Sahibini Severken Öldüren Ayılar

Sahibini Severken Öldüren Ayılar

Kayda Geçsin

12 Eylül ‘ad  hışımla üzerimizden geçtiği  günlerde  Ahmet Hayır ile kurduğumuz ‘Karşı Seyretme‘ dan sonra  ekranlara  taşıdığımız  ‘Herşeye Karşıyız , Cebin Show’ izleyicilerinden  bazıları o zaman çocuktular , şimdi gururla görüyorum kim meydanlarda cebin eğleşme haklarını kullanıyorlar.  
Bize ,  ‘sizin Karşıyız Alın Herşeye Cebin ‘yı izleyerek büyüdük ‘ sözleri, tabiiyet, saygıyla sarılmaları çektiğimiz ve korkarım daha dahi çekeceğimiz sıkıntılara değmiş dedirtiyor.

Ekranlarda ‘Alın olmanın kızıl dostları ‘ diyerek başlardık, bu günde ;

Karşı olmanın bozuk  dostları diyerek başlayalım yazmaya .
Ve  kayda geçirmeye.

Görmezden gelmek, yok farzetmek maatteessüf  medyamızın çok kötü bire bir huyudur, ilk kez olmamaktadır fakat bu el dünyanın gördüğünü görmeyince kötü çuvalladılar.

Yoksa yıpranmamış tıpkısı olgu değildir, bütün kendilerinden bahsetmeyi, kişi imalathanelerinde ürettikleri oyuncakları görmeyi , kişi dışlarında olan biten rastgele hangi olursa olsun , kitaptan, şarkıya, filimden , televizyona ne varsa işlerine gelmeyeni görmezden gelmeyi temas ant yeğleme etmişlerdir.

Amma bu sefer BENDE ‘nin gördüğünü göremeyince  işlemler karıştı , Tanrı için ABD  siyaseti dünyada hoşumuza gitmeyen hangi yaparsa yapsın  halkının çok oylumlu, vaz geçilmez değeri  ‘American Value’ larından biri olan  ‘Freedom of Speech‘ yani anlatım  özgürlüğü noktasında  bizim medyamızla yolları ayırıverdi.
 
Bazen şaşkınlar  Amerikalı Büyükelçisini olayları akilane yansıtmamakla suçladılar , pes ! CNN International’ı Amerika’nin Türkiye Büyükelçisi Riccardone Ankara’dan mı dümen ediyor, bulunmayan bundan sonra elan neler.

Komplo teorileri tamam içtihat açarda bu kadarı işi okuyamamak ve  luzumsuz gururdan, kibirden ‘Kendim ettim kendim buldum’ diyememekten olsa lüzum!

CNN Türk penguenlerden bahsederken  CNN International Taksim olaylarını takır takır verdi.

Penguenler  hepimizin sabrını taşırdı.

Bu bağlamda Enver Aysever ‘dahi maatteessüf  beni tayf kırıklığına uğrattı , Sermiyan Midyat’ı Penguen  olayıyla saraka ettirerek işi pişkinliğe vurması , olayları evcilleşirmeye çalışması nitelikli mizahtan ırak olduğu büyüklüğünde, duruşu olmayan ayrımsız tavırdı Enver’ciğimin tarzına tek uymadı.

Nazlı Ilıcak’ın ise kanalı kayırma ederken , yayından mesul  kişinin adını vererek zıt vuruşları ayrı tıpkısı ‘hard nose’  ‘ pişkinliğin daniskası’ vakasıydı.

NTV’nin başı Toplama Ziyalı ise ‘Dengesizlikler zarfında dara sağlamak’ sözleri muazzam aynı Tv yöneticisi için acıklıydı, bakalım bu kadrolar  işlerine devam edecekler mi ? 
Markasını kullandıkları CNN onları meslektaş sayacak mı ?

Merakımızı kayda geçirelim.

Sonuçta,  Umum TV  selen ödeme kabiliyeti olan , insanların düşünüm özgürlüğüne tevakki etmek duyan tıpkısı kitap yaparak  yöneticisi Melik Aygün’ü yüceltti , ya de Hakan Aygün Kanalını yüceltti veya Çokluk Entelektüel, Barış Tünay habercilik inisyatiflerini doğru kullanmayarak Kağan Aygün’den iletişim araçları starı yaratıp yeteneksiz ensesi kalın çocuklarına döndüler , çünkü Aygün ve Halk TV’nin imkanları diğerlerine nazaran içler acısı.

Kıl dökücü krem reklamıyla ayakta duruyorlar ve tığ izleyiciler  kıllı kol kazanmak pahasına onları izledik, izliyoruz.

