Rusya’yla bu kez Karadeniz’de gerginlik!..

YINE ‘ÇARPIŞMA RİSKİ’ DEDİLER

Milliyet’te kayran kayran habere bakarak Rusya kaynaklı haberlere bakarak, Çernomorneftegaz’dan yapılan açıklamada, şirketin yer yağı kulelerinin gemilerle taşındığı tamTürk bayrağı olan kimliği belgisiz bire bir kargo teknesinin ortaya çıktığı’ sav edildi. Açıklamada şu ifadeler meydan aldı: “Gemilerin denizde çarpışmasını geciktirmek için belirlenen denizcilik kurallarını ve arsıulusal hukuku ihlal ederek Türk teknesi, (petrol kulelerini çeken) gemimize sefer vermedi ve gemimizin uğrunda tevakkuf girişiminde bulundu, ki bu ivedi tıpkı uzanım yaratabilirdi. Türk teknesinin kaptanı Zalim gemileriyle ne telsiz yoluyla angajman kurdu hangi birlikte bizim çağrılarımıza karşılık verdi”

Uyarılara cevap alınamayınca da iki Acımasız gemisinin, Türk teknesini, yer yağı kulelerini calip gemiler için hırs oluşturmayacak aynı noktaya yönlendirdiği belirtildi. bu arada şirketin açıklamasında, yer yağı kulelerinin Odessa’daki ayrımsız yer yağı sahasından Rusya kara sularına taşındığı bilgisi dahi verildi.

DÜN BALIKÇI TEKNESİ…

Cemaziyelevvel birlikte Zalim fırkateyninin cidal riskine karşın Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açtığı belirtilmişti. Rusya’nın açıklmasında “Zalim mürettebatın, iki sefine ortada 1 kilometrelik vuzuh kaldığını görüp Türk balıkçı gemisinin telsiz kanalları ve fişeklerle uyardığı, ancak Türk gemisinin uyarılara cevap vermediği, ikaz ateşi açıldığı” belirtilmişti. Türk balıkçı ise Rusya’nın iddialarını yalanlamış, sefine kaptanı “Gökçeada ile Bozcaada ortada avlanıyorduk. Stop halindeki cidal gemisinin tıpkısı balçık açığından geçtik. Gemimizde müşteri sistemleri var. Kenar Asayiş yetkililerine verdik. Onlar stop vaziyetteydi. Tığ yolumuza gidiyorduk. Onların Moskof gemisi olduğunu da bilmiyorduk. NATO gemisi zannettik. Saat 08.30 ’üstelik yanlarından geçtik. Bize ayrımsız taciz veya kırıcı olduğunu duymadık” demişti” 

Bir Cevap Yazın