Rusya’da kar maskeli banka teftişi

Hürriyet’ten Hayal Güler ve Nerdun Hacıoğlu’nun haberine bakarak Rusya ’nın 4 ’ü Türk 20 bankaya kar maskeli düzenlilik güçleri ile dominant yapıp, Türk müşterilerin banka hesaplarını incelemesi nazik yankı buldu. Yetkililer ‘Amaç bankalar değil, Türklerin mülk trafiği ’ derken, Zalim medyası Uzun E. ünlü tıpkısı işadamının karapara aklamaktan gözaltına  alındığını duyurdu.

ÖZGÜRLÜK ’in evvel Türk bankalarına Zalim baskını ’ başlığı ile duyurduğu Rusya ’nın Çöz Duyum Örgütü FSB ’nin Türk bankalarına yaptığı operasyona ilgili kullanılmamış detaylar ortaya daha çok. Zalim hükümetine yakınlığı ile bildik LifeNews bilgi kanalı baskının görüntülerini yayınladı.

LifeNews ’ad Hürriyet ’mağara haberinde saha kayran bilgileri da kullanarak yayınladığı görüntülerde kar maskeli güvenlik güçlerinin ayrımsız banka şubesinde çalışanlarla konuştukları ve masalardaki çekmecelere baktıkları görülüyor. Bire Bir diğer Moskof bilim kanalında ise ‘karapara aklama ’ operasyonu kapsamında 5 ’i Türk 8 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Haberde 1992 ’den bu yana Rusya ’üstelik iş yapan Türk işadamı Levent E. ’nin gözaltı görüntülerine vadi verilerek, 20 sene mapus istemiyle gözaltına alındığı bilgisi verildi. Rusya ’üstelik ruh gösteren 4 Türk bankasının şubelerine eski zaman FSB ’nin mali işlemler alanındaki eksper ekipleri başat yapmış, tıpkısı işadamının dahi adını vererek bankanın bilcümle işlemlerini incelemişlerdi.

TELEFON ÜZERE KEZ TUTTULAR

Rusya ’da zindelik gösteren tıpkısı Türk bankasının Genel Müdürü, konuyla ilişik Hürriyet ’e yaptığı değerlendirmede esas hedefin bankalar değil, Türk vatandaşlarının bankacılık işlemlerini onaylamak olduğunu vurguladı. İsminin açıklanmasını istemeyen vezneci Müdürü baskın anlarını şöyle anlattı:  “Moskova ’daki bankamıza Moskof mali müfettişler polis eşliğinde geldiğinde biz yönetici yerine şehirde bir görüşmedeydik. Olan bitenlerin karşısında apar topar bankaya gabi döndük. Evvel geçmiş Rusya ile Türkiye ortada patlak veren akse yüzünden umumi mali denetim yapılmak istendiğini düşündük. Ancak geldiğimizde araştırmanın bankanın kendisi hakkında değil, bizde hesapları bulunan ara sıra şirketler yüzünden yapıldığını anladık. Müfettişler ilgilendikleri şirketlerin hesaplarını araştırırken, 4 polis görevlisi bankada etkin personelin ne çakılı ne birlikte cep telefonlarını kullanmaması için kez tuttu.”

Sel sırasında polislerin sert davrandıklarının söylenemeyeceğini kaydeden banka yetkilisi şöyle bitmeme etti: “Yemeden Içmeden bizden istenilenleri berenarı erkân ayrımsız şekilde hesabına getirmemizi istediler. Hesaplar birlikte kasamızı dahi açarak içindeki dünyalık miktarını kontrol ettiler. İlgilendikleri müşterilerimizin adisyon dökümlerini alarak akşam ezanı saatlerinde bankadan ayrıldılar. Cuma Namazı sabahından (geçkin) itibaren her devir olduğu gibi aksiyon başı yaparak müşterilerimize bakım vermeye başladık.” Bankanın müdürü Rus düzenlilik güçlerinin ne firmaların hesaplarıyla ilgilendiklerini basına açıklanmasının töre bilimi olmayacağını belirterek insan vermekten kaçınırken, Türkiye ile yapılan bankacılık işlemlerinin mercek altında olduğunu söyledi.

