Rusya lideri Putin’den ‘Türkiye’ açıklaması

Hürriyet’te yer düzlük habere göre Putin, bin 390 gazetecinin akredite olduğu yıllık matbuat toplantısında yaptığı açıklamada, Rus uçağının düşürülmesini “düşmanca tıpkısı eylemkendisine niteledi.

Putin, “Ellerine hangi geçti? Belki dahi Suriye’den kaçacağımızı düşündüler. Ama Rusya hakeza bire bir mutluluk değil” diye niteleyerek konuştu. Putin, Türk liderler ÇAKER ve AB ’ye inanılır aynı müttefik olduklarını belirtmek istemiş olabilirler” iddiasında bulundu.

Türkiye ile ilişkilerin düzeleceğine ilişik umudu olmadığını belirten Rus önder antrparantez, kâin Türk yönetimiyle anlaşmaya varmanın pres olacağını savundu.

TÜRKİYE’YE ÜSTÜ KAPALI GÖZDAĞI

Zalim resmi veri ajansı Sputnik de Putin’in şu sözlerine kayran verdi:

“Türkiye, Suriye’nin hava sahasını sürekli ihlal etti. Demin isterse bunu yeniden yapsın. Suriye’birlikte bundan sonra albeni savunma sistemi var. Rusya, uçağı düşürüldükten bilahare bölgeden köylü çekilecek bir talih değil.”

KONUYU ÇARPITTI

Rusya’ya ilgili kavga uçağının 24 Kasım’dahi Türkiye-Suriye sınırında düşürülmesinin peşi sıra Türk yetkililer, Rus mevkidaşlarıyla görüşmek amacıyla girişimlerde bulunmuş fakat etraflı müddet müspet yanıt alamamışlardı. Ancak Putin, konuşmasında bu gelişmeleri ayn ardı ederek, “Benzeri problemle karşılaşıldığında insanlar normalde birbiriyle iletişim kurup açıklama yaparlar. Ancak uçağımızı düşürdükten bilahare Türkiye, bunun yerine NATO’nun arkasına saklandı” dedi.

2001’den beri almanak basın toplantıları düzenleyen Putin’mağara 2008’deki programı, 4 saat 40 dakika sürerek rekor kırmıştı. Bu sürede Putin, 106 soruya karşılık vermişti. Güzeşte sene yapılan güruh ise 3 saat 10 zaman sürdü. Putin, 30 Rus ve sekiz yabancı gazetecinin 53 sorusuna cevap vermişti.

TÜRK BAYRAKLARI ILGI ÇEKTI

Toplantıda çok sayıda gazeteci olduğu üzere, bazıları Putin ’mağara dikkatini çekebilmek üzere, üstünde Rusya ’birlikte popüler olan siyasal içerikli sloganlar bağlanmış özel pankartlar hazırladı. Bazıları birlikte ‘öne çıkabilmek ’ amacıyla renkli atkılar ve bayraklardan arkalama almayı yeğleme ediyor.

Toplantıyı izlem edenlerden birinin elinde Türk bayrağı olduğu görüldü.

Bir Cevap Yazın