Tüy dökücü kremi üstelik medyamızın  bu tarihi dönemecinde Penguelerle alay malay kayda geçiriyoruz.

Yergi, eleşitiri , yergi  olmadan  tıpkı ülkemizde olduğu kadar eğlendirme güdükleşir , erk hoşgörüsünü kaybeder ve halk yapışık halde sıkılır ve tıpkı Taksim olaylarında olduğu kabil Gülmece’a ahali koyar !

Ve humor yeniden patlar.

Taksimde meydandakiler parka, ağaçlara, düşün, hezel özgürlüğüne olduğu büyüklüğünde  cavlamak için olan mizaha dahi topluluk çıkmışlardır.

BJK Çarşı grubu yanlışlara  karşı durabilmenin, dayanışmanın ruhunu diriltmekle kalmadılar,
Unuttuğumuz mizahı birlikte ayağa kaldırdılar.

Feministler on paralık alınganlık yapmasınlar , mahalle kabadayılığı kabalığın hesabına kadına eşit vermenin , delikanlılığın kitabını yazdılar.

Nankörlük etmeyelim ‘Çarşı’ yı kayda geçirelim.

Humor demişken  CNN Türk’bile  Akif Beki ‘nin  ‘Mizaha  aldatıcı görü arızi süreyle Taksim’üstelik geçerli’ uyarılarından beri durup düşünmekteyim .

Bu zahir sözlerdir, CNN Türk bu kadrolarla zahir devam edecek acaba ?

Ekranlarda siyasal mizahı  bulunmayan bedel,  yasaklarsan, divan dışı , siyasal , ateş parçası bire bir mizahın temelleri atılırmış hemde apolitik, bağımsız halk tarafından .

Beki anlamış gözükmüyor ve valide altından birlikte payanda gösteriyor . 
Geçici bire bir müddet berceste görü gösterilecekmiş, bana sorarsanız on paralık gösterilmedi , bundan öte ne yapacaklar acep kafamızı mı kıracaklar, biber gazı mı sıkacaklar ? Yoksa süreduran mi bırakacaklar.

Kayda geçirmeye devam edelim,

Başvekil’ın Mortocu Hatip Lisesinde  ‘Terbiye ‘ üstüne konuşması, edebe bire bir çağırma uyarıydı    elbete danışma  Imam Hatip’lilerle ilişkin  kalmamalı , kaldı ki onların edepsizliklerini görmedim amma Tayyip beyi sevdiği tereddüt götürmeyen  Beki ve lehtar medyacıların ağızlarından  şipşak herhangi bir dolaşma ekranlarda demokrasi edebine on paralık uymayan  anca sözler duyuyorum ki bazılarını sizler için kayda geçirdim.

Bakın ‘Tayyip Bey’e konu ettirmemciler ‘ağızlarından çıkanları duyuyorlar mı acep , neler dediler :
Sabahleyin haber sunan bir tanesi iyicene coştu , esasen kusurlu anladığı hangi varsa sıraladı ve böylece ‘Baban benim dönerci, hangi olacak deminden’ demez mi ! 

Görüntülük başında irkildim tallahi beni döner sermaye bıçağıyla biçecek diye, zaten boyu döner bıçağı uzunluğunda.

Ona kimse baban hangi gelişim yapıyor diyerek dahi sormadı, sormamız imkansız doğrusu evde oturup dinliyoruz nereden duyacak.

Gelelim bir araştırı şirketinin başı Selim Partili bir beyefendiye , kendisi  ayrımsız zamanda  demokrat, Boğaziçi mezunuymuş, soran olmadı ama zat anlattı eşiyle  Taksim’e gitmiş  elhak oğlu de tıpkısı gece ilk oradaymış ama meydandakilerin istişare tarzlarından bala erinçsiz reşit  metin kibar edepli bire bir ev anlaşılan , lakin üç an sonra ‘bizim oralarda bire bir laf vardır, şalvarının ağını ovuşturuyor ‘ derler diye niteleyerek başlamaz mı, arkadan ‘Elin gavuru ‘  falan derken  ağzım bulutsuz kaldı  , ilavesi var uzatmıyorum amme yayıncılığı fail kanallarda bu sözler bu büyüklüğünde şen kullanılır mı ? Kayırıcı cezve kabilinden sınır kanal geziyor.

Evet ROKTV ‘üstelik Rasim Âşık ‘ın ‘Troleybüs Holding’ sözleri edepli mi ? Kamu yayıncılığına yakışıyor mu ? söz konusu Holdingle ilişik söyleyeceğin varsa doküman, vukuf paylaş amma ‘Boynuzlu Holding’ ancak fars filminde para verip izlemeye gidenlere söylenir amme yayıncılığında değil.

