Sakallı yayına çıkarmadılar, mobbing davası açtı

Son dönemde sayıları her an kalan mobbing (Hareket yerinde duygusal taciz) davalarına benzeri yenisi daha eklendi. tv8 selen spikeri Gürkan Kele, bambaşka meslektaşlarının yararlandığı adalet ve prestijlerin namına verilmediğini ve sakallı yayına çıkarılmadığını belirterek İstanbul Aksiyon Mahkemesi ’hangi ülkü açtı. MNG Bilgelik Ajansı ve Ticaret A.Ş aleyhine 40 bin TL maddesel, 10 bin TL de tazminat davası talebiyle sevgili açan Kele, sakallı yayına çıkarılmadığı halde tv8 ’in lansman billboardlarında sakallı fotoğrafının kullanıldığını söyledi.

Tosun ’un avukatı Şenol Caner marifetiyle açılan dava dilekçesinde şu ifadelere vadi verildi:

* Müvekkilim müddeialeyh şirket bünyesinde tv8 logosu ile ürün yapan monitör kanalında 12 senedir fen spikeri olarak 212 çevrilmiş kanun kapsamında çalışmaktadır. Bu sürede esas haber bültenleri, hususi yayınlar, geceleyin bültenleri, Haber – Enerjik programı dahi karışma başlamak amacıyla görevini ifa etmiştir.

* Davalı işvence müvekkilime cebin anbean mütezayit bir biçimde mobbing, özge değişle gözdağı ayrıştırma, ötekileştirme ve ruh bilimsel kalın uygulamaktadır.

* Müvekkilimle bire bir işi eden ayrıksı malumat spikerlerinin bültenleri onların ad ve soyadıyla yayına girerken, takkadak müvekkilimin sunduğu fen bültenleri onun ismi verilmeksizin bilim altında yayınlanmaktadır. Emsali malumat spikerlerine maruf türe ve imkanlar müvekkilimden esirgenmekte, henüz çok bayrılık ve deneme sahibi olmasına karşın doğruluk ettiği saygınlık verilmemektedir.

* Müvekkilim sonsuz alıcı karşısındadır. Izlenim tazelemek amacıyla akademik sakal (çarık üstünde) bırakan müvekkilime, mahkemeli aracılığıyla bu sakalı bırakamayacağı abece ile ikaz edilmiştir. Meğer davalının Yürütme Oturmuş bünyesinde olan ve sakalla ekrana sâdır Haluk Delimsirek ve Candaş Tolga Işık isimli iki ünlü çalışanı mevcuttur. Müvekkilimle tıpkısı yasaya tabi bu eşhas dışında, tv8 bünyesinde sakalla muhabirlik özne gazeteciler bulunmaktadır.

* Başka TV kanallarında lüzumlu akademik sakal, gerekse yekpare sakalla çalışan onlarca gazeteci mevcuttur. Ortada bu derece belirgin örnekler varken, onlara için veren mahkemeli, müvekkilime bu şekilde haram getirerek onun piyasaya imajını sarsmakta, unutulmasını sağlamakta, başkaca işlemler ve programlar etme şansını elinden almakta, ekrandan görülecek hatta programlara çağrılma ihtimali ve imajını yüceltme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Bu tavırla hem müvekkilimin kendisine, hem de çevresine ızdırap olduğu izlenimi verilmektedir. Işveren işçisinin umumi sağlığını korumakla yükümlüdür. Bu tazammun fiziksel sağlık girdiği kabilinden psikolojik sağlık da girmektedir. Oysa çalıştıran bu biçimci ve davranışlarıyla müvekkilimi bulunmayan saymakta, önemsememekte, varlığı ile yokluğu benzeri tutulan âdem muamelesi yapmaktadır.

MAGAZİN SERVİSİ

Bir Cevap Yazın