Şakkadak Alçı Başbakan’a neler demiş neler…

Baylan Ilıcak, “Bak Nagehan beni ara sıra şeylere yasaklama… Senin dahi 2009’da çıkan ayrımsız yazında Başvekil Erdoğan’ı çok güç benzeri şekilde eleştirdin. Ego Başbakan’ı kesinlikle sanık sandalyesine oturmasını istemem” dedi.

İŞTE O TARTIŞMA (VIDEOTEYP)

Anide Alçı, 11 Mart 2009’birlikte Akşam gazetesinde kaleme aldığı  “Benzeri delikanlılık portresi: Tayyip Erdoğan” başlıklı yazısında “Bizzat Tayyip Erdoğan beni utandırıyor. Seçtiği bayağı kelimeler yüzümü kızartıyor. Ve bu ülkeye aidiyet hissimi zayıflatıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

“Başbakan’ın entelektüellik kırıntısı bulunmayan, sert ve vukufsuz üslubu ‘delikanlılık’ kavramı ile kurduğu sağlıksız ilişkinin ürünü.” diyen Alçı, devamında ise “Bıçkın bir delikanlılık allanıp pullanıp, yiğitlik yerine sunuluyor.” diyor.

İşte Alçı’nın o yazısı:

“Tarifi pres benzeri ‘erkek zorba’lığı çöktü ülkenin konusunda. Pederşahi sistemin kat bitirme katmerlediği kalıplar anca büyüdü kim bambaşka hiçbir şeye kayran kalmadı sanki. Boğuluyoruz. ‘Dayılanma’ kültürü ayrımsız canavar kabil dört bir yanı sarıyor.

* * *

Bakınız Başbakan’a. Birkaç gündür kürsüden yaptığı izahat, kullandığı anlatma ve seçtiği kelimeler kaçımızın hoşuna gidiyor? Onu dinlerken kaçımız teklifsizce içe onun namına utanıyoruz? Kaçımız kendimizi alt tabaka hissediyoruz?

* * *

Ben sayının az çok faziletli olduğunu düşünüyorum. Şahsen Tayyip Erdoğan beni utandırıyor. Seçtiği bayağı kelimeler yüzümü kızartıyor. Ve bu ülkeye ilişkinlik hissimi zayıflatıyor.

* * *

Bu atmosferi takip etmek ve egemen söylemin zaman geldiği noktanın ense planını koymak üzere benzeri kavramın üstüne henüz ince buyurmak gerek. O anlam delikanlılık. Bugünkü problemlerin ve hamhalat söylemlerin altında ‘delikanlılık’ kavramı ve Türklerin bu kavramla kurduğu vurgun veriş var.

* * *

Başvekil’ın entelektüellik kırıntısı yoksuz, anif ve tıntın üslubu ‘delikanlılık’ kavramı ile kurduğu sağlıksız ilişkinin ürünü. Sözlükte ‘mert ve bıçkın olma, sözlerinin arkasında durmaadına tarif edilen bu fehva maalesef bizim toprakların erkeklerinde bambaşka yerlere çekilmiş.

* * *

‘Delikanlılarımızın’ kuma özelliği her koşulda ve mekanda kendilerini dış dünyaya siper etmeleri. Seyretmek için sürekli defans pozisyonunda olmaları gerektiğini düşünüyorlar. Bu yüzden aut dünyaya kapalılar. O dünyayı antagonist adına görüyorlar. Ve kendilerini geliştiremiyorlar. Geliştiremedikleri üzere oldukları gibi dikilmek istiyorlar. Bunu birlikte ‘bizi bozar’ lafı ile özetliyorlar. Onların rutinlerine ilişik olmayan rastgele madde onları ‘bozuyor.’ Hatır yerine kalıplarla hareket ettiklerinden olsa icap, o kalıpların bozulmaması amacıyla bünyeye yeni bire bir şey girmesini kesinlikle reddediyorlar.

* * *

Bununla birlikte kalmıyorlar. Tek özdek onları bozmasın diye niteleyerek onlar gelişigüzel şeyi bozmaya kalkıyorlar. ‘Önümüze gelene bire bir tekme havasında kendiliğinden olmayanı yok etmeye girişiyorlar. Icabında baskı kullanıyorlar. Ve umum bunları yaparken, tıpkı şeyi hiç yapmıyorlar: Dinlemek. Kendilerinden apayrı kimseyi hissetmek dahi istemiyorlar.

* * *

Tayyip Erdoğan aha hakeza bir delikanlılığın süzgecinden mürur. Son beş altı gündür yaptığı konuşmalar, içinden geldiği kültüre çokça tutkun olduğunu gösteriyor. ‘Delikanlı’lığa uygun şekilde ‘sen‘li, ‘ben‘li konuşuyor söz gelişi. Okumuş Doğan’a, Bahir Baykal’a ‘siz’ demiyor. ‘Sen’li hitap kırsal kesime, cemaat toplumlarına başmaklık. Meğerse ‘siz’ profesyonelliğin benzeri göstergesi. Amma Başbakan bundan habersiz mahsus.

* * *

Seçtiği sözcükler dahi ‘erkekliğin fışkırdığı toprakların bire bir hasadı’ olduğunu gösteriyor. Medyayı suçlarken ‘iftirayı kanıtlamayan alçaktır, şerefsizdir’ diyerek konuşuyor. Bu iki sözcük jargon. Bile ‘şerefsiz’ sözcüğünün seçimi bilinçaltındaki ataerkillik ile ilişkisini gösteriyor. Bu sözcüğün Günindi dillerinde tam bir karşılığı yok. Şeref, erkeğin, ‘kadını’ üzerinden tanımladığı sıhhat kavramını anlatım ediyor. Muhtemelen ki Başvekil ‘erkekten sorulan kadın namusu’ anlayışının ve bu anlayışın getirdiği ‘erkek ekincilik toplumunun’ ayrımsız bireyi.

* * *

Böyle olduğu sahiplenme kavramı ile kurduğu ilişkide de celi. Erdoğan adeta ağaların yer sahiplenme güdüsüyle seçme şeyi dadılık etmek istiyor. Gazeteleri, televizyonları, bakanları, antrparantez vatandaşları… ‘Benim bakanım, benim insanım, senin köşe yazarın’ tanımlamaları bu yüzden. Ona göre hep birine ait ve arama mekanizması zarfında varlığını sahibi üzerinden tanımlıyor.

* * *

Bu devlet gitgide farklılıklara gözlerini kapayan ve tahammülsüz benzeri düzlük halini alıyor. Madun kültür kendini peş ekin kendisine tanımlamaya kalkınca dengeler şaşıyor. Kabadayı ayrımsız delikanlılık allanıp pullanıp, yiğitlik olarak sunuluyor.

* * *

Sayın Başvekil, bu olanlar bizleri ‘bozuyor’!”

FÜCCETEN ALÇI

Odatv

Bir Cevap Yazın