Sakat geleneklerimizi hatırlatan tezkere!

Bugün’den Erdal Doğan’ın haberine bakarak Ipek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Fuat Bilkan ’ın kullanılmamış kitabı “Unutulmuş Hangi Varsa” sakat geleneklerimizi “kortej” varlığı üzerinden değerlendiren ve yeniden hatırlamamıza koruyucu olan benzeri emek. 

ÇATIŞMALAR ARTIYOR

Kişiler arası ilişkilerde dilin önemine vurgu yapılan kitapta, eskilerin sözü başlı başına tıpkı teferruat dalı haline getirdiklerini, durumun gerekliliğine akıllıca küçümseme söyleme sanatı namına tanımlanan “Retorik” kitaplarının esas müracaat kaynağı olduğu belirtiliyor. 

Bilkan, çağcıl çağda insanlar arasında inandırma kabiliyeti zayıfla­dıkça anlaşmazlıkların ve çatışmaların arttığını, “Medenile­re çoğunluk iknâ iledir” özdeyişiyle, dilin arbede çözümlerindeki rolünü da ortaya koyduğunu söylüyor.

Çağımızdaki bildirişim araçlarının yaygınlığının, mağara­titr ilişkilerinin çok daha ciddi yaşanmasının, şehirleşmenin, eği­tim seviyesinin yükselmesinin, çatışmaları ortadan almak üzere ehliyetli olamadığına özen çekiyor. Kitapta, ilişkilerin dil üzerinden kurulması, dile dair varlıklı çeşitliliğe erbap tıpkı edebî geleneğin oluşturulmasını sağlıyor, tekerlemeler, bala oyunları, masallar, türküler, ağıt­lar, dilin toplumsal işlevini gösteren balaban ürünleri oluşturduğu belirtiliyor.

SAĞLIKLI BILDIRIŞIM ORTAMI

Vasıta ile gülmek, dille sızlanmak, dile katılmak, dile açığa vurmak, ayrımsız bakıma ruh ve bellek dünyasının somut bir ayla gelmesi, bire bir kalı­ba dökülmesi anlamına geliyor. Bilkan, Hitap şekillerinden medih kalıpla­rına, zarafet ifadelerinden eleştiri ölçülerine kadar, dilin tah­rik gücünü kavrayabildiğimiz seviyede, familya ve sosyete derun­sinde metin bildirişim ortamları oluşturulabiliriz” diyor.

Dili, çabucak bire bir konvansiyon ara bulucu yerine tanımlamanın ve bu bi­çimde sınırlamanın balaban ayrımsız şaibe olacağını tamlayan Bilkan şöyle konuşuyor: “Anahtar, ferdin  toplumun de eğlenceli benzeri hal­de varlığını sürdürebilmesi için dirimsel öneme hâiz tıpkı unsur­dur.”

Bir Cevap Yazın