Sacit Arslan yazdı: ‘Jigololuk delikanlılığa sığmaz!’

Hayatımın dört yılı Halep, Antep ve Antakya ortada ve köle unutulmaz hatırat bırakan haddinden fazla zer insanlarla geçti.

Bambaşka bire bir kültürün zarfında, damak tadından müziğe çokça rafine zevklerin insanlarıyla birlikte olduk eşimle.

Çok yerler dolaştım, çok dostlarım oldu, Halep yıllarım özeldir.

Tanıdıklarımın çoğu fos vakti yerinde insanlardı, amma köle etki bırakan farkları, zenginlikleri, ruhlarıydı, dokundukları herşeyi belki değişik kılan üstelik buydu.  

Milyon dolarlık ruhsuzlukların yaşandığı şöhretler dünyasının bir şehrinde büyüdüm.

Hayat bana anca şeyler gösterdi, anca intihabat yaptırdı kim hangi kalkmak istediğim değil, hangi almak asla istemediğim şeyler yolumu aydınlattı.

Tabii değme şehrin  güzellikleri büyüklüğünde inkar edemiyeceğimiz kısırlık yoksunlukları birlikte var.

İstanbul ’un gördüğümüz, görmediğimiz ense sokakları özlük şehrinden kopup gelmiş şöhret, mal peşinde insanlarla dolu.

Delikanlılık yıllarımdan unutamadığım bire bir anımı tutmak isterim.

Zamanın adlı kadın pazarlayıcılarından biri, Beyoğlu’nda çalıştırdığı kadına bahis attı diyerek ayrımsız adamı bıçakladığında açıkladığı gerekçesi sözde delikanlılıktı!

Kadını otelde pazarlıyor amma birisi yolda laf attığında delikanlı kesiliyordu!

Delikanlılık ve karı pazarlama tıpkısı araya gelecek hisse senedi mi, o dönüş yoksulluğun, örselenmişliğin insanları bittabi benzeri hatır tutulmasına sürüklediğini anladım.

Daha bilahare, koca mal ve şöhreti hayatta biricik amaç yapınca neler olduğunun engel arkasını bile hayat bana öğretti.

İnsanların engel açılınca tertemiz ışıklar, dekorlarla bezekli gördüğü debdebeli sahnelerin ben arkasını ve ertesi sabahını yaşadım çocukluğumdan itibaren.

Yoksulluktan kaçarken şöhret ve servet kazanma basamaklarında yükselirken çok örselenmiş, kendiliğinden çok molekül feda etmiş insanlar tanıdım.

Beyoğlunda tanıdığım o eş simsarından elan beterlerini göreceğimi ummazdım.

Demin adlı, tanınmış ve geldiği noktaya ruhunu, şerefini kısacası bütün değerlerini satarak gelmiş kadınlarla, ona tıpkısı şekilde şöhret ve servet sezmek amacıyla yanaşan erkeklerin birlikteliklerini izliyoruz.

Şehrinden, köyünden, eşinden, çocuğundan kopup geldiği bu şehirde onu giydiren, eline emniyet kartları veren tıpkı kadınların beraberinde aradığı şöhreti bulabilecek mi güçsüz bu adamlar bilmiyorum, hangisi kurban hangisi acımasız onuda fora etmek ağırlık.

Yokluk ortak geçmişleri olan bu insanları tatlılıkla karşılamakta ağırlık, yoksulluğa karşı herif onurunu karar insanlara butlan olur.

Bu zümre ilişkilerin sonunun batkı olduğunu söylemekte akıllıca değil, çünkü nam ve para amacıyla  herşeyi göze almış insanların içinde sakinleşmek, perde, antrparantez hüzün diye niteleyerek bir madde maalesef artık yok. 

Yalnız bu oyunda ki kimin üstüne basıp geçecek var.

Hayata kurbanın peşinde koşan hoyrat tıpkı orion kabilinden bakıyorlar belki bu yüzden ayrılıklar onlarda üzüntü bırakmıyor geride.

Beyoğlu’nda “pezevenklikle” delikanlılığı karıştıran adamla san için jigolo olmaya razı olduğu kadının parasıyla hava atan, delikanlılık! taslayanların özde bir farkı yok.

Amma insana, insanı şöhret, cılız gürültü, görüntüyle pazarlayan ve bazı bazı aldatan ileteşim çağındayız.

Görüntüler çoğu antlaşma gerçeği yansıtmıyor.

Gerçeği kaldırmak ise kimi vakit yıllar alıyor, kimi şöhreti ararken kendini Beyoğlu ’nda “dümbüklük” yaparken buluyor kimide çokça feci ve çarpıcı tıpkı örnektir ama, onca şan ve paradan sonra intihar edercesine bire bir dirim seçen Cahide Sonku oluyor.

Bu yüzden haddinden fazla şeyler görmüş, yorulmuş tıpkısı İstanbul çocuğu kendisine Halep, Antakya ve Antep arası yaşadığım hoyratlıktan ırak o günleri bilcümle kalbimde taşıyorum.

Elhasıl, bazen adamlar(!) “Pezevenk”-“Jigolo” ve “Delikanlı” kavramlarını harmanlamak istiyorlar ama gereksiz.

Bilmedikleri ise şu; benzeri anda hem “Astik” hem “Delikanlı” olunmaz, zaten yaptırmazlar üstelik!…

Sacit ARSLAN

Bir Cevap Yazın