Hep yandaşlar mevsim normallerinin üstünde cerbeze halindeler.

Kendilerini anlatıyorlar, bir şeyler tanıt etmeye çalışıyorlar adeta aralarında yarış edercesine başbakana yaranacağız diye niteleyerek edep dışı haller alıyorlar.

Acep diyorum bu çap durumları 2 . dönemlerini dolduran milletvekilleri adına kendilerini namzet adına görmelerinden mi ?

Utanmazlık diz boyu, bunları  metroya bindirip 24 saat ‘incelik anonsu’ yüklemek lazım.

Ilginç olan ; Hepsinin eş noktası Tayyip Beyi çok sevmeleri, saymaları.

Sahibini severken öldüren ayı gibiler.

Sayın Başbakan’ı hafife aldıklarınında farkında değiller, yedirmezlermiş, Başbakan filhakika çipo leblebi yemeğe kalkanın dişi kırılıyor kimseye ihtiyacı bulunmayan Maaşallah.

Bu edepsizleri, ve edepsizlikleri kayda geçirip Başvekil’a havale ediyoruz.

Polisimize gelince kullandıkları güç beliğ üzere değil, nerede ise  benim zamanımın  Frukoları beyefendi kaldılar .

Onların temas şeye karşın hakikat eden  provakatörlerden farkları vardı, saniyen sağcı solcu ayırt etmezlerdi , solcular yakalandığında ‘Aman iyiki geldiniz yoksa  bizi solcular dolaşık dövecekti’ derdik ‘Bu füru yurtsever sağcılar ‘ diye bizi azade bırakırlardı.

Ve Taksim olaylarının kelle kahramanlarını kayda geçirelim:

Meydanlara inen halk  Taksim Olaylarının kahramanlarıdır, bu hâller hiç ayrımsız sanatçının önderliğinde başlamadı , meydanlarda yüzbinleri toplayan Nanni Moretti yok aralarında, katılmaları elbette saygıdeğerdir , kendi seçimleridir ama kâffesi bu.

Bundan  reklam çıkartma, meydanın sözcüsü olma , nasihatlar çakma, bildiriler yayınlama özlük bilecekleri iştir  ayan dövülmeyi, sövülmeyi hücre alan halkın yanı sıra sunma balaban ‘star’ ların şöhretleri silik gölgelerdir .

Taksim Olaylarını  siyasetçilerin ve yeryüzü çok İstanbul Şehremaneti Başkanlığı adaylığına  iştahlı olanların  evire çevire düşünmesi gerektiğini birlikte kayda geçirelim.

Kafama husye yedim diyerek yeri göğü inletip, çoluk çocukla didişen tıpkı politikacı  eğer İstanbul şehremini olsaydı  acep şüphesiz akım ederdi ?

İstanbul   yüksek sosyete sergileri, açılış , kapanış güzelliklerinden ibaret değil .

İstanbul herşeyden ilk  mehabetli bir karmanın   oluşturduğu yüzyıllara dayanan bire bir düşün, olur İstanbul bir fikirdir .

İstanbul’un tıpkı fikir olduğundan habersiz benzeri mebus  son günlerde İstanbul Belediye Başkanlığı  adaylığına  heveslenmiş  bitik halde kulise başladı .
Ona söylenebilecek yegâne saraka  ‘Yiğidim aslanım sen yumurtadan korkuyorsun dahi İstanbul’a şehremini olmaktan zahir korkmuyorsun ?’

Taksim Olaylarının peşi sıra Abdo’yı kırk katırla mı kırk satırla mı’ öldürdüler gibilerinden , sopayla kafa içi kırılarak mı yoksa kurşunla mı öldürüldü tarzında tartışmalarının  edepsizliğini da  kayda geçirelim.

Balerin kızımızın oma kırıldığı, gözünü kaybedenlerin, us kanaması geçirenlerin  olduğu aynı ortamda ikide bir ‘Wall Street’ örneği verenlerde edepsizdir.
 
ABD’nin düşünüm özgürlüğünü  benzer almıyorsunuz birlikte Wall Street’üstelik öldürülmüş 17 kişiyi mi emsal alıyorsunuz, tamamlamaya niyetiniz mi var yoksa , terbiye yahu denir böylelerine.
Kaldı kim bu  onaylanmış benzeri hikmet değil.

Bakir hükümet sözcüsü Birdenbire Alçı macerasız aynasız cemaati yazısında garaz göstermiş bulunuyor, o da hayırlısıyla veladet iznine çıksada Yanlışsız Tümen yeni ayrımsız sözcü bulsa.

Eşine alıştık, Rasim’dir ne dese yeridir deyip geçiyoruz.
 
