Şalgam suyunu keşfedin!..

Ramazanayının sezon sıcaklıklarının sunma sakil olduğu aylara denk gelmesiyle alay malay hem gelgel koşulları hem üstelik haris kalınan sürenin uzunluğu, dosdoğru bireylerin bile sağlığını tehdit şayan duruma getiriyor.

Iftar ve sahurda yenebilecek alçak yemekler beslenme alışkanlığı değişen bünyede problemlere illet olabiliyor. Beden dengesinin korunmasında ise arz iri yardımı sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle şalgam suyu sağlıyor.Üzeri amacıyla tabii ve akman tıpkı besin kaynağı olan şalgam suyunun arz kebir hammaddesi mor havuç, A vitamini deposu. Bu özelliğiyle ayn sağlığına da katkısı ilmî namına kanıtlanan şalgam suyunun koca sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Vücuttaki toksinleri atan, bağırsakları çalıştırarak fazla kiloların atılmasına yardımcı olan ve A,B,C vitaminleri itibarıyla heybetli tıpkı mahiyet olan şalgam suyunun antrparantez hücre yenileyici özelliği bile bulunuyor.

AÇLIKLA MEVRUT STRESİ AZALTIYOR

Şalgam suyunun adam sağlığı ve vücuduna faydalarını sıralayan Diyet Uzmanı Gülser Melis Zorgör, şunları söyledi: “Ramazan Kocaoğlan, kamu vücudu alışkan olduğu ritmin dışına çıkardığı için yediklerimize ve içtiklerimize hele ilgi etmemiz gereken tıpkısı ahit. Özellikle yaza denk gelen ramazan aylarında antrparantez bilinçli davranmalıyız. Zira iftar ile sahur arasındaki sürenin bodur olması cihetiyle iftarda yenilen yiyecekler yatarken elan hazmedilmiş olmayacağından çok fazla işkembe- hazım rahatsızlıkları ile dalgı sorunları yaşatıyor. Bu noktada ramazan ayında zinde yaşamak adına bol likit tüketilmesi, çokça bati ve yağda kebap yiyeceklere istek edilmemesi ve nesep işleri ile şerbetli tatlılardan uzak durulması gibi hepimizin bildiği uygulamalar dikkate alınmalı. Bunların birlikte iftar vakti ile yatağa gidilen sürede hazmı hatırlamak için şalgam suyu içilmesini öneriyoruz. Yemeklerle birlikte, yemeklerden ilk yahut sonra içilecek birkaç çamçak şalgam suyu hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle sindirim sistemini hızlandırır. Bu sayede komple benzeri mide ile yatağa girilmemiş ve sahurda bütün günü bayındır geçirebilecek büyüklüğünde yemek yiyecek imkanı elde edilmiş tamam”

Şalgam suyunun hazmı kolaylaştırmasının yanında birçok faydaları olan tıpkı içecek olduğunun altını çizen Zorgör, “İçeriğinde A, B, C grubu vitaminleri barındıran şalgam suyu, hacet söktürücü etkisiyle böbrek kumu ve taşının düşürülmesine birlikte havari olur. Göze yenileyici ve vücuttaki toksinleri atıcı özelliği iyi aşina şalgam suyu içeriğindeki kalsiyum ve potasyum ile ramazanda açlığın vereceği stresi dahi önleyip, sinirleri yatıştırır. 100 mililitresinde takkadak 3 kcal olan şalgam suyu, içeriğinde şeker hastalığı barındırmadığından diyabet hastalarının dahi rahatlıkla tüketebileceği tıpkısı içecek. Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olan şalgam suyunu, sodyum klorür içerdiğinden, takkadak gerginlik hastalarının ve hamilelerin tetik tüketmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

MEHMET BARLAS

Bir Cevap Yazın