Sağlık üzere soya!..

Birleşmiş Milletler Gıda ve Ekincilik Örgütü (FAO) ve Acun Esenlik Örgütü’nün (WHO) Ortak Uzman Konsültasyonu’nun Protein Kalitesi Yorum Raporuna göre ağırlıklı yerine ten ürünleri ve soya fasulyesi kadar bitkisel ürünlerde bulunan protein saçtan tırnaklara tamlık hücrelerin fonksiyonel ve yapısal tıpkısı bileşeni oluyor. Suyun ardından, bedende bildirme çokça kâin molekül protein. Protein kaslarda, cildte, kemiklerde, saçta, muafiyet sisteminde ve bedenin kül çabucacık seçkin kısmında bulunuyor. Protein, bedendeki dokuları oluşturuyor, koruyor ve yeniliyor. Çocukluk, olgunluk ve gebelik sırasında nema ve gelişme için da oldukça şanlı. Enzimler ve amino asitlerden oluşan protein, bedendeki kimyasal reaksiyonlar için güç kaynağı sağlıyor ve kanda oksijeni taşıyor. Mevcut 22 amino asitten 9’u, kayırıcı bedeni vasıtasıyla oluşturulamadığı ve nedeniyle gıdalardan alınması gerektiği için “asıl amino asitler” olarak adlandırılıyorlar.

KÜL VE TAMLIK SIFIR PROTEİNLER

Bazı proteinler, yeni proteinler bina etmek üzere muktezi mecmu amino asitleri içeriyor. Bu soy protein, eksiksiz protein olarak adlandırılıyor. Umum proteinler genellikle al deri, tavuk, balık, er bezi ve benzen ürünleri gibi hayvani kaynaklarda ve soya fasulyesi ürünlerinde bulunuyor. Gayrı protein kaynaklarıysa, yekpare sifir protein yerine adlandırılmıyor ve meyvelerde, sebzelerde, tahıllarda bulunuyor.
Konfedere Milletler Azık ve Ekincilik Örgütü (FAO) ve Dünya Esenlik Örgütü’nün (WHO) Ortak Bilirkişi Konsültasyonu’nun Protein Kalitesi Değerlendirme Raporu, tıpkısı proteinin kalitesini kullanmak amacıyla, macerasız, bilimsel ve rasyonalist bire bir muamelat olan “Protein Sindirilebilirliği Rötuşlu Amino Asit Skorunu (PDCAAS)” öneriyor. Bu PDCAAS değerine göre er bezi beyazı, kazein ve izole soya proteini 1.00 eksiksiz değer ile genişlik birinci sınıf proteinler ortada meydan alıyor. Bu değerlendirmeye bakarak al vücut 0.92; bezelye unu 0.69; eksiksiz buğday ise 0.40 protein değerine sahip.

SOYA İLE BILCÜMLE PROTEİN

Geçtiğimiz 25 yılda ortaya konulan stabil ilmî veriler, vazgeçilmez amino asit dizisinden çevre, soyanın mugaddi adına yegâne kül bitkisel protein olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, FAO ve WHO tarafından önerilen yorum yöntemine bakarak, soya fasulyesi proteini ayrıntılar ve erişkinlerin anne amino asit gereksinimlerini karşılıyor. Soya Fasulyesi, kırmızı vücut, süt, husye kabilinden hayvansal proteinlerle kıyaslanabilir tek yekpare bitkisel protein yerine dkkat çekiyor. Tıpkısı kişinin günlük tagaddi düzeninde ne büyüklüğünde proteinin zaruri olduğu kişilere göre farklılık göstermekle gelişigüzel, keyif profesyonelleri yetişkinlerin ağırlıklarının rastgele kilosu başına günde arz az 0,8 gram proteine gerekseme duyduğunu doğacak sürüyor. Bu proteini alınmadığı takdirde, herif bedeni ihtiyacı olanı dercetmek amacıyla adım adım kişi dokularını bozmaya başlıyor. Nedeniyle sayı farkı 65 kilodaki ayrımsız kadının herhangi bir çağ 52 gram; ortalama 80 kilodaki ayrımsız erkeğinse 64 gram protein alması gerekiyor.

Abdullah COŞKUN

 

Bir Cevap Yazın