Sacit Aslan: ‘İnsanlığın gidişatı hayvanları konuşturacak gibi gözüküyor’

Hayvanat alemine olan duyarlılığım, sevgim bilinir.

Benim neslim meslek kitaplarında dahi vadi düz Öykünce ’lar yani hayvanların insanlar gibi konuşup aynı mantıkta davrandığı hikayelerle büyüdüler, hepsinin böylecene öğütler vardır.
Esop, La Fontaine ’i bilmeyen yavru yoktu benim çocukluğumda.
Hele Esop ’un öykünce ’ları M.Ö 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiş.
Hayvanların insanlara ders verdiği bu rabıtalı hikayeler haddizatında Hititler tarafından taş tabletlerede yazılmış, velhasıl deminden hayvanların adam kadar konuşup davrandığı çizgi filim kahramanlarının büyük balaban babaları bilcümle o yazılar, tabletlerde. Dünya’dahi meskût kortej yoktur derler ya, hangi büyüklüğünde makul.

Ama benim esas beyan etmek istediğim yavaş yavaş vahşileşen bir çağda yaşıyoruz, yegâne değerin nerede ise para ve savaş olduğu bire bir yüzyılda barış talip kaç politikacı, doyum önderi suikasta kurban edildi aynı düşünün. Gandi ’den Martin Luther, Abraham Lincoln, Enver Sedat ’a ve ismini saymadığım nicelerinin öldürülme zamanlarındaki ortak nokta hep yapmak üzere oldukları barış süreçleridir.
Dünyada kayırıcı denen yaratık savaşmayı çıkarlarına makul buluyor, karşısına çıkan özlük cinsini ortadan kaldırmaktan çekinmiyor ve bu yüzyıllardır böyle.

Hangi yazık kim eş yaratılanların arz şereflisi yani ‘eşrefi Mahlukat’ tanımından zamanla uzaklaşıyor. Bizim amiyane medya dünyamızda da böyle, arada sırada hile dolan insafsızlıkları izlemekle geçiyor ömrümüz.

Aha tekmil bu süreçte hayvan bilimi aleminde ilginç ahval oluyor. Birbirlerinin hasmı olan kargalar ve kediler barış yaptılar çoktan, karınını amonyaklamak için yaşam savaşı veren karga bir kedinin ağzına bulduğu yiyeceği koyuyor.

Yakında National Geographic ’dahi izlediğim kaynak karşısında göz yaşlarımı tutamadım. Katlanılamaz bire bir dominant felaketinde coşmuş kıyılarını namevcut etmiş bire bir nehirde bir ağaç kütüğü kalınlığında bire bir uzun hayvan kurbağa ve fareyi sırtlamış, peki sırtına almış suların ortasından sağ sağlim yaşamlarını bitmeme ettirebilcekleri karaya getirdi.

Vahşi bire bir sürüngenin yapabildiğini birçok koca yapabiliyor?

Medya sayesinde olup bitenler gözlerimiz uğrunda, ki birtakım sırtına alıyor?

Benzeri Uzun Hayvan büyüklüğünde birbirinin kişi hakkının idrakinde ihtimalî kimler kaldı?

Ömrünü, filleri dinsiz fildişi avcılarından kurtarıp, çekilen dişlerini, yaralarını iyileştirmeye adamış ayrımsız bilim adamı Afrika ’birlikte eceliyle evinde öldüğünde yakınları tüm cenaze hazırlıklarındayken dayanılmaz aynı uğultuyla dışarı fırladıklarında kilometrelerce uzaklıkta kıvrak fil sürülerinin cenazeye geldiklerini gördüklerinde şaşırıp kalıyorlar. Filler ağlıyor!

Fiil bu.

İnsanların anbean insaniyetini kaybettiği Dünyayı belki birlikte kurtarmaya hayvanlar görevlendirildi, Hikmetinden Istifham Etmem Yaradan ’ın.

Bu gidişle bu hayvanlar insanları geçenlerde karşılarına alıp nerede ise insanlık dersi verecekler.

Esop ’un, La Fontaine ’in hikayeleri asıl evet mu olur. Böylecene insanlığın gidişati hayvanları konuşturacak kabilinden gözüküyor.

Sacit ASLAN

Bir Cevap Yazın