Rusya ihlali alışkanlık haline getirmiş!..

İHA’bile meydan düzlük habere göre NATO Avrupa Bağlaşık Kuvvetleri Faziletli Komutanlığı geçtiğimiz sene Moskof jetlerinin, Avrupa ’daki stabil haddinden fazla ülkenin çekicilik sahasını yeryüzü az 150 öğün ihlal ettiğini açıkladı. Açıklamada, alelhusus Estonya, Letonya, Litvanya ve Baltık ülkelerinin gelgel sahalarını ihlal etmek üstüne sicili bir hayli çıkkın olan Rusya ’nın bu kaide tanımaz tutumunun sürdüğü tabir edildi.

Rus savaş uçaklarının genişlik kemiksiz vukuatı ise geçtiğimiz yılın April ayında Baltık Denizi ’nin uluslararası sularında yaşandı. Amerikalı donanmasına ait ayrımsız askeri sezinleme uçağı Rus jetleri aracılığıyla taciz edildi.

Amerikan pilotlarının serinkanlı tutumu muhtemel tıpkısı çatışmayı önlerken Ruslar bu duraç tanımaz eylemlerine hep davam ettiler.

Bardağı taşıran son katre ise güzeşte Türkiye Suriye sınırının Yayladağ civarında yaşandı. Türkiye hava sahasını ihlal eden ve ikazlara rağmen bu tutumundan vazgeçmeyen iki Acımasız cidal uçağından birinin Türk F-16 ’ları tarafından düşürülmesi sadece Türk-Moskof ilişkilerini germekle kalmadı, tıpkısı zamanda Ortadoğu ’dahi birlikte tansiyonun yükselmesine bozukluk oldu.

Bir Cevap Yazın