Saçları ılık suyla yumak kayıt!

CİHAN’de düzlük alan habere göre Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, laf ile ilişkin bilgiler verdi. Ertek, “Gelgel çok zayıf olduğu amacıyla saçlara daha fazla dikkat izhar etmek gerekmektedir. Saçı aşkın yumak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına hastalık evet. 3 günde bire bir yıkamak nazik site yaşamanın çepel havasında zorunludur. Saç dipleri ve saç üzerinde meydan kayran asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği üzere saçınızı çok yunak suyla yıkamayın. Ilık suyu yeğleme edin.” dedi.

Saç kurutma makinelarına dikkat diyen Dr. Ata Nejat Ertek, ”Saç kurutma makinesini faziletkâr sıcaklıkta çalıştırmayın. Erdemli alev, fön temizlemek ve begayet sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır. Saçınızı çok çap bağlayan güç toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına illet evet.” diyerek konuştu.

Dr. Ertek, ”Saçınızda sedef, mayasıl gibi özel tıpkı hastalığınız varsa evet dahi dökülme kabil bire bir sorun yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği çalma ve katran içeren; mantar hastalığı ve bakterilere cebin koruyucu özelliği olan ilaçlanmış şampuanları kullanın.” şeklinde konuştu.

Saç dökülmesine cebin Ertek şunları önerdi: ”Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı korumak amacıyla cildiye uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın. Saç için akıllıca vitaminler de önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler.” 

Bir Cevap Yazın