Şaşılıkta erken teşhisin önemi!

İHA’de saha düzlük habere bakarak şaşılığın sebepleri, belirtileri ve tedavi şekilleri hakkında hikmet veren Samsun Şişman Anadolu Hastaneleri Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Samimi Esmer, şaşılık tedavisinde er teşhisin önemine ilgi çekti.

Şaşılığın yahut göz kaymasının gözlerde düz göz pozisyonunu kaybederek ayrımlı yönlere akla yatkın benzemek olduğunu tamlayan Op.Dr. Yürekten Yağız, “Gözlerden tıpkısı tanesi yekpare karşıya bakarken gayr içe, dışa, fevk yahut aşağıya bakma durumunda olabilir. Kayma durumu sonsuz olabileceği üzere kimi zaman de ortaya çıkabilir. Görülme sıklığı, kestirmece yerine yüzdelik 4’tür. Kız ve eş çocuklarda bire bir sıklıkta görülmektedir. Şaşılık tedavisinde er canlandırma haddinden fazla önemlidir. Önceki ayn muayenesi amacıyla geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerin birlikte vücut boyu sürecek görme azlığı sorunları üstelik oluşabilmektedir. Doğumdan hızla sonraları ve çocukluk döneminde çocukların ayn şikayeti olmasa bile ahenktar adına pekâlâ bilirkişi benzeri ayn hekimine taharri olması gereklidir” dedi.

ŞAŞILIĞA HASTALIK OLAN SEBEPLER

Şaşılığın oluşmasında bir tane aynı illet olmadığını ifade fail Yağız, “Karışık hamilelik dönemi, doğumun problemli olması, çocuğun gelişiminde geçirdiği hastalıklar şaşılığa kez açabilir. Şaşılık için genetik yatkınlık birlikte hezel konusudur. Ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimali artmaktadır. Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonradan tanıdık şaşılıklarda genellikle illet göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan tıpkı çocukta gözdeki kayma ateşli aynı hastalık yahut bire bir titreme yani sukut, ameliyatlar, avarız sonrası başlayabilir. Göz kaslarımızın hareketini yöneten format beyindedir. Bu nedenle sinirlerde oluşan felçlerde gözde kaymalara illet peki. Geçirilen engebe, kafa travması, ateşli emraz ve encam yaşta hipertansiyon ve diyabet kadar bazen durumlarda hücre mevrut sinirlerde felçler oluşabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına vabeste olarak değişken. Kas felcine tutkun gelişen kaymalar çocuklarda göz tembelliği büyük yaş grubunda koşa görmeye hastalik olabileceği için bağımsız tedavisi gereklidir” diye niteleyerek konuştu.

ŞAŞILIĞIN BELİRTİLERİ VE OTAMA YÖNTEMLERİ

Şaşılığın belirtileri ve otama şekilleri karşı üstelik bilgiler veren Yağız, “Gözde paralelliğin kaybolması, göz sulanması, balkı, temel ağrısı, koşa rüyet, üç boyutlu görüntünün kaybolması, dumanlı rüyet, temel ve yüzün bir yana çevrik olması kabil nedenler şaşılığa hastalik olmaktadır. Şaşılığın otama şekli ise tipine sınırlanmış kendisine değişir. Alelumum gözene, biçme yahut cerrahi otama uygulanır. Şaşılık tedavisinde üç derece uygulanır. Mümkünse altta yatan bozukluk tedavi edilir. Ayn tembelliği tedavi edilir. Ameliyatları gözlerin ayrımsız noktaya bakması gerçekleştirme edilmeye çalışır. Tedavi hangi büyüklüğünde er olursa, göz tembelliği ihtimali azalır. Ara Sıra şaşılıklar ameliyatsız tedavi ile düzelirken, bazıları yalnıza ameliyatla düzeltilebilir. Ender kâh şaşılıklarda liyakatli otama imkanları yoktur. Fakat günümüzde bir vakitler tedavisi olanaklı olmayan birçok şaşılık çeşitlerinde otama yapılabilmektedir” şeklinde konuştu. 

Bir Cevap Yazın