Ruzname yıldızlarının pabucu dama atıldı!..

Ruzname yıldızlarının pabucu dama atıldı.. Hep ‘Gezi Direnişi’ni konuşuyor

KAYDA GEÇSİN

Sokaklarda
Evlerde
Otobüslerde
Kafelerde
Kahvelerde
Metroda
Trenlerde
Otobüslerde
Bazen faziletkâr sesle
Çoğu antlaşma de  fısıltılarda
biricik tıpkısı gündem var, o de gezi direnişi.
Birbirini tanıyan tanımayan herkesin dilinde Seyahat Direnişi var .

Yoksulların ağzında seyahat direnişi
İş arayanların ağzında gezi direnişi
Iftar Vakti sofralarında   gezi direnişi
Cesurların ağzında efdal sesle yolculuk direnişi
Korkanlarının  bakışlarında seyahat direnişi
Gezi direnişine rastgele tün atıp tutanların sözlerinde dahi bilcümle yolculuk direnişi.

Zenginler bile  yer aşkın seyahat direnişini konuşuyorlar , ödül törenleri, davetlerde  seyahat direnişi var .
Hele ensesi kalın kadınlar  , amor olsun ne kadar devrimciymişler , Özkök’ün bükülme beklediği başörtülü kadınlardan henüz bitirim çıktılar ,halkın tercihi gezi direnişi , yediden yetmişe , zenginden fakire .

Kayda Geçsin.

Seyahat direnişine karşıt olmak kimseye yarayışlı getirmezken, alelhusus siyaseten , hala neden atıp miktar ara sıra politik çevreler ve  iletişim araçları anlaşılması print, ‘politically incorrect’ İngilizcesini yazıyorum ihtimal elan niteliksiz beliğ!
İktidarın ‘Minval Medya’ sı de Ingiliz Ingilizcesi tıpkı gazete hazırlığındaymış onlarda herhalde Türki meramlarını anlatamadıklarını anlamış olmalılar, saniyen İngiliz filolojisi mezunu yandaşlar mukavemetli beyninde kaldılar onlarada ayrımsız istihdam sağlanmış olacak , fevkalde aynı düşünce.
Kayda Geçirelim.

Ama seyahat direnişine alın olmanın medya nedeniyle gelişim ve diziler dünyasında hala primi var ki Şafak Sezer durup dururken Başvekil’a olan sevgisini zar ediverdi, güzeşte sokaklarda bu gün ahali öpmelerde kardeşimiz.

Başbakan’a muhabbeti yüzünden eleştirildikçe, vuruldukça nurtopu gibi bire bir ‘Kıygın Sanatçı’ elde edilecek, elbette nüfuz müstelzim  rabıta ve sevgiyi gösterecektir .

Dizi dünyası mevsimi yazmak amacıyla dolayısıyle Sayın Başvekil’ımızın ahali öpenleri çokça olacaktır var olmalarının hatta yolu yok , diyeceğim o kim Sayın Başbakan ‘Berhudar Olun’ deyip geçerse tweetleri  acep hangi istikamete döner kebap soru budur kayda geçirelim ve domates dolması muhabbetlerden tığ usandık Başvekil usanmaz mı diye soralım.

Şafak Sezer’e gelince ; iner misin çıkar mısın, güler misin, ağlar mısın !

Bezmek olur lafız budur ve  Başvekil’ın artık usanmış olma ihtimaline umutlanıyorum.
Mahirane bire bir politikacı olan Başbakanımızda nihayet  evvel Kısıklı Parkında istinas hareketleri yaparak Gezi’ye katılmaya değişmeyen verdi , Yaşa !  

Umarım  Yolculuk’üstelik oyuncak dağıtmayı düşünmüyordur çünkü ‘Yolculuk ‘dekiler koskocaman insanlar.
Yandaşlar ayrıntılı bir süre ‘Yolculuk Ahalisi’ni gençler namına kategorize etmeye çalıştılar da ondan hakeza yazıyorum.
Başbakanımızın  Gezi Parkının  ‘Tabii Metanet Ortamı’ na katılması şişman olaydır, tehirli birlikte olsa ,  gözler taa başında onu orada aradı elhak.

İster misiniz Sayın Başvekil Yolculuk Direnişine katılıp hep oyunları bozsun ?

Umarım Başbakanımızın  bu kabadayı, barışçıl isteğini  Selim Partili yandaş kalabalıklarıyla müstear benzeri ortama çevirmezler.

Yolculuk’den kırıp sarılmayan ideoloji, teşkilat,aut odak, kuyu anası, cadı, yabansı tabiat güçleri kalmadı.
Ve Yolculuk Direnişi sonunda ihtimal üstelik zat iradesi dışında büyüdü,  hayırlısı oldu ayrı.
Gezi gündemdir, ve büyümektedir.

Yolculuk kalplerde direniyor, inkar fail kendini aldatır.

