mağrip ile Rusya mücadelesinin alanı haline geldi.

Ülkedeki politik yapılanmanın Avrupa ve Rusya yanlısı şeklinde kutuplaşması Moldova’yı politik ve konuşu krizin eşiğine getirdi. Moldova, seçimlerin yapıldığı 2014’ten bu yana ayrıntılı sürekli bir hükümete eş olamadı. Hükümetlerin istifalarıyla mevki daima siyasal çalkantılara hayal oldu. Rusya yanlısı sol fraksiyonu piyes fail Toplumcu Tümen ve Bizim Parti’nin ülkeyi takkadak er seçime götürmeye yönelik eylemleri, Rusya’nın Ukrayna krizinde oynadığı rolü anımsatıyor.

Bir Cevap Yazın