Sacit Arslan: ‘Gerçekleri gökçe yazın gerçekleri!…’

Mahiyet sonuçları yazın!

Bakıyorum birlikte tahminî 6 aydır, bazen “magazin” ağırlıklı genel ağ siteleri, www…..com, sitemiz şöyle önde, böyle bir numara durumda filan gibi hayali yazılar bitti…  Demincek, esasen ara sıra “magazin” sitelerinde yeni tıpkısı şikayet başladı!..

Efendim, “falanca haber ilk defa bizim sitemizde yayınlandı amma maatteessüf asıl gösterilmedi ama olsun” falan diyerek, biraz duygusallık, biraz sitem!…

Ümera!.. Unuttuğunuz bir husus var..

Bu haddinden fazla istinaden ve inanarak bahsettiğiniz “haber kaynaklarınız” sadece size vermiyor bu haberleri!..

Haberi size veya bambaşka benzeri yere verdiğinden genişlik çok 3 dk zarfında hep sitelere evet mümasil adına, yada telefonla bilcümle detayları anlatıyor!..

Ihtimal bu haberlerin arasında 1-2 istisna gibi ama o dahi sonucu etkilemez…

Nazik Gazetelerden aldığınız haberler haricinde, apayrı sitelerden aldığınız başka istihbarat amacıyla aynı duyarlılığı gösterdiniz mi ki şimdi sitem ediyorsunuz?

Şimdi gelelim sadede, bu hayali konuşmaları, bu palavra yazıları yazacağınıza, madem mevsuk yayımcılık yapıyorsunuz ve iddialısınız…

zaman, yüreğiniz yetiyorsa…

1- Genel Ağ sitelerinizin “Google Analytics”  (Photoshop ’la düzeltmeden) bilgilerini okuyucuya açın..

2- Yayınladığınız rastgele ne ayrımsız haberiniz, daha site manşetine çıkmasından 1 dk de geçmeden altındaki “okunma emanet” sayısının nerelere gittiğini görmüyormusunuz?.. Bu sayıları akla yatkın kendisine verin.. Zira Dünya çapındaki marifet sitelerinde bile tıpkı selen 30 sn zarfında 8888-9000 kiş aracılığıyla okunmasının benzer olmadığını siz bile biliyorsunuz!..  Varsayalım kim, kapasitesi efdal “serwer”lı iri veri portalları buna müsait..  Fakat sizin “serwer” nız böyle faziletli tıpkı kapasiteyi kaldırmaya asla amelî değil…

3- “Alexa” denen, hangi idüğü belli sıfır güya sayımlama sitesindeki, Türk editörlerin yaptığı fut oyunlarıyla hayali yükselmelere son verin, ne yazık ki, sahibini yakınen tanıdığım, temel gazeteci olan aynı medya veri sitesi bile bu çirkin oyunları yapmakta!..

4- Yaptığınız seçkin ankette, birinci mevrut aday ’ın 99 bin fikir aldığını şüphesiz açıklayacaksınız?.. 15 dönem yahut elan gelişmemiş tıpkısı müddet içinde yayında küsurat bu ankete, bir numara olan kişiye, madem 99 bin düşünce gelmiş, o devir bu müddet zarfında sitenizin yaklaşık 1 milyon tekil ziyaretçi almış olması demektir(!), bu durumu kuşkusuz açıklayacaksınız?.. Zira, çok öz saygı ettiğiniz “Alexa” verileri bunun böyle olmadığını açıkca gösteriyor!..

4- Serencam bire bir yıl içinde ki “Google analytics” grafiklerini yayınlamadığınız ve bilgelik altındaki kıraat sayılarınızı doğru ayrımsız şekilde yansıtmadığınız müddetçe abartarak kendinizi meth ederek yazılar yazmanız, çabucak fon ettiklerinizi yazıyor olmaktan encam gitmiyecektir…

Bu sorduğum soruları, sizde bana sorabilirsiniz…

Ne devir isterseniz “Google Analytics” şifrelerimi sizlere vermeye hazırım, hemde herkesin gözü önünde sitede yayınlamak şartıyla..

Buyrun… Halep ordaysa, arşın burda…

Elhasıl, kendinizin bile inanamak ta zahmet çektiğiniz bu eşkâl yazılar yazıp maskara olmayın..

Sacit Arslan

 

Bir Cevap Yazın