Sami Yusuf: ‘İstanbul daha çok evim kabil…’

Sami Yusuf’un Akşam’da yayınlanan röportajı…

Sizin amacıyla artık Türkiye ikinci eviniz mi?
Teferruatlı tıpkı aradan sonradan yeniden burada gelmek mutluluk donör. Türkiye ’ye en son iki sene ilk gelmiştim. O günden beri sürekli buradaki hayranlarımdan mailler ve mesajlar geliyordu. Ego de demin burada farklı farklı illlerde hayranlarımla hasret gideriyorum. Tahminî 5 ilde dinleti verdim. Herkesle kucaklaştım. Onun amacıyla haddinden fazla mutluyum.

Her yerde çok seviliyorsunuz. Fakat hele Kocaeli ’nde inanılmaz tıpkı yürekten karşılaştınız…
Evet elhak çok şaşırdım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mehterhane, kişi şarkılarımla beni karşıladılar. Şarkılarımın ruhunun mehter takımına makul olması ayrı iyice oldu.

YAŞIM İLERLEDİKÇE MÜZİĞİM ÜSTELIK DEĞİŞİYOR

‘Songs Of The Way ’ ünlü en son çalışmanızdan az buçuk bahseder misiniz?
Resimlik hayırlısıyla Türkiye ’de dağıtıma daha çok. Yapımcı Ömer Gökalp ve Yüzyıl Medya vasıtasıyla Türkiye ’deki sevenlerimle buluştum. Bu uzunçalar sair çalışmalarımdan az çok değişik… Azeri ve budunsal tınılar var. Geleneksel ezgiler kullandım. Ayrıca çok ayar verdiğim şeyh nasr şiirlerini ve bestelediğim şarkıları bile bu albümde dinleyicilerin beğenisine sunduk. İnşallah dinleyenlerde beğenir ve takdir eder.

Çalışmanızı farklı yorumlarken, albümdeki müziğinizi siz lacerem tanımlıyorsunuz?
Elan sufiyane bir uzunçalar oldu. Öncekilerde esasta pop değil, spiritique müziğin etkilerindeydi. Ama bu uzunçalar evet az buçuk daha anadan görme oldu. Yaşım ilerledikçe tabiatıyla ki müziğimde da ara sıra değişimler yaşıyorum. Henüz malumat, daha manevi tavır aldı.

Peki İstanbul ’a gelmelerinizi sıklaştıracak mısınız? Burada bakir projeleriniz olacak mı?
Evet bu konuda haddinden fazla samimiyim. Türkiye ’yi ve insanlarını haddinden fazla seviyorum. İstanbul ’de daha çok benim evim üzere. Buradaki manevi hava beni etkiliyor. Henüz yoğun gelmek ve ayrımlı projelerle buradaki hayranlarımın karşısına çıkmak isterim. Yapımcım Ömer Gökalp ’la inşallah domuzuna ve farklı projelerle alay malay oluruz.

TÜRK MÜZİĞİ ’Nİ SEVEREK DİNLİYORUM

Dünyada bu kadar sevilen ve dinlenen ayrımsız sanatkâr olarak siz Türk Müziği ’ni elbette buluyorsunuz?  Dinlediğiniz veya beğendiğiniz ayrımsız sanatçı var mı?
Türk Müziği ’ni çok beğeniyorum. Tamam dinliyorum. Demin anatomi vermek istemem ama kulağıma çokça güzel mevrut benzeri müziğiniz var. Hele arabada saatlerce dinlediğim de oluyor. Müziğinizin herhangi bir türlüsüne aşinayım. Bayila Bayila dinliyorum.

Son namına enstrüman dışında bizim bilmediğimiz aynı uğraşınız var mı? Dünyada bunun birçok örneklerini görebiliyoruz. Beyaz Perde, köpoğluluk vs…
Yararlı namevcut. Sinemayla ilgili işlerim birlikte gene müzikle oldu. Geçenlerde Hollywood ’de çekilecek 3 değişik filmin müziğini yapacağım. Değişik aynı birikim olacak. Ama haddinden fazla mutluyum. Istekle ve istekle yaptığım tıpkı aksiyon olacak. 

Bir Cevap Yazın