Sabiha Gökçen’deki patlamada alışılmadık belki!

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine bakarak Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Hava Meydanı uçak park sahasında geçmiş geceleyin meydana gelen patlama şişman ürkü ve galeyan yarattı. Patlama zımnında park halindeki uçakların içre temizlik fail 2 karı yaralandı. Başından alçak yaralanan saflık işçilerinden 2 bala annesi Zehra Keyif, (30) kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Henüz 4 kamer geçmiş işe girdiği öğrenilen Yamaç ’ın şeb mesaisinin henüz geçmiş saatinde patlamanın hedefi olduğu öğrenildi. Çevrede yapılan aramada havan mermisi parçaları bulunması, akıllara “havan topu saldırısı mı yapıldı?” sorusunu getirdi. Polis, cıvıl cıvıl tıpkısı ekiple hava meydanı dışındaki abes arazilerde delil aradı. 

Helikopterli kontrol

Sabiha Gökçen Uluslararası Hava Meydanı ’nın apronunda esbak akşam saat 02.00 sıralarında patlama meydana geldi. Patlama esnasında alandaki bire bir uçakta sililik özne Zehra Dirlik (30) ve Canan Çelik Burgucu (33) vücutlarına çıkmış eden parçalar dolayısıyla yaralandı.

Patlama sonrası polis alarma geçerken, havalimanı ve çevresine çok sayıda grup yönlendirildi. Polislerin zat güvenlikleri başta kalkışmak üzere asayiş tedbirlerini cemi alması istendi.

Hava Meydanı, apron ve çevresindeki araştırmaların sürdüğü sırada, havalimanına dışardan gerçekleştirilen tıpkı saldırı ihtimali dahi göz önünde tutuldu. Taharri çalışmalarına Inanma Umumi Müdürlüğü ’ne ait kızılötesi kameraya erbap Bell 429 tipi helikopter üstelik bindi verdi. Patlamanın meydana geldiği tam havalimanında mevcut Kıvrılma Hürmetkâr, “Uçakta değildik. İçeride oturuyorduk, aşındırmak yiyorduk. Patlama seslerini duyduk. Yanılmıyorsam 3 kereydi” diyerek konuştu.

3 ayrı yerde hasar

Olayla ilişkin incelemeler sürerken birbirine yüzlerce metre uzaklıkta kâin 3 farklı noktada, park pozisyonundaki 3 uçakta patlamadan kaynaklanan parça hasarlarının oluştuğu görüldü. Parçaların kullanılmış ederek hasara yol açtığı önceki bekçi 206 numaralı köprünün önünde park yeri pozisyonundaki uçağın çok yakını. 2 kadın işçi bu noktada vücutlarına çıkacak eden parçalarla yaralandı.

İkinci hasar, bu noktanın kısaca 350 metre ilerisinide 201 numaralı köprü yakınlarında tespit edildi.

Eksper ekipler evvel incelemeleri sonucunda üçüncü hasarı üstelik 180 metre uzaklıktaki 17 numaralı yalınlık otopark pozisyonunda belirledi. Otopark halindeki kâh uçakların sâri camı ve gövdelerinde bile çıngı çarpmasından kaynaklanan hasar tayin edildi.

Hasar gören tayyare sayısının sunu birkaç 3 olduğu öğrenildi. Patlamaların 50 ya da 60 ’lık havan atışından kaynaklandığı sav edildi.

Polis ve yetkililerin görüngü yerindeki incelemeleri sürerken, patlamanın havalimanını dışardan hedef düzlük benzeri saldırıdan kaynaklandığı ihtimalinin ağırbaşlılık kazandı. Hava Meydanı çevresindeki yersiz araziye dağılan çok sayıda polis, arazide degaje kapsamlı tetkik yaptı.

Geride iki basit çocuk bıraktı

Patlamada esasen yaralanan 30 yaşındaki Zehra Gönül Rahatlığı, kaldırıldığı Marmara Üniversitesi Pendik yetişek ve Araştırı Hastanesi ’nde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Dokunaklı haberi düz Zehra Karşı ’ın eşi Musa Makam ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. 9 yıl önce Zehra Yan ile evlendiğini ve 8 yaşındaki Sude ve 2,5 yaşındaki oğlu Miraç ’ın dünyaya gelmesiyle mutluluklarının katlandığını tamlayan hayatiyet teknisyeni Musa Keyif, “4 kamer önce havalimanında çalışmaya başladı. Şeb vardiyasında çalışıyordu. Görüngü akşamı 01.00 ’üstelik mesaisine başlamıştı. 1 saat bilahare bile bu kaymakamlık meydana geldi” dedi.

Kat, yakınlarının, ‘Beklenecek tıpkısı molekül namevcut. Eve gidelim ’ teklifine, gözyaşları içinde “Ben o evde hiçbir şey kaba kadar lacerem otururum. O eve çıktı giremem. Benim canım gitti. Bu olayı tutmak çokça tahakküm. Karım evde olsa burada durur muyum tek. O çıktı evde bulunmayan. Söylenecek saraka dahi bulunmayan” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın