Sağlıklı hamilelik üzere altın kurallar

Akşam’da düz alan habere göre temel almak talip adaylara önerilerde bulunan Acıbadem Soğan Çiçeği Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Doç. Dr. Hüsnü Görgen, süt kuzusu ve annenin sağlığı amacıyla gebelik öncesinde yapılması gerekenleri anlattı.

SİGARAYI BIRAKIN

Sigara, gebe kalmadan geçmiş bebeğinizin oluşumunu sağlayacak olan yumurtanızın DNA ’sına beis veriyor. Sigara ve alkole devam ettiğiniz takdirde  bağan mevlit, yanlışlık ve ‘aniden çağa ölümü ’ riski artıyor.

BESLENMEYE DIKKAT

Gebelik öncesinden itibaren günde 3 kere beslenin. Kurutulmuş gıdalar, kalsiyum, çıpa ve folik hamız içeren besinlerden tüketin.

TEDAVİ OLUN

Çipo eksikliği bebekte gelişme geriliği, annede hafakan, fütur, kansızlığa etken olabiliyor.

TARTILIN

Çok kilolar, veca ve çarpıntıyı artırıyor, mevlit tahakküm geçiyor.

TAKVİYE ALIN

Hamilelikten  önceki alınması gereken folik hamız, turunçgiller, yeşil sebzeler, fındık, bademde bulunuyor.

DOKTOR KONTRELLERİNİ ASUDE AKSATMAYIN!

Hamilelik öncesinde ve hamilelik döneminde reçeteli yahut reçetesiz satılan kamu ilaçları kullanmadan geçmiş mutlaka hekiminize danışın. Jinekolojik muayeneden geçerek rahme ilişik bozukluklar varsa bunları gebelik öncesi saptayarak otama olun. Gebelik öncesinde diş bakımınız amacıyla beribenzer enfeksiyonların tedavisini aksatmayın. Diş eti bakımı yaptırın. Hamilelikten ilk sizin ve ailenizin afiyet geçmişini dikkate cebin. Tekmil tetebbu ve cemi soluk – idrar tahlillerinizi yaptırın.

Bir Cevap Yazın