Saf afetlerden artık öldürüyor!..

İHA’nın haberine göre Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Ihsan Karaman, yaptığı açıklamada; bağımlılıkların depremden ve tabii afetlerden henüz çok fert kaybına nöbet açtığını tabir etti. Bağımlılıkların depremden, katıksız afetlerden henüz çok fert kaybına el açtığını anlatım eden Karaman; “Bağımlılıklar, pekâlâ sağlığımızı hem ferdî hem birlikte sosyete yerine sunma çok gözdağı fail unsurlar ortada kayran alıyor Halen dünyada 1 bilyon 300 milyon kişinin ahenktar sigara içmesi, seçkin sene binlerce kişinin alkolden veya etmen olduğu gidiş geliş kazalarından ölmesi bağımlılığın ne kadar korkulu benzeri boyutta olduğunu bizlere göstermektedir” dedi.

İnsanın bildirme değerli hazinesinin sağlığı olduğunu ve bu cins haftaların çokça kocaman anlamlar taşıdığını belirten Karaman, “Buradaki gaye, keyif sorunlarını acun gündemine çekmek, hal yolları ve önerileri geliştirmektir. Dünyada ve ülkemizde sağlığa zararı olan genişlik nazik tehlikelerden biri tek elbette bağımlılıklardır. Ülkemizde temas yıl 50 bin yeni akciğer kanseri vakası ortaya çıkıyor. Bunların yüzdelik 80-90 ’ı tütün ürünlerinin tüketiminden kaynaklanıyor. Dünya Afiyet Örgütü verilerine göre tütün, kanserden ölümlerin yüzdelik 22 ’sinden mesul. Sigaranın yanı sıra 1990 ’lı yıllardan itibaren nargilenin popülaritesinin acilen artması ve hele gençler ortada kullanımının yaygınlaşması, nargile salgınını halk sağlığında bakir benzeri uğraş alanı olarak ortaya çıkarıyor.Nargile dumanı akciğer kanseri, idrar torbası kanseri, oral kanserlere kere açtığı tanıdık toksik ajanları erdemli oranda içeriyor. Acun Keyif Örgütü ’nün 2005 ’te yaptığı tıpkısı araştırmaya bakarak tıpkısı nargile seansında çekilen kötü hacmi 50 sigaraya eşittir. Nargile içerken çok elan tafsilatlı sürelere dumana maruz kalınır ve bu da KOAH olma riskini arttırır. Hoş Kokulu tütünlerde bulunan şekerin yanmasıyla ortaya sâdır toksik maddeler ve bunların nikotinle olan etkileşimi nargilenin bağımlılık pozitif etkisini arttırır. Nargile ayrıca sarılık, verem, herpes kadar haddinden fazla mütenevvi geçici hastalığın yayılmasına neden olur” diyerek konuştu.

ALKOL TÜKETİMİ EN MEFRET ÖNCEKI 10 AMANSIZ HASTALIK TÜRÜNÜN NEDENİ

Etanol tüketiminin 10 ayrı amansiz hastalik türünü tetiklediğine belen fail Karaman, “Dünya Esenlik Örgütü, ispirto tüketimini genişlik koskocaman önce 10 amansiz hastalik nedeninden biri namına kabul etmektedir. Az miktarda etanol tüketiminin üstelik kansere nöbet açtığı gösterilmiştir ve tüketilen etanol miktarı arttıkça, amansiz hastalik evolüsyon riski üstelik artmaktadır. Özellikle ümranlı ülkelerde ispirto tüketiminin azaltılması için tedbirler alınmaya başlanmıştır ve bu ülkelerde etil alkol tüketimi serencam 20 yıldır azalmaktadır. Ülkemizde ise sonuç 10 yılda 4 ikmal çoğalma görülmüştür. Ülkemizde dahi ispirto tüketiminin azaltılması üzere kamuoyu oluşturmaya yönelik kampanyalar yürütülmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

El sağlığı alanında çalışmalar yapan arsıulusal güçlü çokça kuruluşun afiyet bilgisinin ve yardımının degaje el kitlelerine ulaşması üzere kararları aldığını ve çalışmaları planladığını kaydeden Karaman, sözlerine şöyle bitmeme etti: “Sigara, etil alkol ve maden maddelerin vücudumuza verdiği zararların etkisi tartışılmazdır. Bu maddelere olan bağımlılığın neticesinde ölümler, çor ve günah oranları mefret ölçüde kendini göstermektedir. Ferman yoksunluğu ve ayrımsız kez kullanmaktan aynı husus olmaz mantığı ile başlanılan maddeye daha sonrasında bağımlı olunması tedavi edilemez sorunlara konu aralayabiliyor. Zinde yaşamanın ve bağımlılıklardan korunmanın bildirme deli dolu yolu ise hiç başlamamaktır”

Bir Cevap Yazın