Sacit Aslan, benzeri dönemin karakutusu…..

Sacit Arslan ekranda anlamca diyor ki, `Ey güzel assolistler babam Gazinocular Kralı Fahrettin Arslan hepinizi çatlak dayağından geçirirdi`. Beraberinde oturan Gönül Yazar yediği dayağı doğruluyor ama aynı el ballıdarı, hani çocuklara sürgü yiyip yemediğini sorduğunuz ahit tamam ama bir posta tıpkı tokat diyerek karşılık verirler evet, öyle aynı karşılık.

Içre zehir esas yoğun ayrımsız gülümsemeyle bakıyor Sacit Arslan, bekliyorum pabucunu çıkartıp Istek Kadın`ın önüne koyacak mı , anlatsın diye niteleyerek amma yapmıyor. Dilek Bayan bari salim olsaydı dahi kökeninden tokat atsaydı tarzı ölü arkası saygıcılığı yapıyor…

Şükran duyduğu ölünün arkasından konuşmamak, iyilikbilmez durumuna düşmemek istiyor galiba kim, anlaşılabilir bir genişlik. Üste sopa yediği geceyi kıkırdayarak ve neymiş evveli güzel tıpkı anıymış üzere anlatıyor. Zozo kulisteymiş, ki bunu sine aldı demiş Fahrettin Satış falan filan.

`Maksim benim yuvamdı, gidecek başka yerim yoktu orası benim ailemdi, Fahrettin Mir babam gibiydi` demese Istek Hanım o tün bayağı bire bir magazin dedikoduları gecesi olacak benim amacıyla zaplayıp veda edeceği. Amma bu sözler muazzam Istem Edip`ın şiddeti eş ortamı zarfında doğallaştırdığını, evcilleştirdiğini gösteriyor, donup kalıyorum. Maksim`i ailesi, Fahrettin Koca`i babası hesabına koyuyor, eh bu kadar yakın muhabbette sopa evet, baba dövmez mi, neden olmasın mantığı. Daha bilahare beteri geliyor, ben bu günlere geldiysem, Istem Edip olduysam bambaşka cins gelinemezdiği açık söylüyor.

Ezcümle patak yemeden bol benzeri Türk Müzakere Müziği yorumcusu olunmaz, assolist olunmaz, Rağbet Edip olunmazmış. Bülent Ersoy`un dahi sopa yediğini öğreniyoruz, ve niceleri. Ben başta yetenek, bilgelik, say, birikimle ongun ayrımsız yorumcu olunabileceğini zannederdim, oysaki Maksim`dahi sürgü yiyerek olunuyormuş.

Kadına yönelik şiddetin tartışıldığı bu günlerde Iştiyak Karı`ın şiddete bakışı ve program ibret donör. Karı Milletvekillerine izlemedilerse izlemelerini referans ederim.

Yüzlerce şarkılık repertuarı, kimselere benzemeyen eşsiz, belli belirsiz cehennemlik yorumuyla Arzu Edip geldiği yeri neredeyse dayağa borçlu olduğunu söylüyor. Ve o anda koskoca Ikbal Yazar`ın hiç bire bir yere gelmediği kafama balyoz üzere iniyor.

Sacit Aslan ise beğenilmeyen bir düzenin eleştirisini yapmaya çalışırken neredeyse babasının ardı sıra mütekellim bala suçlamalarına maruz beklemek amacıyla, amma kadına makbul şiddete cebin çıkmayı hücre almış yiğit tıpkı eş, devam ediyor çünkü beyan etmek istediği çokça ayrımlı şeyler, assolistler maaşallah yediği dayaklara razı da, babasının oğlu olup geniş o düzenin bitmeme ettiricisi olmayı seçmemiş Sacit Aslan değil, çokça yabansı benzeri tezat değil mi?

Dayağa atanın oğlu alın çıkıyor yiyenler razı! Sanatkardan, sanattan yana neleri önerdiğini bu yüzden babasıyla çatıştırıldığını ve gelinen noktanın hepsini işsiz bıraktığını bir düzeni anlatmaya çalışıyor. Sacit Aslan ağababa mesleği gazinoculuğu ayrımsız tarafa, Türkiye`nin sunu sancılı , Nato`lu, Itici Savaşlı, İhtilalli geçmiş yıllarının sosyal, siyasal, kültürel tarihini büyüdüğü eğlendiri penceresinden benim diyen siyasa bilim adamı, sosyologlara taş çıkartan ayrımsız üslupla bıraksalar anlatacak .

Içinde Medya, Mafya, Eğlenti, çeteler, kadınlar, dayaklar ve kimbilir daha nelerin olduğu bire bir dönemin karakutusunu açmaya çalışırken düşündüm kim Sacit Arslan`ın mihman olacağı program evet Mütercimlerin ya üstelik Enver Aysever`in yani soru sormaktan korkmayan, derdi kılükal değil Türkiye olan göstergeç programcılarının karşısı.

O devir ihtimal Gönül Kadın`ın yediği ve hiç üstelik şikayetçi olmadığı, statüsünü borçlu olduğunu söylediği dayaklardan değişik bire bir zihniyete maruf , bu toplumun yediği geçmiş dayak ve kazıkları Sacit Aslan`ın tanığı olduğu kulislerden öğrenebiliriz.

Henüz müthişi Suat Parlar titizliğinde tıpkısı kitap benzer.

Necef UĞURLU / tümgazeteler.com

 

Bir Cevap Yazın