Sargı Akalın’ın görüngü yaratıcı röportajı!..

Bent Akalın’ın, LGBT hakları konusunda Türkiye ’nin eşcinsel dirim ve hars dergisi GZONE ’a verdiği mülakat görüngü yarattı…

“GİDERLİ ŞARKILARIN KADINI NAMINA ANILMAK SAPIK GIBI HOŞUMA GİDİYOR”

– Sizi o büyüklüğünde çokça “giderli” şarkılarla özdeşleştirdiler kim “Giderli 16” isimli tıpkısı albümünüz birlikte var. Bu şarkılar size mi tesadüf etti siz mi alelhusus seçtiniz? Bozuk sevgiliye tıpkı konu yapıştırma, kap etme şarkıları denince akla Bent Akalın’ın gelmesi hoşunuza gidiyor mu?

Düzgüsüz gibi hoşuma gidiyor! Ama ben elden giderli şarkıların kadını değilim. Evlilikle ilgilendiren yapılabilecek arz iyicene şarkıyı yaptım. Sahnelerde, kınalarda çalınıyor. İnsanların repertuarına girmiş bir tarz. Onun üzere yalnız giderli şarkıları kadını olmayı kabul etmiyorum ama bu olay öz karakterimle, dobralığımla alakadar. Peki hakeza şarkılar bana geliyor, o devir böyle şarkıları yeğleme ediyorum. Geçen albümde Sinan Akçıl ’dan hareketli tıpkı gidiş okudum, tıpkısı Allah ’ın kulu Twitter ’dan yazmadı söz temsili. “Çokça dahi mutluyum, aman her şey harika” tadında şarkılar herhalde benim üzerime mukavim oturmuyor.

– Herkesin yaptığı işlemler satışlar ortadayken ve çoğu zaman aynı karşılaştırma veya benzetme gerekemezken neden alelhusus kim bire bir rakiplik ortamı yaratılıyor?

Basının dahi hoşuna gidiyor bu. Ayrımsız yegâne benim başıma gelmiyor. Farklı popçu arkadaşlarımın birlikte başına geliyor. Ancak zaman geçtikçe büyüdükçe anlıyorsun insanların neler yapmak istediğini. Artık anca şeylere çokça takılmıyorum. İnsanların yaptıklarıyla ve yapacakları işler şarkılar ortada. Vaktiyle bunlara delirirdim ama imdi sinirlenmiyorum. Sadece gülümsemek tam oluyor. Bu yüzden benim üzere külfet bulunmayan ama ego doğrusu benimle müteharrik arkadaşlarıma Sargı Akalın ’ın adı sizlere kapıları açıyorsa yahut reklam arcı oluyorsa bunu sonuna büyüklüğünde kullanabilirsiniz diyorum. Benim ismim onlara faydalı oluyorsa kullansınlar. Çünkü bu çarpışma haberlerinde benim girişim daha şişman yazılıyor ve benim resmim daha büyük kullanılıyor. Ben olsam bundan hicap duyardım, o ayrı…

“SERENCAM ALBÜMÜMDE GEYLERE HUSUSI BENZERI ŞARK VAR”

-Türki Pop Müziği’nde karı star atılmak mı koca film yıldızı tutmak mı daha baskı ve illet?

Ben tek zorluğunu yaşamıyorum. Çünkü ben şu anda manzara dahi edemeyeceğim tıpkısı yerdeyim. Küçükken, zihayat kızken başkaca melodi söylemeye başladığımda üstelik buralara geleceğimi tayf de etmiyordum. Ama tabi şimdi erkek popçuların kitleleri, tüvana kızlar vb henüz mı aşkın dersen, “belki” derim ama ego konserlerimde bunun farkını görmüyorum. Zira ben kadınlara yönelik şarkılar yapmıyorum. Erkeklere ve kızlara hitap fail şarkılarım var. Ayrıca son albümümde geylere hususi tıpkı şarkı koydum, çokça sevilecek başkaca birçok şarkının önüne geçecek diye niteleyerek düşünüyorum. Şarkının adı “Günaydın Bacı”

“DÜŞÜNCESIZ DANIŞACAĞIM DEVIR EŞCİNSELLERİN DÜŞÜNCELERİNE ÖNEM VERİRİM”

– Ilgi Akalın’ın eşcinsellerin sunma haddinden fazla sevdiği şarkıcılardan biri olduğu ve bir gay ikon olduğu tereddüt götürmez tıpkı kök. Sizce hastalık benzeri gey ikonusunuz? Eşcinseller kendilerini neden sizle özdeşleştiriyor ve sizi illet bu kadar seviyor olabilirler?

Çünkü onlar üzere düşünürüm. Bilcümle laf hayatım boyunca tıkandığım zamanlarda evet bile us danışacağım ahit onların görüşlerine çokça ehemmiyet veririm. Hem haricen bakarlar hem üstelik zalimane eleştirirler –ki bence haddinden fazla üstelik doğrudur-. O yüzden onların fikirlerine önem veririm. Haddinden Fazla mümasil arkadaşlarım bile var. Benim amacıyla onlar cinsiyetsiz. O açıdan bakmıyorum amma onların yönlendirmeleriyle henüz akilane adımlar atıyorum. Temsil “Evli, Bahtiyar, Çocuklu”yu geçmiş ayrımsız gey arkadaşımla dinlemiştik, “bunu şike dedi. “Hezeyan. Ben evli üstelik değilim. Gitsin Gülben Ergen okusun bunu” dedim. “Sana aldatma diyorum” diyerek diretti. Şarkının bestecisi Ceyhun Çelikten ’in evinden çıkmıştık, ferasetsiz döndüm. Hiç dahi “evli bahtiyar” falanca değil bekar ve her tün sokakta olan tıpkı kızdım o ant. Amma yır benim tamam kariyerimi ve karizmamı değiştirdi.

“DÜRÜSTÇE SÖYLERSEM EŞCİNSEL EVLILIK TÜRKİYE IÇIN TÜR GÖRÜNMÜYOR”

-Eşcinsel dünyaevi karşı hangi düşünüyorsunuz ? Türkiye’dahi tür görüyor musunuz?

Dünyanın bire bir çok namına baktığın zaman eşcinsel evlilik kanunlarında var. Biraz ilk üstelik söyledim ego kimseyi öyle ayırmam. Insan olarak bakıyorum. Dünyaevi müessessine üstelik nazikâne bakıyorum. Çokça gerçek söyleyeceğim: Türkiye amacıyla türlü görünmüyor.

– Sizce müzikte eşcinsellerin etkisi nedir?

Yaratıcılık, göz acısı, dünyayı sezmek bunlar haddinden fazla önemli. Onlar sevdiklerini sahiplenirler  tutkuyla bağlıdırlar.Ego birçok şeye onların cephe verdiğini düşünürüm. Onlar sevdikleri temas şeye dikkat çekerler. Onlar çogunlukla trendleri belirlerler. Şayet onlar sizin müziğinizi seviyorlarsa akilane yoldasınız demektir.

Ropörtajın bütünü Gzone.com.tr ’da…

Bir Cevap Yazın