Rusya’dan geçmiş ‘yumuşama’ sinyali!

Milliyet’te düz kayran habere göre Ulyukayev Rusya azamet televizyonunda yayımlanan söyleşisinde, Türkiye yönetimini kast ederek, Zalim hükümetinin “bol” siyasal çözümleri, “saldırgan ve dostane olmayan politikalardan” ayırmaya devam edeceğini belirtti.

2016 ’dahi düzelir…

Moskova ve Ankara arasındaki münasebat güzeşte ay Türkiye ’nin temel ihlali eden tıpkısı Moskof çekişme uçağını düşürmesinin peşi sıra donma noktasına geldi.

beraber Mutlak Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Başarmış Olpak, Rusya ile konuşu ilişkilerin orta vadede normale dönmesini beklediklerini rapor ederek, “Belki beş altı aktarılma yahut biraz hafta zarfında serencam alınamayabilir ama 2016 yılında pekâlâ Rusya ile ticari ilişkiler normale dönecektir” dedi.

Olpak,  yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya ’nın ince yıllardır ticari birliktelik yürüttüklerini ve bu birlikteliğin bitmeme etmesinin iki mutluluk menfaatine olacağını söyledi.

Olpak, iki ülkenin takkadak dış alım ve dış satım ürünleri değil, turizm ve farklı konular de ele alındığında birbirine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Ilişki çeşitlendirme hazırlığı

Antalya Ekincilik Konseyi Yürütme Kurulu, Rusya kriziyle ilgili hazırlanan dosyayı makamında müzakere ettikleri Başvekil Yardımcısı Mehmet Parıltı ’e sundu.

Ziyarete Ekincilik Konseyi Başkanı Antalya Tecim Borsası Başkanı Mualla Çandır, Antalya ’nın rustik nüfusuyla gelişigüzel krizden etkilendiğine ilgi çekerek, “Bu nedenle ekincilik sektörüne özellikle aksan yarmak istedik. Antalya ’nın antik şeş üretimdeki başarısının bitmeme etmesi için ilave tedbirler ve bakir yaklaşımlara ihtiyaç var. Bu yöndeki olumlu tavrınız bizi umutlandırıyor” dedi.

Mehmet Şimşek ise, Rusya ile yaşanan sorunu en başından itibaren büyük titizlikle izleme ettiklerini belirterek, “Etkinin minimize edilmesi amacıyla, güdük, ölçülü ve ayrıntılı vadeli planlarımızı yaptık” dedi. Alışveriş çeşitliliğine aksan fail Şimşek, “Tek ülkeye bu büyüklüğünde tabi olmamak geçişsiz” diye konuştu. Şimşek, iktisat bakanlığı ’nın muamele çeşitlenmesi üstüne çalışmalar yaptığını bile belirtti.

Bir Cevap Yazın