Aynı ABD’nin 2001 den bilahare terörler savaşıyorum diyerek kar topunu çığ haline getirmesi gibi bunları ben söylemiyorum Amerikalı aydınları, filimcileri, yönetmenleri söylüyorlar benzeti kartopu ve çığ ile sınırlıdır.

Yolculuk aynı terör hareketi değildi, umum hareketiydi ve terör hareketi gibi algılayanlar halkın tepesini güzelce attırdıklarından ve bayram, ihtarname hakkı sıfır yandan yemiş aynı demokrasi bellediklerinden şimdi yok edemedikleri kalabalıklara katılmaktan apayrı çareleri  kalmadı.

Başbakanımız bunu görmüş olabilir mi, görmemesi sürpriz evet doğrusu.

Yolculuk düşmanları ‘Niye’ sorusunu sormadılar, kendilerince cevaplara bakarak sorular uydurdular ve uydurmaya bitmeme ediyorlar , şimdi gezi gücünü partiler üstü sorgulayan tıpkı sivil akıntı adına bitmeme ettiriyor.
Aman Partiler dışı,veya  üstü kalmaya bitmeme etsin ki gücü erimesin.

Yolculuk Direnişinin sunma iri gücü kudret , polis güçleri  ve monitör kanalları üstünde oldu.
Kazanan Seyahat oldu, rövanşın gazabından Allah Korusun.

Kayda Geçirelim.

Tamam medyamız şu aralar  ne yapıyor ?
Eli Nimetli mübarek aşındırmak tarifi yapıyor , ‘Seyahat Direnişi’ne lanetler yağdırmadıkları zamanlar dışında tabiatıyla .

Verimli Ramazan ayında ekranlarda izlediğimiz aşındırmak programlarını dahi bu yazımızda  kayda geçirelim..

Detaylı tıpkısı süredir  ‘Kemirmek Programları’   televizyonlarımızda bati bire bir  istihdam alanı haline geldi.
Envai soy kemirmek tanıtılıyor henüz sonra bile  sağlık programlarında  çoğu tarif edilen yemeklerin  benzeri arada  katiyen yenmemesi ve pişirme usullerinin tamam tersi tavsiye ediliyor,kapsam   ekranlarımızın  ‘Kalk gidelim, bok yiyecek otur’ tarzı yayıncılığının   tipik benzeri örneği.

Bir ayrımsız faşistle ayrımsız demokrata  yüz yüze  izlence yaptırınca ayrı ayrı görüşlere kayran veriliyor vehmi gibi !

Fakat Ramazan ayında  kemirmek programlarındaki çoğalma , tarifler imdi bu Eli Nimetli Ayın anlam ve esas felsefesine resmen tüy dikti.
Ramazan ayımızda ekranlardaki kemirmek programlarına  dışarıdan bakanlar  ve Müslümanları anlamaya çalışanlar  oruç ayında yemekle bozmuş olmamızı  herhalde hayretle karşılıyorlardır .

Eli Nimetli Ramazan ekranlarda sanki oruç ayı değil pis boğazlık, obezite ayı.
Kuzu dolmaları, bağırsak pilavlı kaburgalar, hamsi kuşları, tas kebaplar, tatlılar vb…Iftar menüsü öneren tanım verenler , iftar vakti  sofralarına  beş tuhaf alıştırmak üzere yarış eden hanımlar … pes  doğrusu !
Oruç hakeza mi tutulur?
Üç ilkokul ferah herif  beyhude anlatıyor, yanlız işkembe değil, gözle, kulakla, dille tutulmasını orucun , ama  gereksiz bunlar midelerini dahi tutamıyorlar göz , kulak, kurgu, haddinden fazla etraflı gelir.

Bizim evde , çocukken  ‘Iftar Vakti’dahi hangi yemek var sorusuna ‘ ‘Cenabıhak hangi verdiyse’ den ayrıksı cevap alamazdık , hatta ‘Tanrı ne verdiyse onu söyleyin ‘ diye niteleyerek ısrarlarımız kahkahalarla karşılanırdı.
Yiyen var , yiyemeyen var, hadi onu birlikte geçtim oruç kocaoğlan bu oruç, obezite şenliği değil.

Iftar vakitleri  oburlar toplantısı  tek değil.

Ramazanın esas felsefesini bokboğazlara tasdik edenleri  önemle kayda geçirelim .

Şafak Sezer’i ise kayıtlardan silelim ,Başbakanımız kabil halk öpenleri çokça olsun , mutlu olsun.
Artık bundan hakeza ‘Kayda Geçsin’ büyüklüğünde ‘Kayıtlardan Silinsin’ diye bile yazacağım , bu başlığımı bile araklayıp başkasına betik yaptırmasınlar bu öğün gereğini yapacağım.

Sevgiyle
NECEF GÜZEL
/necefugurlu@gmail.com

 

 

Bir Cevap Yazın