Askeri vesayeti kaldırdık diyerek övünen  nüfuz partisinin   İstanbul’un simgesi parka  tarihte kimse amacıyla ongun anısı sıfır ‘Futbolcu Kışla’sını yine dayamak fikrinin peşinde koşan akademisyenlere birlikte  yazıklar olsun.

Sivilleşmenin simgesi Taksim’ e Futbolcu kışlası ne meal ?
Elhak ramazandan ramazana tümden atılıyor , özellikle oradan mı atılması araç.
Tıpkısı futbolcu kışlasıdır gidiyor sanki Napolyon’un futbolcu alayı  eskimemiş zaferden döndü açıkta kaldı.
İstanbul’un balkonu olan Taksim’de manzarayı kapatan kocaman binaları ortadan kaldırmayı öneren yok, Illa Futbolcu kışlası tutturuldu.

Tarihi binaymış !  Replikasını yapmanın hangi değeri var ?

Bilahare temas tarihi binayı yeniden yapmaya kalkarsak pılıyı pırtıyı toplayıp apayrı memlekete taşınmamız gerekir .

Değme  tarihi binayı eski yerine,  haline koyacaksanız camiye çevrilen kiliselere birlikte bire bir uygulamayı yapmayı düşünüyor musunuz ?

Yanlışsız Tümen ve Başvekil çokça ruh kırdı, herşey mal zannettiler.

Bu kavim  Ecevit’i  de  haddinden fazla sevdi, yokluklarla geçti dönemi, kâh kalpleri birlikte kırmış gibi ancak tek terbiye dışı davranışı olmadı.

Ben Kadıköylü’yüm ;  benzeri dönem , say ofisinden  Beşiktaş’ta vapurdan  nazil Kadıköy’lüleri  gözetleyip arkalarından mütekellim bir Başbakanım olacağı hiç aklıma gelmezdi.

Biz Kadıköylüler sokağa duş , abdest almadan  akman çamaşır giymeden çıkmayız, hani olurda sokakta emri hak vaki peki yarık donla aşağılık olmayalım diyerek.
Bizler rengarenk Sümerbank  basmalarından entarilerle , ışık simitleri, fener alayları, noel yumurtaları, paskalya çörekleriyle büyüdük.

Tığ  Kadıköylüyüz , uslu olmanın ta kendisiyiz .

Dürüst Partililer  ;  Kadıköy karışma Türkiye’yi  habire beyan etmek  adına anlamaya çalışsanız hangi kaybederdiniz ?

Halbuki ben rey vermesemde o benim başbakanım diye düşünüp , anlamaya çalışıp saygıda kusur etmedim tek Sayın Tayyip Erdoğan’a , hatta Mehmet Barlas yanağından araklama aldığında, üzüldüm. 

Ona bu muameleyi çokça ciddiyetsiz ve saygısızca buldum.
Hata etmişim.

Sayın Başvekil’ın Barlas’lar ayn bebeği.
Tığ Kadıköylü’leri sevsin saysın, arkamızdan konuşmasın diye  yanağından araklama alamayız kim, edebimiz makul değil.

Faiz, dış mihrak falan kulp, bunları yeni mi ayırt ettiniz gereğini yapaydınız halkı itip sümmeğe  neden midir bunlar.
Nema lobisiyle hangi alakası var meydanlarda ki çocukların, mecmu bile istendiği kabilinden elinde elektronik beyin olan torunlar, bilgisizlik.

Sustum hep, amma iş meydanlarda kim  evlatlara gelip dayandı , imdi susmayacağım.

Bundan hakeza ayrımsız belirten bin işitir, demokrasinin edebine istinkâf etmek isterim, çocuklara gark olmak yok.
İşini beceremeyenler görevden alınmalı.

Ego kimim ki  koskoca  Başvekil’ın  Selim Partinin koskoca teşkilatının karşısında  , bunu filmimde anlatacağım Tanrı yıldız ederse.

Çocukken teyzem çiftliğinde  yaramazlık yaptık  arıkları tıkadık  diyerek kuzenlerimle beni ahıra kapattıydı ceza  kendisine.

Haddinden Fazla cibin vardı bizde DDT sıktık , ama sineklere bire bir özdek olmadı ahırda kim eş atlama beygiri DDT’den devrildiydi. Ayran falan içirdik  kendine getirdik o güzelim atı.

O çağ anladım ki koskoca küheylanı yere seren DDT küçük sineklere on paralık aynı özdek yapamamıştı, hayatımın dersi oldu bana.

Cibin olmanın gücü büyüktür.

ümitsiz yaşlı sineğinizden

Sevgiyle

NECEF IYI / necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın