Sabahleyin Gazetesi Çiller’e ŞANTAJ mı yaptı?

Umumi Kitap Yönetmenliği’ni Utku Bahtiyar’nun yaptığı dönemde Sabahleyin’ın Washington temsilcisi olan Savaş Süzal Yeniçağ’daki köşesinde “Fert Ataklı harbi… “ dedi ve bakın hangi olayı anlattı.

Duygusal Ataklı sağlıklı…

Bugün, başka tıpkı konuda yazacaktım ama arkadaşım Birey Ataklı ’nın ayrımsız televizyon programında anlattıkları ardından yaratılan sıkıntı ve tartışmalar, yazıyı değiştirmemi sağladı. Can Ataklı haklıydı. Anlattığı konu için tek ilim bilmiyorum ama o tarihlerde yaşadığım gâh vaziyetler ve basında oynanan oyunlardan bazılarını biliyorum; bu onu sağlıklı çıkarıyor. Yani o yıllarda gazete patronları ve genel kitap yönetmenlerinin siyasete bulaşması üzerine.

Şimdi anlatacağım görüngü, benim başımdan geçti.

Yıl 1995 Washington ’de Sabahleyin gazetesine çalışıyorum. O tarihlerde Başvekil olan Tansu Çiller ’in ÇAKER ’deki para varlıklarının yerleri üstüne benzeri duyu geldi.
Ego aldığım vukuf üstüne İstanbul ’u, gazeteyi aradım ve Sabahleyin Gazetesi Umumi Yayın Yönetmeni Yengi Bahtiyar ’ya bilgelik verip haberi bağlı olmak üzere izin ve avans aldım. Peşi Sıra Boston ’a gittim. Boston yakınlarındaki Tansu ve Özer Çiller ’e ait otelde kalıp otelin ve bölgedeki kâh bölük ve işyerlerinin resmi kayıtlarını alıp resimler çektim.
Tansu Hatun ’ın eşi Özer As ’mağara ayrıca bürosunun bulunduğu başka ayrımsız kente daha gidip, oradan de vesika alıp kılık çektim. Bilahare bu alfabe ve resimleri, tapu kayıtlarının fotokopilerini DHL ile Zafer Bahtiyar ’evet gönderdim.

Yayınlanmasını beklemeye başladım.
Bu anlattıklarım Mart kocaoğlan sonlarında oluyordu. bu arada benden önce bire bir istihbaratı Tabiiyet gazetesinden rahmetli Turan Ağır ’un birlikte aldığı ve Ağır ’un benden bire bir kamer evvel Boston ’a gidip haberi hazırlayıp Ulusallık gazetesine yolladığını fakat haberin yayınlanmaması üstüne istihbaratın bana geçirildiğini öğrendim.

Nisan geçti, Mayıs geçti bizim gazetede haber henüz yayınlanmadı.

Haziran ayında Aydınlık Bey ’in Milliyet gazetesinde haber, merhum Turan Çetince imzasıyla yayınlandı. Ve Turan bu haberle hem Sedat Simavi ödülünü hem da Gazeteciler Cemiyeti ’nin “Yılın Gazetecisi”  ödülünü almıştı. Helal, alsın. İşin koskocaman olan kısmı; ödülden daha çok bu iki gazetenin neden böyle şanlı bir haberi ellerinde tutmasına karşın yayınlamadıkları veya geç yayınladıkları. Ben yaz tatili üzere Türkiye ’ye gelince Galibiyet Mutlu ’ya haberin hangi olduğunu sordum. O de odasındaki masasının üzerinden kılık ve yazının çalındığını söyledi. Ha beraber benim alfabe ve resimler, Turan Çetin ’un haberinin arkasından Münevver dergisinde intişar ve o zamanlar Görgülü, bilgi haddizatında Sabah gazetesinin birlikte elinde vardı amma yayınlamadılar diye niteleyerek çıkmıştı.
Galibiyet Mutlu bile sen mi verdin Aydın ’a foto ve yazıları diye sorunca, elimdeki resimlerin negatiflerini de namına yolladığımı hatırlattım. O antlaşma benim bu haberi vermediğim ortaya imdi. Elan sonradan aynı sıra söylenti duyduk. Tıpkısı heveslendirme kredisi için ceride patronlarının Tansu Karı ’a bu haberden yağlık şantaj yaptıkları istikbal sürüldü.

Ve Entelektüel Bey ’mağara, Özer Çiller ’den alamadığı ayrımsız emniyet dolayısıyla dinamiti patlattığı sav edildi.
Olgun Turan Ağır ’a bile yaramadı. O tarihte Milliyet ’in Umumi Nişane yönetmeni Işler Talu idi. Ardından gazetenin başına Özer Çiller ’mağara baskısıyla Izan Güldemir getirildi. Hem üstelik namına yalılar falanca alınarak. Ihata ’un önceki işi Özer Çiller ’mağara intikamını almak üzere Turan ’ı Washington ’dan alıp Türkiye ’ye yok etmek oldu. Münevver Doğan o tarihte Turan ’ı koruma ve kollama sözü vermesine karşın topluluk çıkmadı. Adına de bugün Yan gazetesinin başına getirilen ve kimlerle büyü olduğu temas devir tartışılan Mısır Yasemini Çongar ’ı atadı. Tamlık aynı kumpanya.

Ziyalı Komutan acep hatırlar mı, rahmetli Bülent Ecevit ’in yerine genişlik andıran adamını getirtmek amacıyla Almanyalarda yapılan toplantıları. Turgut Özal ile yapılan konuşmaları. O yıllarda gazetelerin yönetim katına mail olanlar, dönen dolapları unuttular mı sanıyorsunuz. Türk basınının ortamında bulunduğu işkembe bulandırıcı nitelik, hükümsüzlük etmeyelim AKP ile başlamadı. Zaman Türk basınının içine düştüğü durumda eski umumi işaret yönetmenleri ve gazete patronlarının katkıları anca yenilir yutulur kabil değil.

Cenk Süzal

Bir Cevap Yazın