Salih Tuna Işıklı Gazetesi’ne sordu

Türbanlı Atatürkçüler 19 Mayıs eyleminde

Envaitürlü türbanlı var; alkolsüz viskiyle gözyaşı haset kutlayanı da var; tesettürü yemeden içmeden saç örtmekten ibaret göreni da!

Yanlış anlaşılmasın, kimseye tıpkı öz dediğimiz namevcut.

Isteyen istediğini yapar, istediğini der.

Ego üstelik mütesettir kadınların başına taktığına “türban” değil, “başörtüsü” derim.

Bu saatten bilahare “türban” hususunda lafı uzatacak değilim. Zaten söylenmedik ne kaldı.

Eskiden bire bir televizyon kanalında izlediğim ağız dalaşı bence lafın bittiği yerdi.

Tesettür karşıtları, türbanın “Cumhuriyeti” yıkacak aynı alem olduğunu fasılasız savunurken, “türbanlı bir travesti” çıkmış, “Ayol hangi simgesi” demişti, “doğrusu polis güçleri herhangi bir zaman ensemizde, çalışamıyoruz…”

Türban karşıtları daha salak eksen “laiklik düşmanı sembol” demeye devam etmişlerdi.

Peki, envaiçeşit türbanlı var: Solcu, sağcı, İslamcı, muhafazakar, Atatürkçü, toplumcu, sermayedar, erkinci, demokrat, feminist, nihilist…

Diyeceksiniz kim “muhafazakar” erkekler daha mı beş altı cins?!

Yoo, değil; “türbanlılar” neyse, onlar da o!

Ancak konumuz başka.

Sözü, Mustafa Kemal Paşa’nın kalpaklı fotoğrafının düz aldığı kebir şike küşade bayrakları, boyunlarından diz kapaklarına büyüklüğünde örtecek şekilde sırtlarına dolayan iki türbanlı kızımızın fotoğrafına ilam etmek istiyorum. (Antrparantez ellerinde de Türk bayrakları vardı.)

Ziyalı gazetesi acemi civar sayfasını süsleyen bu fotoğrafı, “İstanbul’daki 19 Mayıs eylemlerinden tıpkısı dördül” şeklinde sitayişle sundu.

Halbuki tıpkısı izan 28 Şubat sürecinde “Türban neyi örtüyor” lakırdısını sloganlaştırmıştı.

O dönemde çıkardıkları mevkutelerde, “Cumhuriyet devrimleri uygulansın” diyor, darbecilerin önüne Cumhuriyet Altını düşmanlığının simgesi adına “türbanı” sürüyorlardı.

Kâh “başörtülüler” de bu ceberut ötekileştirmeye alın “masumiyetlerinin” delili sadedinde Atatürk’ün annesinin tesettürlü resmini gösteriyorlardı.

Kimi “dindarlar” birlikte Gazi Paşa’nın yakarış ederkenki fotoğrafı eşliğinde 1 Karı 1923 Meclis açılışındaki konuşmasını hatırlatıyorlardı: “Bizim dinimiz en makul ve yeryüzü tabiatıyla dindir. Ve fakat bundan dolayıdır kim, son din olmuştur. Bir dinin elbette olması üzere akla, fenne, ilme ve mantığa tetabuk etmesi lazımdır. Bizim dinimiz bunlara ağız ağıza mutabıktır…”

Envaitürlü türbanlı büyüklüğünde envaiçeşit Atatürk telakkisi vardı.

Ateistler üstelik Atatürk’ün 1 Kasım 1937 günlü Sedir açış konuşmasına vurgu yapıyorlardı: “Dünyaca bilinmektedir kim, bizim cesamet idaresindeki asıl programımız, Cumhuriyet Umum Partisi programıdır. Bunun kapsadığı siyasetler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı asıl hatlardır. Fakat bu prensipler gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla katiyen tıpkı tutulmamalıdır. Tığ, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, araç olmaksızın hayattan almış bulunuyoruz.”

Hangi antika değil mi?

Esbak “başörtülüler” bizim aramızda / bizi destekleyen başı açıklar üstelik var diyorlardı; bugün Aydınlıkçılar bizim aramızda / bizi destekleyen “türbanlılar” var demeye getiriyor.

Eylem toplumunun şebeği haline dönüşen “türbanlılara” ağzımı açmayıp, “Atatürkçü türbanlılara” şarlayacak değilim.

Aydınlıkçılara aynı özdek soracağım yalnız:

“Türban neyi örtüyor?”

Salih TUNA

Bir Cevap Yazın