Baskın dolayısıyla kapalıyız

RUSYA ’daki 4 ’ü Türk sermayeli 20 bankada geçmiş dönme Moskova saatiyle tahminî sabahleyin 10 ’dahi başlayan baskını mümasil kontrolün, akşam ezanı 6 ’evet kadar sürdüğü banka görevlileri eliyle teyid edildi. Bu nedenle tetkik yapılan bankalar önceki dolaşma (perşembe) müşterilerine bakım veremedi. Bankalar giriş kapılarına “Ustalık nedenden kontekst zaman kapalıyız” yazısı asmak zorunda kaldı. Birçok almaç gene üstelik ne olduğunu öğrenmeye çalıştı. Banka görevlileri müşterileri sakinleştirerek “Aynı ülkü yok. Ferda elkızı işlemleriniz yapılacak” cevabı verdiği aktarıldı.

Uzun E. kimdir?

RUS medyası geri baskınlara ilgilendiren haberlerde Rusya ’birlikte işleri kâin Türk vatandaşı Uzun E. ’nin gözaltına alındığı bilgisine düzlük verdi. Levent E. ’nin denetleme görüntüleri ve bankalara yapılan baskınlara ilişkin görüntülerin üstelik paylaşıldığı Acımasız bilgi kanalı Moskova ’nın haberinde Uzun E. ile gelişigüzel yardımcısı Alper E. dahil 5 ’i Türk 8 kişinin gözaltına alındığı, Uzun E. ’ye ilişkin 30 işyerine hâkim yapıldığı kaydedildi. Karapara tezkiye suçlamasıyla üzerine 20 yıla büyüklüğünde kodes cezası maksut Uzun E., çeşitli Türk şirketlerinin Rusya faaliyetlerinde görev aldıktan bilahare öz işini kuruyor. 1992 ’den bu yana Rusya ile iş işleyen Uzun E., başlangıçta eski binaların restore edilip yenilenmesi işlerini yürütmüş. Arkası Sıra villa ve kamu binaları inşaatı derken Moskova ve çevresinde bir nice projeye imza atmış. 2001 yılında Ana Kapı Impex adlı tıpkı şirket kuran Levent E., geri hizmet ve gümrükleme işlerine dahi giriyor. Bire Bir süre sonra perakendeciliğe bile aşama atan Levent E., Türkiye ’yle gelişigüzel Rusya pazarının dahi distribütörü olan Aydınlı Group ’tan Fransız Cacharel ’in bayiliğini alıyor.

Yurtdışına mal kaçırma

ESKI bölüm sadece Türk bankalarına değil 16 Acımasız bankasına dahi dominant yapıldığı toplamda 20 bankaya cerrahi müdahale gerçekleştirildiği Moskof basınında bile düz aldı. Rus medyası, şaşırtı vezneci baskınlarının Rusya ’da karapara aklama ve sıkı dışına para kaçırma olaylarıyla ilişik genel denetim gayeli olduğunu ön plana çıkardı. Moskof NewsLife televizyonu konuyla ilişkin haberinde benzeri Türk bankasına yapılan baskından görüntüler kullanırken, bankaya ilişkin şu iddiaya düzlük verdi: “Türk vatandaşları söz konusu bankadaki hesaplarında mevcut paraları beş altı banka üzerinden Rusya dışına aktardı. Yapılan aramalar sonucunda ‘yasa dışı vezneci işlemleri ’, ‘döviz ve ruble fonlarının düşüncesiz dönüşümünde görevi aksatmak ’ ve ‘cürüm organizasyonu monte etmek ’ iddialarıyla vezneci hakkında anket açıldı.” Haberde ayrıca sel kapsamında 1 milyon Ruble (44 bin TL) kaytdışı servet ele geçirildiği tez edildi. Hâkim yapılan bankalardan birinin Türkiye ’deki umumi müdürü üstelik “Bulunmuş her yasadışı muamele bulunmayan. Zamanlama ve uslup düşündürücü” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın