Sacit Aslan’dan Kült İşleri Başkanı Syn Prof. Dr. Mehmet Görmez’e bulutsuz tezkere!

Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr.Mehmet Gözsüz Beyefendi,

Bendeniz  fakire icap ülkemizde metanetli çok Zenci ülkesinde değişik makamlarda çokça sunturlu seslerden ezan itaat etmek nasip oldu .

Ama ikametgahım yakınında İstanbul-Sarıyer Zümrüd evler camiinde ezanı ki okuyorsa, arada uykuya daldığından şüphedeyim insanı tövbeler olsun bırakın namaza daveti imandan edecek kadar elem!

Ne eyvah kim tıpkı camii ’birlikte sorunlar bununla bile münteha değil.

Türkiye Müslümanlarına yaraşıksız, bu ayın ruh ikliminde bizleri daha bile üzen manzaraları, müftümüz Sn. İbrahim Gemici’ye, atama olduktan sonradan hesabına  vekalaten icra vekili Beşiktaş Müftümüze yapılan şikayetlerime karşın devam ettiği üzere meseleyi nezdinizde Diyanet İşleri ’ne aktarmayı sonuç çare kendisine gördüm.

Sarıyer Zümrüd evler camii Kuran kursuna mevrut yavruların ağırşak öncesi yaptıkları şamata, küfürleşme, musalla taşında ve camii avlusunda oynadıkları oyunların kök olduğuna gördüğüm, duyduğum halde inanamıyorum!

Çocuklara camii ve Kuran Kurslarını sevdirmek için cami çevresinde baziçe alanları boşaltmak, ayrıca içeride “pin pon” tehyiç etmek kabilinden fikirleri iktidarın gâh millatvekillerinden duymuştum, isim-ıalinizin bu hususta takdirleri nedir bilemem?…

Ama bütün bu olasılıklar mevcut camiilerimizde kilolu ast yapı değişimi icap, dini hizmetler için mimarisi düzenlenmiş tıpkısı cami torunlar amacıyla yaz okuluna dönüştürmeye kalkışılırsa hisse senedi, cenazenin yattığı musalla taşı “ayak topu oyununa kale olur” ve “beş taş” oynama noktasına gelir, bu olacak hisse senedi midir?

Gelişigüzel dinin tıpkı disiplini olduğu kadar bizim dinimizin da saygıyı türe eden bire bir tapınma, terbiye adabı söz konusu değil midir?

Olan bitenleri akide, ayin, gelenek, doktrinel kendisine tek aynı kalıba sığdıramıyorum ama bu ve buna benzer davranışların mehabetli dinimize beis verdiğini üzülerek görüyorum…

Sarıyer Zümrüd evler Camii ’inde yaratılan, çevreye yaşatılan bu rahatsız edici durumu aynı zaman evvel durdurmanızı, gelen yavrular üzere lüzumlu oyun alanlarını çevreyi erinçsiz etmeyecek şekilde gerçekleştirme etmenizi, ve arz önemlisi bu yavruların başına yeryüzü azından gürültü ve küfürün islamlık dininde gibi olamayacağını anlatacak eğitmenler tayin etmenizi önemle kâm porte, bu çevirici ile sizin ve Kült camiasının ramazan bayramını kutlarım.

Saygılarımla

Sacit ASLAN

Bir Cevap Yazın