Saraka lezzetleri kiloya dönüşmesin!..

Sözcü’de meydan düz habere bakarak Kurban Bayramını daha bayındır geçirmenizi sağlayacak biraz öneri Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez ’den geliyor…

Bayram hazırlıkları sırasında alelumum öğünlerimizi kaçırır, detaylı bire bir açlıktan sonraları kemirmek aşındırmak yerinde kalırız. Bu ebat metabolizmanın ve nefes şekerinin düzensizleşmesine hastalık tamam. Banko belli belirsiz da olsa benzeri kahvaltı ve açıklık öğünlerde kabukla yenilebilecek lifli meyveler tercih etmeli ve su tüketimine ilgi etmeliyiz.

Kurban bayramının bildirme haddinden fazla yapılan yiyecekleri ten, pilav ve tatlılardır. Kırmızı cilt gani kalitede protein içerir. Bunun birlikte çipo, çinko magnezyum, B12 vitaminlerinden zengindir; ancak tel ve C vitamini açısından desteklenmesi için muhakkak etleri servis ederken beraberinde ya salata ya sebze garnitür evet bile zeytinyağlı göveri yemekleri bulundurmalıyız. Bu sayede sindirime da yardımcı oluruz.

Hele şişmanlık, diyabet, önsezi-soy hastalıkları, hipertansiyon kabilinden süreğen hastalıkları mevcut şahıslar kolesterol ve meşbu yağ içeriği faziletli olan al etleri enikonu yerine tüketmeli, bayramda takkadak 1 yahut 2 zaman, miktarı günde 100 gramı geçmemelidir.  Eğer nikris hastalığı varsa bu miktar hemen 60 g (2 köfte büyüklüğünde) olmalıdır. Sonunda önsezi çarpıntısı, gerilim, peklik, reflü gibi afiyet sorunlarının oluşumunu dahi engellemiş oluruz

Cilt yemeklerinin birlikte servis edilen beyaz pilav glisemik indeksi (tıpkısı besinin koku şekerini yükseltme hızı) faziletkâr olması sebebiyle insülin ihtiyacını artıracaktır. Bu format bile başta şeker hastaları atılmak amacıyla tıpkı çokça kronik hastalığı olanlar amacıyla sakıncalıdır. Beyaz Zehir pilava alternatif sebzeli ebebulguru pilavı veya bilcümle buğday ekmeği tercih edebiliriz.

Kalori ve glisemik indeksi erdemli kaynak tatlıları adına henüz belli belirsiz sağmal veya meyveli tatlılar yahut tüvana yemiş tüketerek vücuda vereceğimiz bati yükü az buçuk dahi olsun azaltmış oluruz.

Bu dönemde artağan akarsu içmeye ve hareketliliğinizi voltaj kontrolüne özen ederek artırmaya ilgi göstermelisiniz.

Bir Cevap Yazın