Saçınız 2 aydır dökülüyorsa dikkat!

Sözcü’de düz düz habere göre etraflı süren saç dökülmeleri kırıcı hastalıklardan kaynaklanabilir. Memorial Bakım Hastanesi Cildiye Bölümü ’nden Usta. Dr. Kahkaha Millî, saç dökülmesini anlattı…

Saçlı deride averaj 100 bin nüsha saç bulunmakta ve erişkinlerde yıkanma ve taramaya ilişkin yerine günde averaj 100-150 skor saç teli dökülebilmektedir. Saç dökülmesi; hormonal ve besinsel faktörler, kimyevi maddelere maruziyet, kalıtım bilimi yeti, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, ruhsal ruhsal gerilim ve saçlı deri hastalıklarına ilişkin kendisine ortaya çıkabilmektedir. Metin aynı insanda saç dökülmeleri 2 ayak tabanı kadar sürebilmektedir. Yılda 3 kere tekrarlanan saç ağırlık yitimi süresinin 2 kocaoğlan aşması ise ara sıra tehlikeli hastalıkların habercisi olabileceği kabilinden bilirkişi yardımı alınmasını gerektirebilir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörden 3-4 ay sonradan başlamakta ve bu faktörler otama edildikten 6-12 kamer sonraları normale dönebilmektedir.

Mufassal süreli hipotiroidi kalıcı hakikat kaybına hastalık kabil

Tiroid bezinin birkaç çalışması yani hipotiroidi durumunda ferah saç kaybı ya da beden kıllarında zayi görülebilmektedir. Tiroid hormonu tedavisi sonrası sayı farkı 8 haftada saçlar normal haline dönmeye başlamaktadır. Uzun sürekli hipotiroidide kalıcı köken kaybı gelişmekte olup tiroid bezinin çokça çalışması yani hipertiroidizm ise saç dökülmesi sebebi olabilmektedir.

Demir eksikliği olan kadınların yüzde 70 ’inde saç dökülmeleri görülür

Doğum sonrası özellikle 1-4. aydan itibaren hormonal değişimlere ilişkin namına saç dökülmesi başlar ve alelumum 6 aydan gelişmemiş sürer. Kadın hastalarda alelhusus saçların dolay bölgelerinde seyrelme, akne, sayı düzensizliği, tüylenmede artış kadar problemler olduğunda cinsiyet hormonlarının düzeyini teftiş etmek gerekmektedir. Diffüz yani kül saçlı deriyi kapsayan saç kaybından şikâyetçi kadınların %70 ’inde demir eksikliği saptanmaktadır. Kansızlık olmadan hoppadak çıpa depolarının azalması da saç dökülmesine bozukluk olabilmektedir.

Tutya, B12 ve D vitamini eksikliğine özen!

Tutya, biotin, B12 vitamini, folik asit eksikliği ve D vitamini eksikliği da saç dökülmesine sebep olmaktadır. Sıkı diyetlere başladıktan kestirmece 1-6 kamer sonrasında saç dökülmesi oluşabilmektedir. Vücuttaki protein depolarının azalması, kıl hücrelerinde sıkı protein üretimine ve kıl kaybına defa açmaktadır. Erdemli coşkun hastalıklar yahut geçirilen cerrahi müdahalelerden 2-5 kamer bilahare saç dökülmesi görülebilmektedir.

Stresin derecesi ile saç kaybı miktarı akıllıcasına orantılıdır

Kâh voltaj ilaçları, kolesterin düşürücü ilaçlar, tiroid hormonunu düşürücü ilaçlar, mevlit arama hapları, psikiyatride beğenilen gâh ilaçlar, A vitamini ve türevi bazen ilaçlar saç dökülmesine hastalık olabilmektedir. Saç kaybının kendisi da stres düzeyini artırabilmekte ve tıpkısı hamhalat döngüye sebep olabilmektedir.

Teferruatlı süren saç dökülmesi durumunda altta yatan değişik hastalıkların olabileceği göz uğrunda bulundurulmalı ve kesin aynı uzmana başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın