‘Sahte çek’ uyarısı!..

Sahte çek kurbanı olmayın, hologram aldatmacasına ilgi!

CİHAN’da düz düz habere göre Bursa hareket dünyasına çek, fatura, belgit konularında terbiye veren Avukat Ahmet Pöge, son yıllarda düzme çek olaylarının arttığını söyledi. Pöge, “Tanımadığınız kişilerden çek alırken nasıl, bulunak ve etiket bilgilerini karşı. Çek alırken üzerinde bulunan aşağılık dördül şeklindeki holograma birlikte ilgi etmelisiniz. Bu holograma alışılagelen ışıkta baktığınızda yankılanım tıpkı vizyon alacaktır.” dedi.

Bursa Tecim ve Endüstri Odası (BTSO) BTSO Yüksekokul Proje kapsamında Bursa hisse senedi dünyası temsilcilerine ‘çek, hisse senedi ve fatura düzenlemeleri ’hangi ilişik eğitim verildi. Avukat Ahmet Pöge, cali çek konusunda majör uyarılarda bulundu. Pöge, serencam yıllarda sahte çek olaylarının arttığına ilgi çekti.

“HOLOGRAMA DIKKAT”

Tanımadıkları kişilerden çek alırken kesinlikle bulunak ve kimlik bilgilerini almaları gerektiğini vurgulayan Avukat Pöge, şu bilgileri verdi: “Damarı Bozuk halde cali çek sebebiyle istenmeyen olaylarla karşılaşabilirsiniz. Çek alırken üzerinde mevcut küçük kare şeklindeki holograma de ilgi etmelisiniz. Bu holograma normal ışıkta baktığınızda akustik tıpkısı vizyon alacaktır. Ayrıca bu hologramın içre ilgili olduğu bankanın logosu de bulunmaktadır. Düzme çekte ise hologram banko hakeza bir fon vermez. Antrparantez cali çekteki hologram, güya alüminyum folyo yapıştırılmış gibidir.”

“CALI ÇEK KAĞIDI KALİTESİZDİR”

Cali çek kağıdının benzeri yapmacıklı parada olduğu üzere elan kalitesiz olduğunu anlatım eden Avukat Ahmet Pöge, “Cali çekte kalite göremezsiniz. Renkli fotokopi gibidir. Kağıdının üzerindeki kırçıllar tek şekilde etken değil, sönüktür. Çekin düzme olduğunu kesiminden bile anlayabilirsiniz.” diyerek konuştu.

50. Çığır Komitesi Başbuğ Yardımcısı ve moderatör Kahraman Güller, kendilerine bindi veren BTSO ’ya teşekkür etti. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Değer ise şehir ekonomisinin dönüşümüne liderlik etmeyi sürdürdüklerini ifade etti. 

Bir Cevap Yazın